Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #8257 από angelos1978
Απαντήθηκε από angelos1978 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
φιλε ευχαριστώ για την απάντηση, έχω ένα παλιό μαντεμένιο τζάκι , με χτιστή φούσκα από πάνω . από ότι είδα το LA NORDICA 70 VENTILATO (τιμή περίπου 1000) ευρώ και τοποθέτηση 300 ευρώ απο κατάστημα στην περιοχή της Περαίας,είναι από το πιο οικονομικά τιμή , κατανάλωση 2,6 kg/h , τεχνολογία (δευτορογενής καύση), βεντιλατέρ με πέντε ρυθμίσεις,αρκετο βάρος μαντεμιού 140 κιλά,
-Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν ισχύει αυτή η μικρή κατανάλωση που αναφέρει και αν επαρκεί για να ζεστάνω 50 m2 ενιαίο χώρο μπροστά από την εστία (σαλόνι) και δωματιο πίσω 20 m2 (θα στείλω το έναν αεραγωγό πίσω)
-κοίταξα πάρα πολύ και το invicta του αστερη αλλά με τον ενναλάκτη ,τα μοτέρ και την εστία βγαίνουν συνολικά πιο πολλά τα λεφτά, και νομίζω πως τεχνολογικά είναι ένα βήμα πίσω.Μπορεί από απόδοση να είναι πολύ καλύτερα 14 KW ta Invicta , αλλά πάει πιο πολύ σε πατέντες, τις οποίες αν ο μάστορας δεν κάνει καλή δουλειά στη φούσκα με μονώσεις και τέτοια έχεις πρόβλημα ,όσο για το invicta turbo vision πάλι μου φαίνεται τεχνολογικά πίσω κα σε εμφάνιση,αλλά και κατανάλωση ξύλου που δεν αναφέρεται πουθενά για να αποδόσει αυτά τα 14 KW..........ενώ η la nordica είναι όλα fix , εργοστασιακά, μετρημένες δηλαδή αποδόσεις , χωρίς πολλές παρεμβολές από τα μαστόρια, μόνο ενώσεις καμιναδας και περσίδες στη φούσκα ..ευχαριστώ πολύ
sos παραλιγο να ξεχάσω , γνωριζει κανείς αν η LA NORDICA 70 VENTILATO είναι ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΗΣ ΚΑΥΣΗΣ ;;;;;; γιατί δεν αναφέρεται πουθενα στα manual...
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by angelos1978.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #8265 από str1979
Απαντήθηκε από str1979 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

angelos1978 έγραψε: φιλε ευχαριστώ για την απάντηση, έχω ένα παλιό μαντεμένιο τζάκι , με χτιστή φούσκα από πάνω . από ότι είδα το LA NORDICA 70 VENTILATO (τιμή περίπου 1000) ευρώ και τοποθέτηση 300 ευρώ απο κατάστημα στην περιοχή της Περαίας,είναι από το πιο οικονομικά τιμή , κατανάλωση 2,6 kg/h , τεχνολογία (δευτορογενής καύση), βεντιλατέρ με πέντε ρυθμίσεις,αρκετο βάρος μαντεμιού 140 κιλά,
-Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν ισχύει αυτή η μικρή κατανάλωση που αναφέρει και αν επαρκεί για να ζεστάνω 50 m2 ενιαίο χώρο μπροστά από την εστία (σαλόνι) και δωματιο πίσω 20 m2 (θα στείλω το έναν αεραγωγό πίσω)
-κοίταξα πάρα πολύ και το invicta του αστερη αλλά με τον ενναλάκτη ,τα μοτέρ και την εστία βγαίνουν συνολικά πιο πολλά τα λεφτά, και νομίζω πως τεχνολογικά είναι ένα βήμα πίσω.Μπορεί από απόδοση να είναι πολύ καλύτερα 14 KW ta Invicta , αλλά πάει πιο πολύ σε πατέντες, τις οποίες αν ο μάστορας δεν κάνει καλή δουλειά στη φούσκα με μονώσεις και τέτοια έχεις πρόβλημα ,όσο για το invicta turbo vision πάλι μου φαίνεται τεχνολογικά πίσω κα σε εμφάνιση,αλλά και κατανάλωση ξύλου που δεν αναφέρεται πουθενά για να αποδόσει αυτά τα 14 KW..........ενώ η la nordica είναι όλα fix , εργοστασιακά, μετρημένες δηλαδή αποδόσεις , χωρίς πολλές παρεμβολές από τα μαστόρια, μόνο ενώσεις καμιναδας και περσίδες στη φούσκα ..ευχαριστώ πολύ
sos παραλιγο να ξεχάσω , γνωριζει κανείς αν η LA NORDICA 70 VENTILATO είναι ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΗΣ ΚΑΥΣΗΣ ;;;;;; γιατί δεν αναφέρεται πουθενα στα manual...


θα σου πρότεινα να βάλεις την εμφάνιση σε δεύτερη μοίρα
Στην θέση σου θα έπαιρνα την invicta turbo vision που είναι απο δοκιμασμένη εταιρία κ με πολύ καλά αποτελέσματα

η εστία των 14kw μπορεί να αποδώσει χαμηλότερα πχ στα 9 kw υπολειτουργώντας την
η εστία όμως των 9kw δεν πρόκειται ποτέ να φτάσει τα 14kw

Στο σιτε της LA NORDICA δεν αναγραφεί αν είναι συνεχούς καύσης. λέει επίσης οτι μπορεί να ζεστάνει εως 258 m3 ~ 92 m2

Προσωπική γνώμη μου ειναι οτι η invicta ειναι ομορφότερη

Invicta Compact 700
Συνημμένα:
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by str1979.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": angelos1978

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #8267 από bill
Απαντήθηκε από bill στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
str1979 γεια σου πες μας εντυπωσεις απο το τζακι σου θα το εχεις δουλεψει αρκετα.
ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #8272 από str1979
Απαντήθηκε από str1979 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

bill έγραψε: str1979 γεια σου πες μας εντυπωσεις απο το τζακι σου θα το εχεις δουλεψει αρκετα.
ευχαριστω


φιλε μου ειμαι κ εγω ενας παθον

ειχα κ εγω τζακι μαντεμενιο ανοιχτού τύπου το οποιο αντικατέστησα με ενεργειακό γιατι κάπνιζε κ δεν ζεστενε

η εστια που πηρα ειναι η INVICTA Foyer 700 Compact

www.invicta-sa.com/portail/produits/chau...yer-700-compact.html

την αγορασα απο λερου μερλιν 750ευρω

Την εγκατεστησα μονος μου γιατι οι τζακαδες που ρωτησα οταν εκανα ερευνα αγορας για να αλλαξω την εστια θελαν να βγαλουν τουλαχιστον 1000ευρω μεροκαματο τα οποια κ δεν ειχα σκοπο να τους τα δοσω

Τα υλικα (πετροβαμβακες-γυψοσανιδες-αλουμινοταινιες-μπουρια-υαλοβαμβακες-περσιδες κτλπ) μου βγηκαν αλλα 400 ευρω οποτε συνολικα μου κοστησε η αλλαγη περιπου 1100ευρω

Το αποτέλεσμα ειναι οτι οταν καίω το τζακι κ βαλω ενα μεγάλο κούτσουρο οξιας ξερης,μπορώ να ζεστάνω τον ενιαίο χώρο μου περίπου 60τ στους 23-24 βαθμους για περιπου 2 ωρες που θα ξαναβάλω το επόμενο κούτσουρο

Η θερμοκρασια εξοδου του αερα απο την περσιδα ειναι περίπου 80-90 βαθμοί και δεν εχω βεντιλατερ ουτε κ εναλλακτη.(εαν βαλω παραπανω ξυλα κ ανοιξω τον αερα τοτε ανεβαινει η θερμοκρασια πανω απο τους 120 βαθμους)

Φιλος μου με "ενεργιακο τζακι" ελληνικης κατασκευης με 90 ποντους εστια κ βεντιλατερ πρεπει να γεμισει το τζακι ενα σκασμο ξυλα για να πιασει 24 βαθμους κ εγω το κανω με ενα μονο κουτσουρο

Ειμαι αρκετα ικανοποιημενος αν σκεφτεις οτι το εκανα μονος μου (μου πηρε 3 μερες)

Το αρνητικο ειναι οτι μαυριζει γρηγορα το τζαμι κ οτι χρειάζεται το τασάκι του ανα 2 μερες αδιασμα για να μπορει να αναπνέει το τζακι γιατι εγω το τζακι το καιω μερα νυχτα ασταματητα

Invicta Compact 700
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by str1979.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": bill

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #8277 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Όταν έχετε την ισχύ της εστίας και την απόδοση, μπορείτε να βρείτε την κατανάλωση με υπολογισμό:

πχ, 14kW (ισχύς) διά 0.75 (αποδοση) διά 4.1kW (θερμιδική αξία ξύλου 20% υγρασίας) = 4.5 κιλά τηη ώρα.

Αν τα ξύλα είναι φρέσκα, δηλαδή 40% υγρασίας το 4.1kW γίνεται περίπου 3. Για φετινά περίπου 3.5KW.


To πάνω τζάκι με εναλλάκτη και μοτέρ, βγήκε 1400 τοποθετημένο. Η εστία σκέτη έχει 74-75% απόδοση, με τον εναλλάκτη πρέπει να περνάει το 85%, οπότε ρίχνει σε όλες τις εστίες, foyer ή κασέτες. Και παίζει και με 14κW -28kW max και δεν με πούλησε ούτε με -5 έξω, 120 μέτρα τα έκανε κουμάντο χαλαρά. Να είχα βάλει αεραγωγό, θα ζέσταινα και τα κάτω 60τμ...

Τώρα για την τοποθέτηση, όντως η κασέτα είναι 3-4 ώρες υπόθεση, το δικό μου θέλει οκτάωρο+. Αν δεν τα χρειάζεσαι τα kW της Invicta, βάλε την Nordica, μιά χαρά εστία είναι. Αν έχεις όμως αμφιβολίες αν φτάνουν τα 9 της Nordica, σκέψου το καλά, γιατί μετά δεν αλλάζει αυτό...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #8278 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

str1979 έγραψε:

bill έγραψε: str1979 γεια σου πες μας εντυπωσεις απο το τζακι σου θα το εχεις δουλεψει αρκετα.
ευχαριστω


φιλε μου ειμαι κ εγω ενας παθον

ειχα κ εγω τζακι μαντεμενιο ανοιχτού τύπου το οποιο αντικατέστησα με ενεργειακό γιατι κάπνιζε κ δεν ζεστενε

η εστια που πηρα ειναι η INVICTA Foyer 700 Compact

www.invicta-sa.com/portail/produits/chau...yer-700-compact.html

την αγορασα απο λερου μερλιν 750ευρω

Την εγκατεστησα μονος μου γιατι οι τζακαδες που ρωτησα οταν εκανα ερευνα αγορας για να αλλαξω την εστια θελαν να βγαλουν τουλαχιστον 1000ευρω μεροκαματο τα οποια κ δεν ειχα σκοπο να τους τα δοσω

Τα υλικα (πετροβαμβακες-γυψοσανιδες-αλουμινοταινιες-μπουρια-υαλοβαμβακες-περσιδες κτλπ) μου βγηκαν αλλα 400 ευρω οποτε συνολικα μου κοστησε η αλλαγη περιπου 1100ευρω

Το αποτέλεσμα ειναι οτι οταν καίω το τζακι κ βαλω ενα μεγάλο κούτσουρο οξιας ξερης,μπορώ να ζεστάνω τον ενιαίο χώρο μου περίπου 60τ στους 23-24 βαθμους για περιπου 2 ωρες που θα ξαναβάλω το επόμενο κούτσουρο

Η θερμοκρασια εξοδου του αερα απο την περσιδα ειναι περίπου 80-90 βαθμοί και δεν εχω βεντιλατερ ουτε κ εναλλακτη.

Φιλος μου με "ενεργιακο τζακι" ελληνικης κατασκευης με 90 ποντους εστια κ βεντιλατερ πρεπει να γεμισει το τζακι ενα σκασμο ξυλα για να πιασει 24 βαθμους κ εγω το κανω με ενα μονο κουτσουρο

Ειμαι αρκετα ικανοποιημενος αν σκεφτεις οτι το εκανα μονος μου (μου πηρε 3 μερες)

Το αρνητικο ειναι οτι μαυριζει γρηγορα το τζαμι κ οτι χρειάζεται το τασάκι του ανα 2 μερες αδιασμα για να μπορει να αναπνέει το τζακι γιατι εγω το τζακι το καιω μερα νυχτα ασταματητα


Δωδεκανήσου και Ολυμπίου Διαμαντή γωνία, στον Βαρδάρη, έχει κατάστημα υδραυλικών που πουλάει υαλοκόρδονο. Θα πάρεις 2 μέτρα από το πλακέ 20x2mm και θα βάλεις στο τζάμι, δεξιά, αριστερά και κάτω. Όχι στην πάνω μεριά, να κάνει αεροκουρτίνα. Μετά θα καθαρίζεις τζάμι μιά φορά στις 3-4 μέρες με ένα φύλλο χαρτί κουζίνας, που θα πιάνει λίγη άχνα μόνο, στις κάτω γωνίες. Στο κέντρο θα μένει πεντακάθαρο. Και αυτό ακόμη και με φρεσκα ξύλα που καίω τώρα...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": str1979

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.637 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ