Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #8285 από str1979
Απαντήθηκε από str1979 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
ευχαριστω Αστερη
θα το δοκιμασω μεσα στην εβδομαδα κ θα σας πω αποτελεσματα

Invicta Compact 700

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #8300 από arant
Απαντήθηκε από arant στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλησπέρα και πάλι, θυμίζω το στόρυ, έχω το τζάκι που περιέγραψα στο εδώ:
www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...t=420&Itemid=53#6205
το σχέδιο φυσικά εγκαταλείφθηκε, και χθες άνοιξα τη γυψοσανίδα να δω τι γίνεται. Μπορείτε να θαυμάσετε όλο το κάλος στη φωτό παρακάτω,

αυτά συμβαίνουν όταν δεν ‘την ψάχνεις’ πριν ξεκινήσεις, η μόνη μου δικαιολογία είναι ότι εκείνο τον καιρό (5 μόλις χρόνια πριν ρε γμτ) έχτιζα το σπίτι και δεν είχαμε μπει και στον αστερισμό του μνημονίου. Δεν ξέρω αν φαίνεται, ο χώρος πίσω είναι τεράστιος, κρεμαστός έξω από το σπίτι ,γι’αυτό φαίνεται πάνω το δοκάρι και η καμινάδα πάει από πίσω. Έκαψα λοιπόν το τζάκι ως συνήθως, και είδα ότι ο κώνος από πάνω που δεν μου φαίνεται μαντέμι ζεσταίνεται ελάχιστα. Μετά από αλλεπάληλες μελέτες του τόπικ ξέρω πάνω-κάτω τι πρέπει να κάνω αλλά η σύζυγος δεν το συζητάει να ξηλώνουμε για αντικατάσταση κλπ, παρότι επέμεινα πολλάκις να την πείσω. Η φιλοσοφία μου περί οικίας είναι ‘ ότι θέλει η σύζυγος ‘ γιατί δεν αντέχω μουρμούρες μετά, οπότε βαδίζουμε ασυζητητί σ’αυτό το πλάνο! Σκέφτομαι λοιπόν και γω να βάλω εναλλάκτη και ένα μικρό βεντιλατέρ για να πάρω το κάτιτις και από την καμινάδα αφού χάνω όλη τη ζέστη του κώνου και του σπιράλ και φυσικά να στήσω σωστά τη φούσκα. Ο κώνος έχει έξοδο Φ25. Ερωτήσεις λοιπόν:
1. Αν κάνω τον εναλλάκτη φ20 και τον προσαρμόσω με συστολές στο όλο σύστημα φ25, θα παρέμβω αρνητικά στο ‘τράβηγμα’ του τζακιού; (δεν το νομίζω)
2. Θα ζεσταίνεται περισσότερο ο αέρας του εναλλάκτη; είναι καλή ιδέα;
3. Έχω δυο εισαγωγές εξωτερικού αέρα, μια πάει κατ’ευθείαν κατω από την εστία και βγάζει από τις γρίλιες, και μια στη φούσκα , και θα ανοίξω και μια εσωτερική πλάγια χαμηλά. Πώς να δίνω τον αέρα; Μια εξωτερική στον εναλλάκτη η άλλη όπως είναι και η εσωτερική στη φούσκα είναι καλά;
4. Όταν δεν δουλεύει το τζάκι η περσίδα του εναλλάκτη θα βγάζει κρύο αέρα λόγω εισαγωγής από έξω; Αν ναι πως το γλυτώνουμε;
Ευχαριστώ.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #8330 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Το Φ250 γίνεται λογικά Φ200 χωρίς πρόβλημα, εκτός αν κάψεις ένα τόνο ξύλα μέσα στο τζάκι και ο όγκος των καυσεαρίων γίνει τεράστιος. Λογικά δεν θα χρειαστεί.

Την εξωτερική και την εσωτερική εισαγωγή αέρα, τις βάζεις σε ένα Τ και μετά στο βεντιλατέρ και μετά στον εναλλάκτη. Από τον εναλλάκτη δίνεις σε δύο περσίδες. Για να μην έχεις διαρροή κρύου αέρα, βάλε μιά περσίδα στην εξωτερική εισαγωγή, που θα κλείνεις όταν θες. Αν και ο κρύος αέρας απο την εισαγωγή αυτή, δεν ανεβαίνει γενικά προς τα πάνω, προς τις περσίδες. Μόνο αν ανοίξεις απορροφητήρα μέσα στο σπίτι, ή ανοίξεις από την απέναντι μεριά του σπιτιού κάποια πόρτα και αρχίζει να γίνεται ροή.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #8336 από pmet
Απαντήθηκε από pmet στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Δωδεκανήσου και Ολυμπίου Διαμαντή γωνία, στον Βαρδάρη, έχει κατάστημα υδραυλικών που πουλάει υαλοκόρδονο. Θα πάρεις 2 μέτρα από το πλακέ 20x2mm και θα βάλεις στο τζάμι, δεξιά, αριστερά και κάτω. Όχι στην πάνω μεριά, να κάνει αεροκουρτίνα. Μετά θα καθαρίζεις τζάμι μιά φορά στις 3-4 μέρες με ένα φύλλο χαρτί κουζίνας, που θα πιάνει λίγη άχνα μόνο, στις κάτω γωνίες. Στο κέντρο θα μένει πεντακάθαρο. Και αυτό ακόμη και με φρεσκα ξύλα που καίω τώρα...[/quote]


Το δοκιμασα και εγω , αλλα δυστυχως οταν βαλω κορδονι αριστερα - δεξια , μαυριζει ποιο ευκολα και γρηγορα . :( Χρησιμοποιωντας ιδια ξυλα το βλεπω . Εμενα ,αν φαινεται στην φωτογραφια πανω κατω εχει μια πατουρα οπου κραταει το τζαμι και δεξια - αριστερα τιποτα .Απλα ακουμπαει το τζαμι στην πορτα .Οταν ειχε σπασει ειχα δει απο πισω , πανω στην πορτα ειχε ενα λεπτο σαν κορδονι πλατυ στο κατω μερος μονο .Δηλαδη σαν να ηθελε ο κατασκευαστης να μην δινει αερα μονο απο κατω . Επισης στις 4 γωνιες ειχε μικρα κομματακια , για να ακουμπαει το τζαμι πανω . Η πατουρα πανω - κατω αφηνει κενο αν χρειαζεται να παρει αερα απο εκει παντως .


Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #8337 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Άλλο τζάκι το δικό σου, άλλη συμπεριφορά φαίνεται. Πως το έσπασες το τζάμι, κατρακύλησε κάνα κούτσουρο?
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Asteris.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #8339 από pmet
Απαντήθηκε από pmet στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: Άλλο τζάκι το δικό σου, άλλη συμπεριφορά φαίνεται. Πως το έσπασες το τζάμι, κατρακύλησε κάνα κούτσουρο?


Το τζαμι ειχε σπασει επειδη καποια στιγμη το ειχα βγαλει τελειως για να το καθαρισω (βγαινει πολυ ευκολα) και στο ακουμπισμα κατω , γωνια εσπασε . Δεν ειχε να κανει με κατι αλλο . Λαθος μου .
Το κουστουμι βεβαια 150 + ΦΠΑ ....για να εχει και το σχεδιο του απεξω .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.663 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ