Ομαδική Αγορά Καυσίμων 2013: Συζήτηση

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #98797 από kosmidis80

Pellet ZarisEcoEnergy έγραψε:

kosmidis80 έγραψε:

giogud έγραψε:

kosmidis80 έγραψε: Το μονο σιγουρο ειναι οτι εχεις ξεφυγει παρα πολυ!!! Το αστειο ειναι επισης οτι θεωρεις πλεον το energ φορουμ σου και ΔΕΝ επεμβαινει κανεις να σε συμμαζεψει!

Τα παραπανω βγαινουν ως συμπερασμα απο τα ποστ και το υφος σου εδω και καιρο και ειμαι σιγουρος οτι εχουν απομακρυνει κοσμο - εν δυναμει πελατες σου.. ;)


Τι εμποδίζει τον καθένα από το να κάνει προσφορά;


Τιποτα δεν εμποδιζει κανεναν... Αρκει βεβαια να γινει γνωστο και να ασχοληθηκαν καποια ατομα ζητωντας συμμετοχες και προσφορες εμπορων. Εγινε κατι τετοιο? Ασχοληθηκε η ομαδα αξιολογησης? Ας μας ενημερώσει καποιος επισημα! Γιατι αν εγιναν επαφες και οι εμποροι απλα αρνηθηκαν να συμμετεχουν, εστω και σε σημειο προσφορας και μονο που δεν ηταν συμφερουσα τοτε το προβλημα ειναι δικο τους!

Εγω παντως εχω την εντυπωση οτι κανεις δεν ασχοληθηκε και οι μονοι που μεινατε να κανετε προσφορα εισασταν οι 3 edit 2 (zarris, giogud, πολλαπλοτητα). Μακαρι να ειμαι λαθος!



Γιατι δεν τους ρωτας? Εμεις παλι φταιμε και γι'αυτο? Μηπως επειδη δεν δωσανε αλλοι εμποροι προσφορες να μην δωσουμε και εμεις? Εγω προσωπικα δεν εχω αντίρρηση. Αν θελει και ο giogud μπορουμε να αποσύρουμε τις προσφορες μας, να φιξαρουμε μια φυσιολογικη καλοκαιρινη τιμη και οποιος θελει ας αγορασει, οποιος δεν θελει να ειναι καλα, ας παρει απο αλλου πιο φτηνα και ας τον εξυπηρετήσουν καλυτερα.

δεν υπαρχει "zarris", (ουτε το "Zaris" ειναι το ονομα μου), αλλα ZarisEcoEnergy (και Γιωργος, αντιστοιχα). Σ'ευχαριστω


Γιωργο το zarris το εγραφα εν συντομια του nick σου, δεν γνωριζομαστε προσωπικα για να μπορω να σε λεω Γιωργο, αλλα εφοσον μου δινεις τωρα το δικαιωμα θα το χρησιμοποιω. Θοδωρης, εγω.

Γιωργο λοιπον το εθεσα εξ αρχης οτι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΣΑΣ ΘΕΜΑ το αν παρουσιαστηκαν ή οχι αλλοι εμποροι με προσφορες!

Επισης δεν με ενδιαφερει προσωπικα το τι θα κανετε, δεν εχω κανενα συμφερον οτι και αν διαλεξετε! Εξαλλου ειναι αναφαιρετο δικαιωμα σας αν θελετε να συνεχισετε ή να σταματησετε!

Το εκλαμβανω λοιπον ως λαθος αν θελεις σχολιο, γιατι δεν πιστευω οτι εννοουσες 'κοιτα κοσμιδη κοψε γιατι θα αποσυρουμε τις προσφορες και θα σε κραζουν τα μελη που εχασαν την προσφορα'.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #98798 από kosmidis80

jnet έγραψε:

kosmidis80 έγραψε:

giogud έγραψε:

kosmidis80 έγραψε: Το μονο σιγουρο ειναι οτι εχεις ξεφυγει παρα πολυ!!! Το αστειο ειναι επισης οτι θεωρεις πλεον το energ φορουμ σου και ΔΕΝ επεμβαινει κανεις να σε συμμαζεψει!

Τα παραπανω βγαινουν ως συμπερασμα απο τα ποστ και το υφος σου εδω και καιρο και ειμαι σιγουρος οτι εχουν απομακρυνει κοσμο - εν δυναμει πελατες σου.. ;)


Τι εμποδίζει τον καθένα από το να κάνει προσφορά;


Τιποτα δεν εμποδιζει κανεναν... Αρκει βεβαια να γινει γνωστο και να ασχοληθηκαν καποια ατομα ζητωντας συμμετοχες και προσφορες εμπορων. Εγινε κατι τετοιο? Ασχοληθηκε η ομαδα αξιολογησης? Ας μας ενημερώσει καποιος επισημα! Γιατι αν εγιναν επαφες και οι εμποροι απλα αρνηθηκαν να συμμετεχουν, εστω και σε σημειο προσφορας και μονο που δεν ηταν συμφερουσα τοτε το προβλημα ειναι δικο τους!

Εγω παντως εχω την εντυπωση οτι κανεις δεν ασχοληθηκε και οι μονοι που μεινατε να κανετε προσφορα εισασταν οι 3 edit 2 (zarris, giogud, πολλαπλοτητα). Μακαρι να ειμαι λαθος!


Θοδωρή στείλαμε πρόσκληση σε όλα τα offers business members που έχουν σχέση με τα καύσιμα και κάποια μέλη της ομάδας αξιολόγησης ζήτησαν από κάποιους άλλους τιμές. Η Ομάδα αξιολόγησης μετά τις αποχωρίσεις πολλών μελών για διάφορους λόγους έχει μικρύνει πάρα πολύ. Όποιος θέλει και μπορεί φυσικά μπορεί να ενημερώσει κάποιους να στείλουν προσφορές. Ακόμη και χωρίς να γίνουν business members μπορούν να προσφέρουν μέσω της πολλαπλότητας. Αρκετοί παρακολουθούν το forum μπορεί να στείλουν στο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. το ενδιαφέρον τους για να δώσουν προσφορά.


Οκ Γιωργο, με καλυψες! Προβλημα δικο τους λοιπον που δεν συμμετειχαν!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #98799 από NIKITAS
Με όλο το θάρρος, η τροπή που παίρνει η συζήτηση είναι λίγο άδικη για όλους.
Οι έμποροι κάναν μια προσφορά (καλή, σε σχέση με τις τιμές της αγοράς).
Όποιος θέλει παίρνει, οποιος δεν θέλει δεν παίρνει.

Ο Giogud μερικές φορές μπορέι να είναι λίγο "αιχμηρός" στα σχόλια του, τον καταλαβαίνω όμως με την έννοια ότι γίνονται αναφορές για αθεμιτες πρακτικές (μη έκδοση αποδείξεων) που χτυπούν κάθε νομότυπο επαγγελματία. Επι της ουσίας, δεν βρίσκω άδικο ή λάθος σε αυτά που λέει.

Ο Pelletzarisecoenergy,γραφει για το τι ακούει απο τους πελάτες του και το μεταφέρει, αν ο πελάτης λέει βλακείες, αυτό μεταφέρεται. Αν με ρωτήσετε εμένα για το Bioenergy θα σας πω ότι σε σχέση με το RZ ή το Biotherm έχει 3-5 φορές περισσότερη στάχτη (βλακεία μεν, αλλά ζύγισα την στάχτη πραγματικά, αυτή είναι η εμπειρία μου, στον δικό μου λέβητα)

Όσον αφορά τα παιδιά που πήραν τις προσφορές απο εμπόρους, μόνο ένα ευχαριστώ θα έπρεπε να πούμε για τις προσπάθειες τους, άσχετα απο το σε πόσους εμπόρους απευθύνθηκαν.

Τέλος, το group buy δεν είναι και τόσο group buy όπως το καταλαβαίνω. Θα ήταν πραγματικό group buy αν μαζευόμασταν 2-3-4-5 που μένουμε νότια στην Αθήνα, και παίρναμε μια νταλίκα ή μερικές νταλίκες ακόμα καλύτερα. Με μία, δύο και τρεις παλλέτες ανα την Ελλάδα, είναι κάτι άλλο.

Έχω ξαναγράψει, ότι και εισαγωγή να κάνετε μόνοι σας για progetto ή tecnowood (απιστοποίητα) τελικό κόστος έχετε 250-260 εφόσον κάνετε νόμιμη εισαγωγή (πληρώσετε φπα) και νοικιάσετε κλαρκ για το ξεφόρτωμα, αν είστε Αθήνα, λίγο φθηνότερα αν είστε Θεσαλλονίκη. Και όλα μίνιμουμ, για 24-25 τόννους...
Πόσο παράλογες είναι οι τιμές των παραπάνω εμπόρων?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #98800 από theoilia

jnet έγραψε: Θοδωρή στείλαμε πρόσκληση σε όλα τα offers business members που έχουν σχέση με τα καύσιμα και κάποια μέλη της ομάδας αξιολόγησης ζήτησαν από κάποιους άλλους τιμές. Η Ομάδα αξιολόγησης μετά τις αποχωρίσεις πολλών μελών για διάφορους λόγους έχει μικρύνει πάρα πολύ. Όποιος θέλει και μπορεί φυσικά μπορεί να ενημερώσει κάποιους να στείλουν προσφορές. Ακόμη και χωρίς να γίνουν business members μπορούν να προσφέρουν μέσω της πολλαπλότητας. Αρκετοί παρακολουθούν το forum μπορεί να στείλουν στο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. το ενδιαφέρον τους για να δώσουν προσφορά.


Και δεν υπάρχει τρόπος να ανανεωθεί με "φρέσκο αίμα" η ομάδα αξιολόγησης;

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #98801 από Pellet ZarisEcoEnergy

NIKITAS έγραψε: Με όλο το θάρρος, η τροπή που παίρνει η συζήτηση είναι λίγο άδικη για όλους.
Οι έμποροι κάναν μια προσφορά (καλή, σε σχέση με τις τιμές της αγοράς).
Όποιος θέλει παίρνει, οποιος δεν θέλει δεν παίρνει.

Ο Giogud μερικές φορές μπορέι να είναι λίγο "αιχμηρός" στα σχόλια του, τον καταλαβαίνω όμως με την έννοια ότι γίνονται αναφορές για αθεμιτες πρακτικές (μη έκδοση αποδείξεων) που χτυπούν κάθε νομότυπο επαγγελματία. Επι της ουσίας, δεν βρίσκω άδικο ή λάθος σε αυτά που λέει.

Ο Pelletzarisecoenergy,γραφει για το τι ακούει απο τους πελάτες του και το μεταφέρει, αν ο πελάτης λέει βλακείες, αυτό μεταφέρεται. Αν με ρωτήσετε εμένα για το Bioenergy θα σας πω ότι σε σχέση με το RZ ή το Biotherm έχει 3-5 φορές περισσότερη στάχτη (βλακεία μεν, αλλά ζύγισα την στάχτη πραγματικά, αυτή είναι η εμπειρία μου, στον δικό μου λέβητα)

Όσον αφορά τα παιδιά που πήραν τις προσφορές απο εμπόρους, μόνο ένα ευχαριστώ θα έπρεπε να πούμε για τις προσπάθειες τους, άσχετα απο το σε πόσους εμπόρους απευθύνθηκαν.

Τέλος, το group buy δεν είναι και τόσο group buy όπως το καταλαβαίνω. Θα ήταν πραγματικό group buy αν μαζευόμασταν 2-3-4-5 που μένουμε νότια στην Αθήνα, και παίρναμε μια νταλίκα ή μερικές νταλίκες ακόμα καλύτερα. Με μία, δύο και τρεις παλλέτες ανα την Ελλάδα, είναι κάτι άλλο.

Έχω ξαναγράψει, ότι και εισαγωγή να κάνετε μόνοι σας για progetto ή tecnowood (απιστοποίητα) τελικό κόστος έχετε 250-260 εφόσον κάνετε νόμιμη εισαγωγή (πληρώσετε φπα) και νοικιάσετε κλαρκ για το ξεφόρτωμα, αν είστε Αθήνα, λίγο φθηνότερα αν είστε Θεσαλλονίκη. Και όλα μίνιμουμ, για 24-25 τόννους...
Πόσο παράλογες είναι οι τιμές των παραπάνω εμπόρων?



Nikitas,
Νομιζω οτι ή δεν καταλαβες καλα τι εννοούσα, ή διαστρεβλώνεις λικακι τα λεγομενα μου.
Τα στοιχεια που λεω (π.χ. υγρασια, θερμικη αποδοση και σταχτη) δεν τα βασιζω στα λογια πελατων μου, αλλα στα επισημα στοιχεια των πιστοποιησεων. Η αποψη των χρηστων, οι οποιοι εχουν καψει τονους και τονους απο διαφορα πελλετ στο ιδιο μηχανημα (εργαλειο της δουλειας τους οταν μιλαμε για αρτοποιους) βοηθαει φυσικα πολυ ωστε να επιστευτουμε ενα προϊον ακομα πιο πολυ.
Προτιμω να βασιζομαι στα παραπανω στοιχεια, παρα σε πειραματα του χ ή του ψ εμπορου πελλετ που μπορει να εχει οφελος.
Ελπιζω να εγινα κατανοητος. Ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #98802 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Ομαδική Αγορά Καυσίμων 2013: Συζήτηση

theoilia έγραψε:

jnet έγραψε: Θοδωρή στείλαμε πρόσκληση σε όλα τα offers business members που έχουν σχέση με τα καύσιμα και κάποια μέλη της ομάδας αξιολόγησης ζήτησαν από κάποιους άλλους τιμές. Η Ομάδα αξιολόγησης μετά τις αποχωρίσεις πολλών μελών για διάφορους λόγους έχει μικρύνει πάρα πολύ. Όποιος θέλει και μπορεί φυσικά μπορεί να ενημερώσει κάποιους να στείλουν προσφορές. Ακόμη και χωρίς να γίνουν business members μπορούν να προσφέρουν μέσω της πολλαπλότητας. Αρκετοί παρακολουθούν το forum μπορεί να στείλουν στο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. το ενδιαφέρον τους για να δώσουν προσφορά.


Και δεν υπάρχει τρόπος να ανανεωθεί με "φρέσκο αίμα" η ομάδα αξιολόγησης;


Θοδωρή ανοιχτή είναι η ομάδα όποιος δηλώσει ότι θέλει να συμμετέχει το εξετάζουμε.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.282 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ