Dovre 2180

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #52965 από GGEOR7777
Απαντήθηκε από GGEOR7777 στο θέμα Dovre 2180

satcom έγραψε: φιλε GGEOR7777,να σε ρωτησω ως προς την σωστη συνδεση,

1.Η φ100 ειναι για την καύση(και την δευτερογενη)και την αεροκουρτινα(από αριστερά)
Μου την εχει συνδεσει.
2.Και η φ125 επίσης για την καύση και για να ρουφάει το βεντιλατερ
Τον αερα απ' έξω να τον περνάει στον θερμοθαλαμο ζεστό στο σπίτι
Μου την εχει συνδεσει.
3.Επισεις εχεις και την επιλογή να συνδέσεις κατω από την
Εστία και στο κουτί που ειναι το βεντιλατερ άλλη μια φ125 που να ρουφάει
Αερα το τζάκι από μέσα από το σπίτι.
Αυτην την συνδεση δεν μου την εχει κάνει,το ερώτημά μου ειναι το εξείς:
για να πέρνω και αέρα μεσα από το σπίτι χρειάζεται να μου ανοίξει την προστινή θυρα απο το χώρο του βεντιλατερ προφανως(οπως βλεπω από την φοτο σου)αλλα θέλει να συνδεθεί με σπιραλ με την περσίδα που θα μου βάλει στο κάτω μερος της γυψοσανίδας??πραγμα δυσκολο αφου το τζακι ειναι ηδη χτισμενο,η (οπως μου ειπε μία περσιδα αρκει??χωρις δηλ.σπιραλ,μου ειπε επειδη θα ειναι στην βαση το βεντιλατερ θα ρουφαει απο εκει αερα,και οχι απο την περσιδα εκτονωσης που ειναι πάνω στο τζακι,εσυ την περσιδα σου την εχεις με σπιραλ??θα ηταν λάθος αυτο που είπε??


Εγώ την έχω συνδέσει με σπιράλ έτσι ώστε το βεντιλατερ να
Ρουφάει με περισσότερη ροή και όχι ακατάσχετα.
Εσύ που εχεις χτίσει εχεις βάλει το τζάκι πάνω σε μπλόκα;
Γιατί δεν μπορείς να ανοίξεις από κατω για μια 30x15 περσιδα;
Το τζάκι ξεμυριζει μετά από 5καλα αναματα,εμένα μυρίζουν
Λίγο οι γυψοσανιδες άμα το κεντισω,αλλά όλα οκ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53086 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Dovre 2180

satcom έγραψε: Αερα το τζάκι από μέσα από το σπίτι.
Αυτην την συνδεση δεν μου την εχει κάνει,το ερώτημά μου ειναι το εξείς:
για να πέρνω και αέρα μεσα από το σπίτι χρειάζεται να μου ανοίξει την προστινή θυρα απο το χώρο του βεντιλατερ προφανως(οπως βλεπω από την φοτο σου)αλλα θέλει να συνδεθεί με σπιραλ με την περσίδα που θα μου βάλει στο κάτω μερος της γυψοσανίδας??πραγμα δυσκολο αφου το τζακι ειναι ηδη χτισμενο,η (οπως μου ειπε μία περσιδα αρκει??χωρις δηλ.σπιραλ,μου ειπε επειδη θα ειναι στην βαση το βεντιλατερ θα ρουφαει απο εκει αερα,και οχι απο την περσιδα εκτονωσης που ειναι πάνω στο τζακι,εσυ την περσιδα σου την εχεις με σπιραλ??θα ηταν λάθος αυτο που είπε??


Θες μια απο μεσα , δεν σε νοιαζει απο ποια μερια θα ειναι ! Το τζακι απο κατω εχει 4 υποδοχες , μια τραβας αερα απεξω , και μια πρεπει να κανεις απο μεσα ! (λεμε τωρα)
Δηλαδη αυτο που σε καει εσενα , ειναι να ανοιξεις μια τρυπα φ125 (ασε τη λενε ποιο πανω ) απο οποια μερια σε βολευει ! Αυτη η τρυπα πρεπει να ειναι φ125 και καντιν απο οποια μερια σου αρεσει (βολευει) . Μικροτερη τρυπα , υπολειτουργει το μοτερ να του πεις του μαστορα ! Δεν ειναι σκουπα βακουμ χουβερ ! Το μοτερ δεν ρουφαει αερα , αλλα σπρωχνει , μην περιμενεις καλα αποτελεσματα με μικροτερη τρυπα !

Οσο για τον αποπανω που λεει για φ150 ! Συμφωνω , αλλα δεν θα κοψουμε και το τζακι , το δικο μας φ125 εχει , φ125 θα βαλουμε !

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53095 από androutso
Απαντήθηκε από androutso στο θέμα Dovre 2180
Ο καναλας μου μου το ειπε 100 φορες μην του βαλεις λιγοτερο απο 150 δεν θα δουλεψει. :P :P :P (το μοτερ μου)
Και εγω κατι αναλογο βλεπω για το μοτερ του φιλου για να πιασεις την εξοδο θελει 2Χ125 και οχι 1Χ125.
για αυτο ειπα να κανει μια τρυπα ακομα στην λαμαρηνα του τζακιου. Δεν εχω το τζακι αυτο την απλη λογηκη χρησιμοποιω.
Αν εχει απο κατω 4 ανμαμονες να χρησημοποιησει της 2. Με δυο θα κανει αψογη δουλεια.

ATMOS DC32S
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by androutso.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53108 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Dovre 2180
Εχουμε φιλος 2 διαφορετικες περιπτώσεις , μια που ο τυπας το εκανε απεξω απεοσμεσα ! οκ δεν εχει προβλημα ! Αν και φιλος , εσυ αποτι καταλαβα το εχωσε σε μια τρυπα κατω ! Φυσαει ο αερας εκει μεσα και στροβιλιζεται πριν αρχισει καν να ανεβαινει !
και μια αλλη η οποια δεν εχει καθολου εισαγωγη απο μεσα και δεν ξερει που να την κανει !

Εννοείται στον πάτο θα την κανει , σε μια απ τις 3 ης πλευρες . Αν η εισαγωγη ειναι απο δεξια , θα πας η' μπροστα 'η αριστερα ! Μην κανεις τρυπα απο την εισαγωγή και μετα βαζεις Τ . Αυτο εννοώ

Οσο για το βυ πας , δεν σου χρειαζεται αν πας απο κατω , ειναι για να παει η ζεστη με την δυναμη του μοτερ ! Δηλαδη εσυ ανεβα κατεβα δεν γινετε ! Αυτο δουλευει , δηλαδη ανοιγει μια πορτα και δεν μπαινει μεσα ο αερα απ το μοτερ ! οταν δουλεψει το μοτερ κλεινει την πορτα και μπαινει ο αερας μεσα απ το μοτερ ! Ενα απλο παρε και βλεπεις για φιλτρο μετα
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by house.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53114 από androutso
Απαντήθηκε από androutso στο θέμα Dovre 2180
Βρηκα πως θα δουλεψω με το δικο μου μοτερ οστε να εχω ομιομορφια στην ζεστη στο σπιτι.
Εχω τον θερμοστατη του πετραιλεου στο σαλονι και θα τον συδεσω με το μοτερ αναροφησεις. Οταν το σαλονι θελει ζεστη το μοτερ δεν θα δουλευει .Το τζακι θα δουλευει με φυσηκη ροη για το σαλονι. Οταν πιασει θερμοκρασια το σαλονι θα αναβει το μοτερ και θα στελνει στα δωματια. Οποτε οταν θα παγωνει το σαλονι απο την αναρωφηση θα σβηνει το μοτερ. B) B) B) B) B) B) B) B)

ATMOS DC32S

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53138 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Dovre 2180

gkesi έγραψε: Και κάτι τελευταίο που αφορά τους κατόχους της 2180. Σας βγάζει κι εσάς λίγο αέρα απο τα 2 χειριστήρια? καθώς και απο το κούμπωμα της πόρτας? είναι λίγο ενοχλητικό!


Μωρε και απο κατω εβγαζε . Απο κατω έλυσα την εισαγωγή καυσης και εβαλα αλουμινοταινια !Εκει κατι καναμε , αλλα μπροστα απ τα χειρηστηρια δεν γινονται και πολλα ! κρυος αερας
Απο πλαγια και απ τις 2 μεριες εχει τρυπες τις οποιες βουλωσα ! Αυτο που μου την σπαει , ειναι ο αερας που βγαινει απ το χερουλι τις πορτας , αι και το ξεχασες καικες -βαλε γαντια !!!!ζεστος αερας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ