Ρύθμιση Ελκυσμού

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145826 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Ρύθμιση Ελκυσμού
Ok Δημήτρη, ευχαριστώ, κατατοπιστικότατο το video. Όταν λες 2γενή σε 2 επίπεδα, εννοείς φαντάζομαι τις 2 σειρές οπές που έχει η πλάτη.

Πάντως, άσχετα με το παρόν θέμα, επανέρχομαι στη 2γενή χε χε (τα κουσούρια δεν κύβονται), καταλήγω στο συμπέρασμα ότι τελικά ίσως να μην έχει σημασία η προθέρμανση του αέρα. Σε όλες τις εστίες που βλέπουμε κάργα 2γενή, είναι ντυμένες με κάποιου είδους μονωτικό (thermotte, shamott, βερμικουλίτη, κλπ.)

Καταλήγω στο συμπέρασμα, ότι όπως φαίνεται και στο τελευταίο video της kratki... ότι ΔΕ ζεσταίνεται καλά ο αέρας της 2γενούς όταν περνάει ΠΙΣΩ από την επένδυση. Εντάξει, θα ζεσταίνεται λίγο, αλλά όχι όπως αν ΔΕΝ είχε επένδυση. Άρα, ίσως καλύτερα να είναι σχετικά "κρύος", μιας και θα έχει μεγαλύτερη πυκνότητα άρα και πιο πολύ οξυγόνο διαθέσιμο για καύση (άσε δε που όσο ζεσταίνεται .... αραιώνει κιόλας...)

Για το video, έχω παρατηρήσει το εξής: Εγώ τραβάω με φωτογραφική μηχανή, που νομίζω στο video έχει ανάλυση 480. E.... αυτό που βλέπω με το μάτι, απέχει αρκετά από αυτό που φαίνεται στο video που τελικά ανεβαίνει. Φταίει η ανάλυση της μηχανής?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145829 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
το θέμα είναι οτι με τις μονωτικές πλάκες ανεβαίνει η θερμοκρασία στην καύση για πλάκα 550+ αυτό έχει σαν αποτέλεσμα μετά απο καμια ώρα καύσης στην πλάτη των μονωτικών η θερμοκρασία να είναι περίπου στους 300 βαθμούς δηλαδή περίπου όση και στα μαντεμένια !στο βίντεο η θερμοκρασία είχε ξεπεράσει τους 700 πάνω στο κεραμικό !!
για την ανάλυση που λες πάντως πέρα απο το τί λεει ο κάθε κατασκευαστής παίζει ρόλο και ο φακός !επίσης αν τραβάς απο φωτογραφική τόσο καλή ποιο πιθανό θεωρώ να έχεις κάνει κάτι λάθος με τις ρυθμίζεις παρά να φταίει η κάμερα !

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145831 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Ρύθμιση Ελκυσμού
Χωρίς να είναι το επάγγελμά μου τα τζάκια....

Φυσικά και μου φαίνεται λογικό με τη χρήση των μονωτικών να γίνεται "πάρτυ" από θερμοκρασία στο χώρο καύσης. Και ίσως τελικά αυτό να βοηθά την ανάφλεξη των καπναερίων ανεξάρτητα από τη θερμοκρασία του εισερχόμενου αέρα.

Αλλά δε νομίζω στα μεντεμένια, να φτάνει η θερμοκρασία μόνο μέχρι 300. Όταν ειδικά πάνω στο μαντέμι χτυπά διαρκώς η φλόγα. Διαισθητικά το λέω....

Τώρα για τη μηχανή μου τι να σου πω, η Nikon coolpix P60 είναι, παλιά σχετικά, το 2008 την πήρα όταν παντρεύτηκα. Θα δω λιγάκι τι παίζει με τις ρυθμίσεις, γιατί συνήθως την έχω στο αυτόματο. Αλλά μου φαίνεται περίεργο να μην μπορεί να αποδώσει καλά το video και να την κάνει σκόνη ένα κινητό... Anyway.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145837 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
τα μαντεμένια δουλεύουν απο 350 μέχρι 450 παραπάνω δεν πάνε εκτός και αν δεν έχουν περσίδες στη φούσκα !όταν έχεις όμως διπλό μαντέμι που ανάμεσα έχεις αέρα που κινητέ με κάποια ταχύτητα (για την δευτερογενή ) η θερμοκρασία κατεβαίνει στους 300 και ποιο κάτω !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145839 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Ρύθμιση Ελκυσμού
Κατανοητό.

Ο Σταύρος (@Stavrax) που χάθηκε?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 2 Μήνες πριν #145873 από GGEOR7777
Απαντήθηκε από GGEOR7777 στο θέμα Ρύθμιση Ελκυσμού
Εγώ ρε παιδιά απ την άλλη δεν βρίσκω χρήσιμο το βαρυτηκο ταμπερ σε εστίες...μονο ίσως σε περιπτώσεις με περίεργες καμινάδες και μεγάλου ύψους ίσως.
Ο κατασκευαστής δεν το αναφέρει μάλλον γιατί το κλαπέτο κάνει τη δουλειά του.
Παίζουν σημασία ιδανικές συνθήκες για τις καμινάδες?όπως αυτές δημιουργούνται από το βαρυτηκο ταμπερ.
Όλα τα παραπάνω είναι προβληματισμός...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.097 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ