Ομαδική Αγορά Καυσίμων 2013: Συζήτηση

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #98622 από giogud
Χρήστο, θα είναι ντροπή να αγοράσεις από τον συγκεκριμένο απατεώνα. Όταν μάλιστα η διαφορά με το group buy θα είναι μικρή.
Βασικά είναι ντροπή για όλο το φόρουμ να υπάρχει γραμμένο το όνομα και η τιμή του απατεώνα.
Last edit: 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν by giogud.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #98624 από χρηστος8

giogud έγραψε: Χρήστο, θα είναι ντροπή να αγοράσεις από τον συγκεκριμένο απατεώνα. Όταν μάλιστα η διαφορά με το group buy θα είναι μικρή.
Βασικά είναι ντροπή για όλο το φόρουμ να υπάρχει γραμμένο το όνομα και η τιμή του απατεώνα.



Γιωργη δεν ειπα οτι θα αγορασω απο αυτον...το τι συμβαινει με τον συγκεκριμενο εμπορο εχε υποψην οτι γνωριζω πολυ καλα...η αγορα τα βγαζει στη φορα ολα απο μονη της...και τα καλα και τα κακα.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #98625 από azio1967

χρηστος8 έγραψε: Οι 6 τονοι που εκαψα το χειμωνα προς 237 ο τονος ειναι 1422 ευρω...με την αναλογια του πετρελαιου - πελλετ στο 1 προς 2,2 το αντιστοιχο πετρελαιο θα ηταν 2727 λιτρα.
Για να καψω πετρελαιο 2727 λιτρα και να πληρωσω 1422 ευρω (οσα και για πελλετ), αυτο πρεπει να εχει 0,52 λεπτα το λιτρο.
Ονειρο απατηλο τα 0,52 λεπτα, δεν υπαρχει περιπτωση ουτε μια στο εκατομμυριο.
Οποτε το οτι θα καψω πελλετ του χρονου, ειναι δεδομενο για μενα οπως και να χει.
Με την τιμη του πελλετ που εγω αγοραζω, και ακουγεται στα 220 ευρω ηδη (και την εχω βρει και αλλου σε σχεση με περυσι που ειχε 237)...η αντιστοιχη του πετρελαιου για να ερθουν στα ισα τα δυο καυσιμα πρεπει να παει 0,485 λεπτα το λιτρο.
Ο μονος λογος που ειπα οτι θα περιμενω πριν αγορασω, ειναι μηπως βρω φτηνοτερα και μονο.
Οπως και να χει μεχρι τελος Ιουνιου - Ιουλιου ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να εχω αγορασει.
Συμφωνω με τον giogud για την μειωση στο πετρελαιο...αν οχι 1,10 αντε να κατεβει στο 1 ευρω το λιτρο.
Μακαρι να παει και χαμηλοτερα βεβαια...θα ειναι καλο για ολους μας.



Αφού δεν πρόκειται έτσι κι αλλιώς να βάλεις πετρέλαιο,τότε γιατί περιμένεις ως το τέλος Ιουλίου?ΔΙότι πολύ εύλογα περιμένεις καλύτερες τιμές στο πέλλετ με την απειλή του φθηνού πετρελαίου.Όλοι αυτό υπονοούμε ρε φίλε κι αυτό θα κάνουμε στο τέλος σε αντίθεση με τον φίλο μας τον έμπορο που κάνει το δικό του παιχνιίδι για το δικό του καθαρά συμφέρον.Το εμπόριο μόνο η τέχνη του θεμιτού του ειλικρινούς και του αληθινού δεν είναι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #98636 από fritakos
Ο ΕΦΚ αυξήθηκε πέρσι από 50€ το 1000λιτρο στα 330 €. Αρα ακόμα και αν μειωθεί στα επίπεδα του 50 € το πετρέλαιο θα παει 280€ το 1000λιτρο φτηνότερα δηλαδή περίπου 1€ το λίτρο.
Τέτοια εποχή η τιμή του πετρελαίου ( diesel) πέφτει πάντα λόγω μειωμένης ζήτησης και αυξάνει πάλι το χειμώνα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #98642 από NIKITAS
Προσωπικά και χωρίς να θέλω να ειρωνευτώ κανέναν, μου φαίνεται τελείως ανοηματική η συζήτηση περί μείωσης φόρου στο πετρέλαιο για τους παρακάτω λόγους:
-ακόμη και με πλήρη κατάργηση του πρόσθετου φόρου λόγω εξίσωσης, η τιμή είναι περίπου στο ευρώ το λίτρο.Δεν είναι φθηνό, για πολύ κόσμο πλέον.
-σε πολύκατοικίες με σοβαρή μείωση εισοδημάτων των κατοίκων τους, τι αλλάζει ως προς την πλήρη αδυναμία συλλογής κοινόχρηστων κτλ? φίλοι έχουν ήδη πρόβλημα απο τπ 2009 (τελευταία φορά που δούλεψε κεντρική θέρμανση στην πολυκατοικία τους ήταν το 2008...)
-τέλος τα έσοδα που θα λείψουν (τα θεωρητικά...) θα πρέπει να βρεθούν απο αλλού, και το σεναριο φορολόγηγης της βιόμαζας γενικά, ακούστηκε ήδη το χειμώνα που μας πέρασε. Αν μας δώσουν ανάσα στο πετρέλαιο, θα μας τα πάρουν απο αλλού, είναι απλό... συγκυριακά, κάποιος θα επηρεαστεί λίγο περισότερο λίγο λιγότερο...
όποιος μπορεί, ας αγοράσει βιόμαζα της επιλογής του στην τιμή που βρίσκει, θεωρεί καλύτερη, ανάλογα με την ρευστότητα του.
προσωπικά, δεν θα μου κάνει καμία εντύπωση να δω, παράλληλα με την μείωση του φόρου στο πετρέλαιο αντίστοιχη αύξηση σε βιόμαζα ή ότι άλλο τους κατέβει. Δείτε τι ωραία δούλεψε το ΕΕΤΗΔΕ, τα 2 χρόνια γίναν επ αόριστο, με άλλο όνομα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #98671 από fritakos
Τελικα έχουμε κάποιες προσφορές;; :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.102 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ