K-EVO Starfire 120

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #93689 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα K-EVO Starfire 120
Σήμερα δε μου τη γλιτώνει, θα το μπουμπουνίσω.

Ανακεφαλαιώνω τις επεμβάσεις που έχω κάνει. Σκοπός, ο πλήρης(?) έλεγχος του εισερχόμενου αέρα καύσης.

1) Η δική μου εστία, είχε τα κατακόρυφα πλαϊνά κορδόνια της πόρτας. Οπότε, εκεί δεν έκανα καμμία μετατροπή.

2) Έκλεισα την είσοδο του 2γενούς αέρα. Αυτός ήταν πεπίπου το 30% του συνολικού εισερχόμενου αέρα, πλήρως μη ελεγχόμενος.

3) Πρόσθεσα βάρος στην πόρτα ώστε να μην ανασηκώνεται. Έβαλα 3 τεμάχια μασίφ τετράγωνης διατομής (καρέ) 14x14 mm σε μια εσοχή μου κάνει η πόρτα (στην ευθεία που βρίσκεται το χερούλι). Έβαλα 3 κομάτια συνολικού μήκους 50cm.

4) Έβγαλα τις πλαστικές ταπούλες της πόρτας (κάτω πλαίσιο) και τις έκλεισα με αλουμινοταινία.

5) Έβαλα 2 υαλοκόρδονα στην κάσα της πόρτας. Ένα 25x3 mm κάτω για να μην πατάει λαμαρίνα με λαμαρίνα, μεταξύ κάσας/φύλου στην πόρτα, και ένα τετράγωνο 6mm "σφηνωτά" ανάμεσα κάσα/φύλλο.

6) Έκλεισα (εντελώς πρόχειρα με αλουμινοταινία) κάποιες "χαραμάδες" μεταξύ του κάτω μαντεμιού και των τοιχωμάτων της εστίας, περιφερειακά στην εστία και στο εμπρός μέρος.

7) Κλειστή η εξωτερική παροχή αέρα του βεντυλατέρ.

8) Μεγαλύτερη κόφτρα.

Αυτό που εκτιμώ ότι έχω καταφέρει (με τη βοηθεια όλων μας εδώ μέσα), είναι (μεταξύ άλλων) να ελέγχεται πλήρως, ή κατά το δυνατόν καλύτερα ο εισερχόμενος αέρας. Μπορεί να τραβάει και από άλλες χαραμάδες, αλλά πολύ μικρό ποσοστό τώρα πια. Έτσι, τουλάχιστον στο δικό μου μοντέλο, ο εισερχόμενος αέρας για καύση θα περάσει ΜΟΝΟ από το ελεγχόμενο μοχλουδάκι και μέσω της θυρίδας θα πάει (κάτω από τονν πάτο) στις μέσα μέσα σχισμές του πάτου για καύση. Λογικά, μπορεί το τζάκι να είναι(?) σχετικά "στραγγαλισμένο", να του πέφτει λίγος ο αέρας για να ανάψει, να θέλει προσοχή στο άναμμα (πιθανό κάπνισμα), να θέλει μσάνοιχτη την πόρτα στην αρχή για να "αρπάξει", αλλά μάλλον ότι τον αέρα θα τον κουμαντέρνουμε εμείς τώρα.
Αν αυτό δουλέψει, δηλαδή έχουμε έλεγχο του αέρα, τότε θα δούμε πως θα αυξήσουμε τον αέρα, πάντα όμως με έλεγχο.

Πως σας φαίνεται η στάχτη? Αρκετά άσπρη (καλή καύση)?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #93690 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα K-EVO Starfire 120
Η γαλβανιζε γωνία 30x30x3 που φαίνεται στη φωτό "Kourtin@, είναι για να κλείσω και την αεροκουρτίνα. Οk, θα μαυρίσει το τζάμι, αλλά δεν πειράζει. Την έκλεισα, έτσι ώστε όλος ο εισερχόμενος αέρα να ρυθμίζεται ΜΟΝΟ από το μοχλό και να μη διαφεύγει ένα μέρος του αναξέλεγκτα προς την αεροκουρτίνα.

Για να δούμε......

Φοβάμαι, ότι αν όλα αυτά δε δουλέψουν (έλεγχος αέρα), δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο.
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #93691 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα K-EVO Starfire 120
Σήμερα δε μου τη γλιτώνει, θα το μπουμπουνίσω.

Ανακεφαλαιώνω τις επεμβάσεις που έχω κάνει. Σκοπός, ο πλήρης(?) έλεγχος του εισερχόμενου αέρα καύσης.

1) Η δική μου εστία, είχε τα κατακόρυφα πλαϊνά κορδόνια της πόρτας. Οπότε, εκεί δεν έκανα καμμία μετατροπή.

2) Έκλεισα την είσοδο του 2γενούς αέρα. Αυτός ήταν πεπίπου το 30% του συνολικού εισερχόμενου αέρα, πλήρως μη ελεγχόμενος.

3) Πρόσθεσα βάρος στην πόρτα ώστε να μην ανασηκώνεται. Έβαλα 3 τεμάχια μασίφ τετράγωνης διατομής (καρέ) 14x14 mm σε μια εσοχή μου κάνει η πόρτα (στην ευθεία που βρίσκεται το χερούλι). Έβαλα 3 κομάτια συνολικού μήκους 50cm.

4) Έβγαλα τις πλαστικές ταπούλες της πόρτας (κάτω πλαίσιο) και τις έκλεισα με αλουμινοταινία.

5) Έβαλα 2 υαλοκόρδονα στην κάσα της πόρτας. Ένα 25x3 mm κάτω για να μην πατάει λαμαρίνα με λαμαρίνα, μεταξύ κάσας/φύλου στην πόρτα, και ένα τετράγωνο 6mm "σφηνωτά" ανάμεσα κάσα/φύλλο.

6) Έκλεισα (εντελώς πρόχειρα με αλουμινοταινία) κάποιες "χαραμάδες" μεταξύ του κάτω μαντεμιού και των τοιχωμάτων της εστίας, περιφερειακά στην εστία και στο εμπρός μέρος.

7) Κλειστή η εξωτερική παροχή αέρα του βεντυλατέρ.

8) Μεγαλύτερη κόφτρα.

Αυτό που εκτιμώ ότι έχω καταφέρει (με τη βοηθεια όλων μας εδώ μέσα), είναι (μεταξύ άλλων) να ελέγχεται πλήρως, ή κατά το δυνατόν καλύτερα ο εισερχόμενος αέρας. Μπορεί να τραβάει και από άλλες χαραμάδες, αλλά πολύ μικρό ποσοστό τώρα πια. Έτσι, τουλάχιστον στο δικό μου μοντέλο, ο εισερχόμενος αέρας για καύση θα περάσει ΜΟΝΟ από το ελεγχόμενο μοχλουδάκι και μέσω της θυρίδας θα πάει (κάτω από τονν πάτο) στις μέσα μέσα σχισμές του πάτου για καύση. Λογικά, μπορεί το τζάκι να είναι(?) σχετικά "στραγγαλισμένο", να του πέφτει λίγος ο αέρας για να ανάψει, να θέλει προσοχή στο άναμμα (πιθανό κάπνισμα), να θέλει μσάνοιχτη την πόρτα στην αρχή για να "αρπάξει", αλλά μάλλον ότι τον αέρα θα τον κουμαντέρνουμε εμείς τώρα.
Αν αυτό δουλέψει, δηλαδή έχουμε έλεγχο του αέρα, τότε θα δούμε πως θα αυξήσουμε τον αέρα, πάντα όμως με έλεγχο.

Πως σας φαίνεται η στάχτη? Αρκετά άσπρη (καλή καύση)?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #93693 από alex_nous
Απαντήθηκε από alex_nous στο θέμα Απ: K-EVO Starfire 120
Καλημερα Γιωργο! Αν ανοιξεις το κλαπε καυσαεριων θα τραβαει περισσοτερο αερα. Η μεγαλη διαφορα τοτε φαινεται.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #93697 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Απ: K-EVO Starfire 120

alex_nous έγραψε: Καλημερα Γιωργο! Αν ανοιξεις το κλαπε καυσαεριων θα τραβαει περισσοτερο αερα. Η μεγαλη διαφορα τοτε φαινεται.


Δηλαδή ALEX, συμφωνείς με το πλαίσιο των παρεμβάσεων?

Εσύ τελικά το δοκίμασες το δικό σου?
Είχες έλεγχο του αέρα?
Γιατί να αυξήσουμε την καύση ανοίγοντας το κλαπέ καυσαερίων (χάνουμε ενέργεια) και να μην αυξήσουμε την ποσότητα του εισερχόμενου αέρα? Το μεν πρώτο είναι ανέξοδο και δεν απαιτεί παρέμβαση στην επένδυση, ενώ το δεύτερο χρειάζεται επέμβαση. Να φέρουμε στο σημείο που είναι οι τετράγωνες εγκοπές εισαγωγής περισσότερο αέρα (με 2 σπιράλ ας πούμε) αλλά να τον ελέγχουμε με το μοχλουδάκι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #93698 από gousan
Απαντήθηκε από gousan στο θέμα Απ: K-EVO Starfire 120
ναι αλλα αν ανοιξει το κλαπε δεν θα χανει ενεργεια ρε αλεξ
αυτο που μου αρεσε ηταν το σφραγισμα στις ενωσεις στα μαντεμια εμενα εχει μεγαλα κενα
εσεις που εχετε το πατο με τις σχισμες εχεται πολυ καλη καυση βλεπω εμεις μεσα μεσα δεν εχουμε καλη καυση

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.187 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ