K-EVO Starfire 120

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #110932 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα K-EVO Starfire 120
Κοίτα, εμένα η εγκατάσταση έχει γίνει "by the book".

Συνεπώς, το μοτέρ τραβάει και από μέσα και από έξω. Νομίζω ότι αυτό είναι το σωστό, και εσύ αποφασίζεις την αναλογία εσωτερικού/εξωτερικού. Πιστεύω ένα 80/20 είναι καλά.

Ο εξωτερικός μου τοίχος έχει 2 οπές Φ140. Από τη μια πάει σπιράλ για τον εξωτερικό αέρα του βεντυλατέρ, και η άλλη είναι ελεύθερη για τον αέρα καύσης και για την εκτόνωση.

Στο δικό σου πως είναι?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #110952 από alex_nous
Απαντήθηκε από alex_nous στο θέμα K-EVO Starfire 120
Γιώργο εσύ που έχεις τρύπες στο μαντέμι θα κάνεις σίγουρα πιο εύκολη και καλύτερη δουλειά. Εμένα θα θέλει συχνότερο καθάρισμα και ίσως πέφτει και στάχτης στο σωλήνα, αλλά με μια ηλεκτρική θα καθαρίζεται εύκολα. Δες και την τομή του palazzetti παρακάτω. Ακριβώς αυτό που θέλουμε να κάνουμε κι εμείς, με την διαφορά πως όπως και στο DOVRE κάτω από το μαντέμι διαχωρίζει τους αέρηδες.



Στο ερώτημα του Γιάννη να απαντήσω πως εγώ προσωπικά έκλεισα όλο τον εξωτερικό αέρα του βιντιλατέρ και χρησιμοποιώ εσωτερικό. Πλέον δουλεύει καλύτερα κατά την γνώμη μου. Άσε που όταν το βιντιλατέρ δεν δούλευε μου δημιουργούσε ρεύμα κρύου αέρα κοντά στο τζάκι. Έμπαζε συνέχεια κρύο αέρα από την εξωτερική περσίδα και έβγαζε από την εσωτερική. Προσωπική μου γνώμη ασφαλώς και όλες οι ενστάσεις δεκτές.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #110956 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα K-EVO Starfire 120
Σύμφωνοι, το δικό μου μαντέμι που είναι στον πάτο, έχει σχισμές. Δυστυχώς όμως αυτές οι σχισμές είναι περιμετρικά από το σκαφάκι στάχτης (αριστερά δεξιά και στην πλάτη). Όχι ακριβώς κάτω από τα καιόμενα ξύλα, αλλά περιμετρικά από αυτά. Κάτω από τα καιόμενα ξύλα, είναι το σχαράκι στάχτης, που θεωρητικά τουλάχιστον, δεν μπορεί να περάσει αέρας για καύση. Τον "πνίγει" το σκαφάκι της στάχτης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #111000 από alex_nous
Απαντήθηκε από alex_nous στο θέμα K-EVO Starfire 120
Αυτό λέω φίλε Γιώργο! Άνοιξε τρύπες στο τασάκι ή τελοσπάντων αν δεν θέλεις να το χαλάσεις φτιάξε ένα αυτοσχέδιο για δοκιμή. Στα περισσότερα τζάκια που έχω δει το τασάκι είναι διάτρητο γύρω γύρω ή έχει σχισμές. Επίσης έχω δει τασάκια που δεν έχουν γείσο περιμετρικά και αντί να πατάνε στο μαντέμι, κάθονται στην λαμαρίνα από κάτω, δημιουργώντας κενό. Βέβαια αυτό με την πατέντα που λέω δεν γίνεται αλλά εσύ πριν από οτιδήποτε κάνε μια δοκιμή και φτιάξε ένα. Ορίστε και το σχετικό σχέδιο για να καταλάβεις. Πάντως εγώ έτσι το δούλευα τελευταία και ήταν καλύτερα από τις τρυπούλες στο τασάκι.

Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #111023 από Στελιος1
Απαντήθηκε από Στελιος1 στο θέμα K-EVO Starfire 120
Καλήσπερα. Ενα κιλο ξυλων για να καει δεν ξερω ποσο αερα χρειαζονται, νομιζω καπου ο Αστερης εγραψε 6 κυβικα?
Οι παλιοι σιδεραδες ομως φυσουσαν τα καρβουνα για να ανεβασουν θερμοκρασια και να σφυριλατισουν, η κολλησουν με χτυπημα, οξυγονο δηλαδη.. Σας βλεπω του χρονου με φιαλες οξυγονου στην περιβοητη δευτερογενη καυση!
Δεν ξερω κατι παιδια, αν ηξερα θα το ελεγα.
Εγω πιστευω οτι η εστια ειναι πολυ μεγαλη και θελει αντιστοιχα πολλα ξυλα, γενικα εινα παρατηρημενο οτι ακομα και στα χτιστα τζακια η ''μικρη΄΄ εστια αποδιδει καλυτερα. Στα παλαζετι (αγορασμενα σε δραχμες τοτε) που επενδυσα εγω εγραφε καταναλωση 7 κιλα ανα ωρα. Κατι τετοιο μαλλον αντεγραψαν οι ανθρωποι. Πρωτη κινηση που θα εκανα για βελτιωση θα ηταν να επενδυσω εσωτερικα τα πλαινα με χοντρα (6 εκ παχος) πυροτουβλα, ωστε να μειωθει ο ογκος του χωρου καυσης και να πυρωνει πιο καλα η εστια. Οτιδηποπτε αλλο θα το εψαχνα μετα απ αυτο.
Δεν ξερω τι αλλο.
Το Βολκανο του Γκουσαν θελει πολλα, ρυθμιση κλαπε (αυτοματη οπως εχει το κεβο σας και ουσιαστικη γιατι ειπε οτι τραβαει πολυ), αεροκουρτινα θελει, θηκη να χωνεται η πορτα στο ανεβα θελει (την εχει αλλα δεν εχει την αεροκουρτινα του μεσα της), ψυκτρες στα μαντεμια απο πισω τους θελει (πρακτικα αυτο δεν γινεται), ρυθμιση του ταμπερ εξωτερικου αερα με ντιζα θελει (αυτο ισως και να γινεται, θα δειξει).
Συγνωμη δν μπορω να παρακολουθησω ολα οσα γραφετε για τα Κεβο και δεν ειναι και κατι ξεκαθαρο ωστε να το πιασει κανεις με την μια, γενικα δεν μπορω να καταλαβω το προβλημα σας. Αμα καιει πολυ βαλτε λιγοτερα ξυλα, ποιο ειναι το ζητημα τελικα? Να μην βαζετε καθε τοσο ξυλα? Η οτι τα καιτε και δεν βγαζει ζεστη?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #111028 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα K-EVO Starfire 120
Στέλιο, επιτέλους απάντησες :-)

Έχουμε παρατηρήσει ότι καταρχήν το υπάρχων μοχλουδάκι ρύθμισης του πρωτογενή αέρα δεν είναι πολύ αποτελεσματικό. Σε όποια θέση και να το βάλεις, δεν αλλάζει δραματικά η ένταση της φλόγας. Επίσης, η 2γενής δε δουλεύει τόσο αποτελεσματικά όσο σε άλλες εστίες. Είναι τώρα ξεκάθαροι οι προβληματισμοί μας?

Λοιπόν, 1ος στόχος είναι η ρύθμιση της έντασης της καύσης (ανεξαρτήτως ποσότητας ξύλων) με:
α) Πραγματική ρύθμιση ποσότητας εισερχόμενου αέρα,
β) Είσοδος αέρα στα σωστά σημεία,
γ) Κλείσιμο (κατά το δυνατόν) των όποιων χαραμάδων ώστε να μην τραβάει ανεξέλεγκτα αέρα για καύση
λόγω (ας πούμε) ελκυσμού καμινάδας.

Και 2ος στόχος είναι η πιο σωστή λειτουργία της 2γενούς καύσης με:
α) Μείωση ποσότητας εισερχόμενου 2γενή αέρα,
β) Καλύτερη προσθέρμανση του 2γενή αέρα.

@Alex.
Σου δείχνω το δικό μου μαντέμι βάσης (χοντρή μαύρη γραμμή). Το σχαράκι της στάχτης (πράσινο χρώμα) δεν αφήνει να περάσει από πάνω του αέρας, εκεί δηλαδή που είναι(?) η καρδιά της καύσης. Αλλά, το μαντέμι έχει περιμετρικά εγκοπές (12 mm x 100 mm) όπως φαίνεται στο σκαρίφημα, και από εκεί εξέρχεται ο αέρας στο χώρο καύσης. Μήπως πρέπει να προσπαθήσουμε να τον εισάγουμε στην "πράσινη" περιοχή?

Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.223 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ