K-EVO Starfire 120

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #111089 από alex_nous
Απαντήθηκε από alex_nous στο θέμα K-EVO Starfire 120

gousan έγραψε: εδω πρεπει να πω οτι το καλυτερο τζακι του κοσμου να ειναι αν στο περασει ασχετος μπορει να γινει το χειροτερο...το γεγονος οτι καποια ατομα λεγονται εξιδικευμενο συνεργειο της εταιριας δεν σημενει απαραιτητα οτι ειναι και γνωστες :angry:


Αυτό είναι κατά την γνώμη μου το μεγαλύτερο πρόβλημα με τα τζάκια. Οι περισσότεροι τζακάδες, τουλάχιστον προ οικονομικής κρίσης, ήταν παλιοί τζακάδες που είχαν μάθει στα χτιστά τζάκια. Μοναδικό τους μέλημα ήταν να μην καπνίζει και όχι να ζεσταίνει. Δεν ήξεραν τίποτα σχετικά με την ροή αέρα πίσω και πέριξ της εστίας. Πήγα πρόσφατα στο σπίτι ενός γνωστού μου που έβαλε το γνωστό πλέον σε εμάς Invicta Selenic που αναμφίβολα είναι επιτυχημένο, και λόγω εγκατάστασης αδυνατεί να ζεστάνει σαλόνι 35τμ.
Καλές καύσεις λοιπόν και περιμένουμε λεπτομέρειες και για το Volcano. Με κλειστά τα μάτια στοιχηματίζω στο Volcano ή καλύτερα στον Στέλιο.
Κάτι άσχετο με τα παραπάνω αλλά σχετικό με το αγαπημένο μας K-evo. Ψάχνοντας κάτι manual της Palazzetti βρήκα πως οι Ιταλοί προτείνουν σε τζάκι ''σαν το δικό μας'' με βιντιλατέρ με δύο εισόδους η σύνδεση να γίνει μία από μέσα και μία από έξω ή και οι δύο μέσα. Δηλαδή καθόλου εξωτερικός αέρας για το βιντιλατέρ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #111093 από alex_nous
Απαντήθηκε από alex_nous στο θέμα K-EVO Starfire 120
Ξέχασα να γράψω πιο πριν πως και το δικό μου κάτω μαντέμι έχει στις άκρες μεταλλικά τρίγωνα. Έτσι έβγαινε το παλιό μαντέμι. Εξάγωνο και όχι τραπέζιο.

Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #111097 από Στελιος1
Απαντήθηκε από Στελιος1 στο θέμα K-EVO Starfire 120
Το βολκανο σου Γκουσαν εχει τεραστιο χωρο γυρω απο την εστια, δεν ξερω τι θα συναντησουμε στ πορεια (οταν ανοιχτει) αλλα θα ηταν καλο να περιοριστει αυτος ο χωρος. Ο αερας παει οπου γουσταρει, παιρνει κινητικοτητα μεν απο τα καυτα τοιχοματα της εστιας αλλα περνα και απο μακρυα τους (20 εκ απο το μαντεμι μακρυα μπορεις να το πεις). Εφτιαξα την κατω περσιδα εισροης 20χ35 εκ και την επανω 75χ9 εκ, ισως θα επρεπε να ειναι μεγαλυτερες, ειδικα η επανω (ειναι και ο εναλλακτης, μαζι της εβαλα την εξοδο του ακριβως στ μεση της) αλλα φοβαμαι μηπως δεν μπορεσουν να μπουν πιο μεγαλες. Επισης η κατω δεν παιρνει μεγαλυτερη και ειναι και σε λαθος σημειο (ειπαμε να μην πειραξουμε την ωραια επενδυση).
Να μην λεμε μονο τα κακα, ο χωρος γυρω απο την εστια ειναι απομονωμενος, θα μπορουσε να ηταν και ολα μαζι χυμα εκει μεσα (και προσφατα περσι-προπερσι εβαλα τζακια που τα εντυσαν γυψοσανιδαδες και περιμενω παραπονα, αλλα εγω του ειπα του ιδιοκτητη.. Πρεπει να το κανουν ετσι!)
Ελπιζω να βαλουμε μηχανισμο κλαπε, αυτο για εμενα και τον εναλλακτη μου ειναι κακο γιατι θα λειτουργησει και αρνητικα, σαν κοφτης, αλλα γενικα για το τζακι αυτο ειναι το σωστο.
Θεωρητικα ολα ειναι πολυ απλα αλλα ανοιγοντας παλιο τζακι μπορει να αλλαξουν ολα στο λεπτο και να ειμαστε ανετοιμοι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #111103 από Στελιος1
Απαντήθηκε από Στελιος1 στο θέμα K-EVO Starfire 120
Στο Κεβο σας τωρα. Με πηγατε (ηδη απο περσι που σας διαβαζω) 15 χρονια πισω, τοτε εβαλα ανοιχτο μαντεμενιο τζακι σπιτι, εδωσα αερα πισω απο την πλατη του αυτος μετα περνουσε μεσα απο τ κωνο (με 2 κοιλοδοκους) και εβγαινε μπροστα σε 2 περσιδες. Ηθελα η φωτια να ειναι πισω στην πλατη αλλα συσωρευοταν καρβουνια εκει, δεν αναπνενε η φωτια σωστα, εφτιαχνα καλαθοσχαρες για να καουν αλλα χαλουσαν. Μαντεμενια σχαρα εσπαγε στ τελος, την κολλουσα την μπαλωνα αλλα ξανα τα ιδια. Ξερωντας απο το καζανι (καζανι για ουζα λεω) οτι οι σωληνες αντεχουν περισσοτερο απο τα μασιφ (γεμιζαμε τ σωληνες-σχαρα με αμμο) σκεφτομουν σχαρα με σωληνες τετοιας διαδρομης ουτως ωστε να ψυχονται εσωτερικα με φυσικο αερισμο, ετσι εφτασα στους αυλους κτλ κτλ.. Για την κυρια κυση δοκιμαστε κατι τετοιο, σχαρα απο σωληνακια τα οποια θα μεταφερουν αερα με φυσικη ροη, απο μπροστα ,προς τα κατω και πισω της φωτιας ωστε να οξυγονωνεται καλυτερα. Η κλασικη σχαρα δηλαδη αλλα φτιαγμενη απο σωληνακια.
Βασικη σημασια εχει αυτη η σχαρα να εχει καποια κλιση ωστε να ειναι θετικη η φυσικη ροη (θετικη εννοω την φορα της) ωστε να περπαταει ο αερας απο εμπρος προς τα πισω. Σωληνες ανοιχτοι δηλαδη απο εμπρος, ταπωμενοι πισω και τρυπες στο πλαι-αναμεσα τους ωστε να μην βουλωνουν απο σταχτες καρβουνα κτλ. Ειναι απλο εγχειρημα σαν πρωτη κινηση, δεν παρεμβαινεις στο τζακι, αμα δεν κανουν δουλεια τις πετας. Εχει και συνεχεια, αλλα μου βαλατε ιδεες και θα τις δοκιμασω τ χειμωνα μετα τ γιορτες που θα εχω χρονο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #111137 από alex_nous
Απαντήθηκε από alex_nous στο θέμα K-EVO Starfire 120
Για κάντο πιο λιανά φίλε Στέλιο γιατί δεν το έπιασα ή μάλλον δεν είμαι σίγουρος αν το κατάλαβα. Εννοείς κατασκευή σχάρας για να καίγονται τα ξύλα από σωλήνες με τρύπες σαν αυλούς στα πλάγια και κλίση για φυσική ροή του αέρα. Αν εννοείς αυτό, αλήθεια ποια είναι η σωστή κλίση? Αν μπορείς κάνε ένα πρόχειρο σχεδιάγραμμα να καταλάβουμε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #111142 από gousan
Απαντήθηκε από gousan στο θέμα K-EVO Starfire 120
συγνωμη που παρεμβαινω για κατι ασχετο στο θεμα μια σημαντικη ερωτηση εχω...
εχει 2 μερες που αναβω το volcano και μυρηζει εντονα...το εχω καψει 2-3 φωρες παλιοτερα...μηπως ειναι η μυρωδια απο τον πετροβαμβακα που ειναι κολημενος πανω?επειδη εχω και τα μωρα μεσα μηπως ειναι ανθυγειηνο να αναπνεουμε την μυρωδια αυτη?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.201 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ