Group Buy pellet 2012

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #7816 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
Απαντήθηκε από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ στο θέμα Απ: Group Buy pellet

azio1967 έγραψε: Από την μικρή φετινή μου εμπειρία στο πελλετ (έχοντας αγοράσει-κάψει πέλλετ διαφορετικής ποιότητας και μάλιστα κι απ'τον ίδιο κατασκευαστή,βλ.αλφα γουντ,ΜΑΚΙ,σέρβικο,αλλά και βουλγάρικο και έχοντας συζητήσει και με τον κατασκευαστή του καυστήρα μου)έχω να πω το εξής.Οι επιπτώσεις της ποιότητας του πέλλετ στα μηχανήματα είναι από ασήμαντες ως ανύπαρκτες.Οι διαφορές στην ποιότητα του πελλετ για τους εγχώριους κατασκευαστές αλλά και του βουλγάρικου είναι από μικρές έως δυσδιάκριτες.Συνίστανται στο πόσο κλίγκερ αφήνει το καθένα(μικρές διαφορές),πόση στάχτη και στην σχεδόν παρόμοια θερμιδική απόδοση.Το μυστικό της μέγιστης απόδοσης του μηχανήματος (σόμπας ή καυστήρα)νμίζω ότι βρίσκεται στις ρυθμίσεις του μηχανήματος.Ως εκ τούτου λοιπόν η πλάστιγγα γέρνει προς την οικονομικότερη λύση-προσφορά.Αυτό πιστεύω θα πρέπει να βαρύνει περισσότερο στις όποιες επιλογές μας,αναλογιζόμενοι και τις δυσκολίες των καιρών.Δεν νομίζω ότι θα υπάρξει προμηθευτής-κατασκευαστής που τολμήσει να ευτελίσει την ποιότητα χάριν της προσφοράς και να κοροιδέψει-εξαπατήσει μια μεγάλη αγορά σαν αυτή που αντιπροσωπεύουμε όλοι μαζί.Μάλιστα πιστεύω το ακριβώς αντίθετο,ότι θα προσπαθήσει να προσεταιριστεί μια τέτοια αγορά για το καλό του.Δεν τον συμφέρει το αντίθετο.


αν οι επιπτώσεις είναι όπως περιγράφεις ασήμαντες.. πως γίνεται η αξιολόγηση για τη διαφορά??? μόνο από τη θερμιδική απόδοση?? το έχεις δει σε οικονομία αυτό??
Το θέμα είναι κλειδωμένο.
Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #7830 από azio1967
Απαντήθηκε από azio1967 στο θέμα Απ: Group Buy pellet

ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ έγραψε:

azio1967 έγραψε: Από την μικρή φετινή μου εμπειρία στο πελλετ (έχοντας αγοράσει-κάψει πέλλετ διαφορετικής ποιότητας και μάλιστα κι απ'τον ίδιο κατασκευαστή,βλ.αλφα γουντ,ΜΑΚΙ,σέρβικο,αλλά και βουλγάρικο και έχοντας συζητήσει και με τον κατασκευαστή του καυστήρα μου)έχω να πω το εξής.Οι επιπτώσεις της ποιότητας του πέλλετ στα μηχανήματα είναι από ασήμαντες ως ανύπαρκτες.Οι διαφορές στην ποιότητα του πελλετ για τους εγχώριους κατασκευαστές αλλά και του βουλγάρικου είναι από μικρές έως δυσδιάκριτες.Συνίστανται στο πόσο κλίγκερ αφήνει το καθένα(μικρές διαφορές),πόση στάχτη και στην σχεδόν παρόμοια θερμιδική απόδοση.Το μυστικό της μέγιστης απόδοσης του μηχανήματος (σόμπας ή καυστήρα)νμίζω ότι βρίσκεται στις ρυθμίσεις του μηχανήματος.Ως εκ τούτου λοιπόν η πλάστιγγα γέρνει προς την οικονομικότερη λύση-προσφορά.Αυτό πιστεύω θα πρέπει να βαρύνει περισσότερο στις όποιες επιλογές μας,αναλογιζόμενοι και τις δυσκολίες των καιρών.Δεν νομίζω ότι θα υπάρξει προμηθευτής-κατασκευαστής που τολμήσει να ευτελίσει την ποιότητα χάριν της προσφοράς και να κοροιδέψει-εξαπατήσει μια μεγάλη αγορά σαν αυτή που αντιπροσωπεύουμε όλοι μαζί.Μάλιστα πιστεύω το ακριβώς αντίθετο,ότι θα προσπαθήσει να προσεταιριστεί μια τέτοια αγορά για το καλό του.Δεν τον συμφέρει το αντίθετο.


αν οι επιπτώσεις είναι όπως περιγράφεις ασήμαντες.. πως γίνεται η αξιολόγηση για τη διαφορά??? μόνο από τη θερμιδική απόδοση?? το έχεις δει σε οικονομία αυτό??


Καταρχάς όταν μιλάμε για επιπτώσεις στο μηχάνημα,εννοούμε τυχόν φθορές και ενδεχόμενη μερική καταστροφή του εξάιτίας του πελλετ.Αυτό το ενδεχόμενο νομίζω πρέπει να το αποκλείσουμε (τουλάχιστον για τον δικό μου καυστήρα μου το εγγυάται ο κατασκευαστής του-ντόπιος εμπειροτέχνης).Επομένως το ενδιαφέρον επικεντρώνεται στο δίπτυχο θερμιδική απόδοση-οικονομία.Πάνω σάυτό έχω να διαπιστώσω ότι το λίγο ακριβότερο δεν ήταν και αποδοτικότερο (βέβαια μιλάω για τιμές από 220 έως 300 ευρώ ο τόνος)Εντέλει είδα το κέρδος στην τιμή παρά στην απόδοση του πελλετ.
Το θέμα είναι κλειδωμένο.
Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #7835 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
Απαντήθηκε από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ στο θέμα Απ: Group Buy pellet
Δεν έχω λέβητα, αλλά η σόμπα μου έχει αρκετά προβλήματα λειτουργίας με κακής ποιότητας πελλετ.
Βέβαια είμαι πραγματικά ο τελευταίος που θα επηρέαζε μιά τόσο μεγάλη ομαδική αγορά, καθώς με το φετεινό χειμώνα η κατανάλωση μου έφτασε μέχρι τώρα τον ένα και κάτι τόνο.
Μ αυτό θέλω να πω πως προσωπικά το 20-30 ευρώ πάνω ( γα ποιότητα) δεν επιβαρύνει τρομερά το κόστος μου 'οπως κάποιον που θα χρειαστεί 5-6-20 τόνους και θα σκεφτεί αλλιώς.
Όμως εδώ μέσα έχω δει να αναφέρονται πολλά προβλήματα από κακή κάυση (κυρίως στην ίδια τη κάυση).
Επειδή είδα τη συντήρηση της σομπας (και η αρχή λειτουργίας νομίζω είναι ίδια με το λέβητα), είδα μεγάλες ποσότητες στάχτης να περνάνε από το σύστημα απαγωγής καυσαερίων, σε σημείο να μπουκώνει και να έχει πρόβλημα η σόμπα.
Δε ξέρω αν αυτό προκαλέι πρόβλημα μόνιμης βλάβης, αν υπάρχει συνέχεια, αλλά μάλλον χρειάζεται πιό συχνές επισκέψεις τεχνικού για καθάρισμα (κόστος)
Πιστε'υω όμως πως τουλάχιστον αναγκάζει το κάτοχο να ψάχνει για διαρκείς ρυθμίσεις (΄όσο μεταβάλλοντια τα δεδομένα μπουκώματος)
Τελικά πιστεύω πως κάθε κατασκευαστής ορίζει κάποιες ελάχιστες (πραγματικές) προδιαγραφές λειτουργίας από κάυσιμο
Επίσης έχω δει στα τσουβάλια απόδοση από 4,5-5,2 Kw. Αν αυτό είναι σωστό και υπάρχει, σίγουρα μιλάμε για διαφορά 10-15% σε θερμαντική απόδοση στη πράξη, άρα οικονομία, αφού ο καυστήρας θα φτάνει πιό γρήγορα σε θερμοκρασίες λειτουργίας.
Ίσως κάποιος ειδικός να έχει πιό βαρύνουσα άοψη στο θέμα από τη δικιά μου.
Το θέμα είναι κλειδωμένο.
Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #7947 από texnotzak
Απαντήθηκε από texnotzak στο θέμα Απ: Group Buy pellet
1 ΤΕΧΝΟΤΖΑΚ 2 ΑΡΙΔΑΙΑ 3
4 12 ΤΟΝΟΥΣ
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by texnotzak.
Το θέμα είναι κλειδωμένο.
Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8123 από fillmore
Απαντήθηκε από fillmore στο θέμα Απ: Group Buy pellet

fillmore έγραψε: 1)...fillmore
2)...Αξιούπολη-Κιλκίς
3)...2000kg άμεσα (με 20 σακιά έμεινα και έχουμε -8C)
4)...6000kg επόμενη σεζόν


Αύριο θα πάω στο Κιλκίς για να πάρω ecopellet γιατί ξέμεινα εντελώς. Μήπως θέλετε να κάνω κρούση και για εσάς για την άμεση ανάγκη σας;
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by fillmore.
Το θέμα είναι κλειδωμένο.
Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8124 από DimTsak
Απαντήθηκε από DimTsak στο θέμα Απ: Group Buy pellet
1. Dim Tsak
2. Αλεξανδρούπολη
3. -
4. 6000 κιλά
Το θέμα είναι κλειδωμένο.
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.088 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ