Ομαδική Αγορά Καυσίμων 2013: Συζήτηση

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #98828 από NIKITAS
@zariseconergy

θεώρησα δεδομένο ότι κάποιος θα έπρεπε να βλέπει τις πιστοποιήσεις των πέλλετ που θέλει να αγοράσει ή να πουλήσει.
Περισσότερο σαν εξτρα πληροφόρια αντιμετώπισα τα σχόλια των πελατών σου, απλώς θέλοντας να πω ότι άσχετα απο πιστοποιήσεις, οι μεμονωμένες εντυπώσεις χρηστών με συγκεκριμένα μηχανήματα, είναι καλύτερες ή χειρότερες λόγω των εκάστοτε ιδιαιτερότητων, τίποτα άλλο.
Αναμφισβητητα οι προδιαγραφές του ameco είναι καλές.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #98831 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Ομαδική Αγορά Καυσίμων 2013: Συζήτηση

vag1234 έγραψε: Δεν είναι ακριβές οι τιμές απλά καλό θα ήταν να συγκρατηθούν όσο γίνεται σε αυτά τα επίπεδα αλλιώς δεν συμφέρει.. Το AMECO σίγουρα ήταν πιο φθηνό πέρσι..

Με πιστωτική δέχεται κανείς??


Το ameco & GMG της πολλαπλοτητας μπορουν να αγοραστουν με VISA & Master και υπάρχει η δυνατότητα για 6 δοσεις(οχι ατοκες:περίπου 3% επιβαρυνση). Για τα υπόλοιπα θα μάθω άλλα ας απαντήσουν και αυτοι που μπορούν απευθείας.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν - 11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #98833 από Fokion
john88s εχεις ΑΠΟΛΥΤΟ δικιο στο 2.. το ALPHA σε εμενα ( και με σομπα ομως ) δεν καταφερε ΠΟΤΕ να δουλεψει σωστα...

γι αυτο λοιπον κι εγω φετος ΔΕΝ προκειτε να κανω πειραματα, τουλαχιστον για την "βασικη" μου ποσοτητα. τωρα αν θα παρω και 10 τσουβαλακια απο "ελληνικο μικρής παραγωγής" ειναι αλλη ιστορια.
Κι απο την στιγμη που η φετινη του τιμη ειναι ακομα πιο ανταγωνιστικη??? δε το συζητω καν.
Θυμιζω περσι αρχες Νοεμβριου αν δε απατωμαι πηρα 330 τα 1050 κιλα και εκμεταλευομενος το μινι group buy των Αθηναιων τσιμπισα μεσα Δεκεμβριου αλλα 1050 κιλά στα 305

Παντα παραδοτεα σπιτι μου και ΠΑΝΤΑ με αποδειξη.

Να κανω και μια προταση/ερωτηση προς τους εμπορους ( ΠΡΟΣΟΧΗ δεν την κανω σαν moderation team ή οτιδηποτε απλά σαν απλός χρηστης.)

Κατα ποσον ειναι εφικτο λογικό επιθυμητο, και εν οψη του οτι δυσκολα να εχεις να δωσεις μαζεμενο ενα ποσό, ενα συστημα ως εξης. ( χρησιμοποιο στρογγυλα νουμερα για ευκολία κατανόησης)

εγω πχ θελω 3 τονους ( 1050κιλα παντα ) Χ 300 πες ευρω = 900... χμ....
αντ' αυτου παω αυριο και καταθετω στον "επιλεγμενο πορμηθευτη μου" προκαταβολή 300 ευρω ωστε να δεσμευσω την τιμη.
Αυτος δεσμευεται να μου παραδωσει πες μεσα νοεμβριου τον ενα τονο μεσα Δεκεμβριου τον επομενο και μεσα Ιανουαριου τον τελευταιο.

Καθε φορά που θα μου φερνει τονο ( 1050κιλά) θα του δινω οχι 300 αλλα 200 ευρω "εξοφλοντας" προοδευτικά την προκαταβολή.

Κερδη δικά μου
Δεσμευση τιμης καλοκαιρινης με παραδοση ομως χειμωνα
Δε "φρακαρω" με 3 τοννους στα ποδια μου τον Νοεμβρη
και το κυριοτερο, δεν εκταμιευω "με την μια" τα χρηματα

Κερδη του εμπορου.
Εικονα του τι σιγουρες παραγγελειες εχει απο ποια μαρκα και σε ποια ποσότητα.
Μετρητο ( προκαταβολές) να κινηθει
Προγραματισμό του ποτε θα φερει τι ποσοτητα αφου ξερει τι εχει να παραδώσει πότε και δεν θα τιγκαρει τις αποθηκες του περιμενοντας ποτε θα το πουλησει ή να κινδυνευει να ξεμεινει.

πιστευω οτι για τους ανωτερω λογους οι εμποροι θα μπορουσαν να κανουν ΑΚΟΜΑ καλυτερη τιμη

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #98836 από AMBIENTES

giogud έγραψε:

AMBIENTES έγραψε:

giogud έγραψε:

γιαννης-δραμα έγραψε: Και κατι αλλο που πηρε το αυτι μου οτι τα εργοστασια φετος δεν ανεβασανε τις τιμες,ισα ισα και καποια τις ρηξανε και μιλαω για τα βουλγαρο-ρουμανικα βεβαιως βεβαιως :whistle:


Για όσα πέλλετ πωλούνται στην κεντρική Ευρώπη είχαμε αυξήσεις. Για όσα προορίζονται για Ελλάδα, είχαμε μικρές μειώσεις.
Στην Γερμανία είχαμε αύξηση κατά 34€ και στην Αυστρία κατά 19€.
Η μέση καθαρή τιμή για χύμα πέλλετ στην Γερμανία ανέρχεται στα 257€ όταν η καθαρή τιμή στην Ελλάδα για συσκευασμένο (και άρα ακριβότερο) ανέρχεται στα 231€.
www.pelletshome.com/pellet-prices-germany
www.pelletshome.com/pellet-prices-austria

Και εκεί φαίνεται έχει Έλληνες εμπόρους :P :P :P



Εγώ βλέπω για την μεν Γερμανία τα στοιχεία είναι για τον μήνα Μάρτιο και άρα ακόμα χειμώνα εκεί τα 260
και για την Αυστρία τα 245 τον Απρίλιο και εκεί τέλος χειμώνα,ενώ στην Ελλάδα για τον μήνα Μάιο μέσος όρος (από τις τιμές που group buy) 250.Τώρα το 231 πως βγαίνει δεν μπορώ να καταλάβω.Βασικός Μισθός ΓερμανοΑυστρίας 1000+ ενώ Ελλάδα σε λίγο κάτω απο τα 500.


Να αλλάξεις τα γυαλιά σου. 274,14€ λέει. Άρα καθαρή αξία 256,2. Στην Αυστρία www.propellets.at/de/pelletpreise/
βλέπουμε μια καθαρή τιμή περίπου στα 240€.
Στην Ελλάδα η καθαρή τιμή για πέλλετ En Plus A1 είναι περίπου στα 230€ μέσω του group buy.
Την Ιταλία δεν την έβαλα γιατί τα στοιχεία είναι περιορισμένα.
Αλλα αν δεις εδώ www.ecoenergysas.it/index.cfm?page=Catal...o=66&IdCatProdotto=7 θα δεις ότι η καθαρή τιμή για το Schweighofer είναι 258€. 27€ ακριβότερα από το group buy.

Σημ.: Φπα Γερμανίας 7%, Αυστρίας και Ιταλίας 10%. Το Ελληνικό κράτος θέλει να τσεπώνει 30€ επιπλέον για κάθε τόνο πέλλετ που πωλείται. Φαίνεται μας προσφέρει τόσο καλύτερες υπηρεσίες...



1. Το αν χρειάζομαι γιαλιά η όχι αυτό το ξέρει ο οφθαλμίατρος και όχι ένας έμπορας....
2. Το να βλέπεις τις τιμές του εξωτερικού κατά πως βολέυεσε εσύ γούστο σου και καπέλο σου,αλλά το πως πρέπει να τις διαβάζει κάποιος δεν μπορείς να του το επιβάλεις.
3. οι τιμές που γράφονται ποιο πάνω είναι επαναλαμβάνω το μέσο όρο όσον πουλούνται σε κάθε ΄χώρα και όχι οι ανώτερες.
4. Οι τιμές που έβαλες από Ιταλία είναι από έναν έμπορα όπως είσαι και εσύ και όχι ο μέσος όρος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν - 11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #98839 από χαρης 1977
ΝΕΑ ΤΙΜΗ ΑΠΟ xxxxxxxxxxxxxxΚΟΜΠΛΕ ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΑΘΗΝΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΦΠΑ ΚΑΙ ΤΑ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ
ΓΙΑ 5 ΦΟΡΤΗΓΑ ΚΑΙ ΠΑΝΩ xxxxxxxxxxxxxx ΚΟΜΠΛΕ



Παρακαλώ διαβάστε τους όρους και κανόνες λειτουργίας του φόρουμ.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν by Stavrax.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #98852 από john88s

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.114 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ