Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #7502 από macedonasf
Απαντήθηκε από macedonasf στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: Θέλω στοιχεία για τον βούλγαρο στο . Και εμείς ψάχνουμε στο συγκρότημα αντίστοιχη φάση και τα 60€ σε παλλέτες είναι πολύ καλή τιμή. Που ακριβώς είσαι στην Θεσσαλονίκη?


Λοιπόν επιφυλάσουμε προς όλους (όσοι το επιθυμούν) όταν θα έρθει η στιγμή επικοινωνίας με τον βούλγαρο (μέσα στον Ιούνιο) να σας ενημερώσω.
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Asteris.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #7513 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

bill έγραψε: asteris το τζακι που εχεις στο κατω χωρο,θα εκανε δουλεια σε μενα;
ευχαριστω


Άνετα. Πιθανόν και άλλα τόσα τετραγωνικά, με την μόνωση που έχεις...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": bill

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #7518 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

macedonasf έγραψε:

Asteris έγραψε: Θέλω στοιχεία για τον βούλγαρο στο . Και εμείς ψάχνουμε στο συγκρότημα αντίστοιχη φάση και τα 60€ σε παλλέτες είναι πολύ καλή τιμή. Που ακριβώς είσαι στην Θεσσαλονίκη?


Λοιπόν επιφυλάσουμε προς όλους (όσοι το επιθυμούν) όταν θα έρθει η στιγμή επικοινωνίας με τον βούλγαρο (μέσα στον Ιούνιο) να σας ενημερώσω.






Παιδια πολυ καλο για να ειναι αληθινο.
Με 60 ευρω το τονο αγοραζεις ακοπους κορμους του ενος μετρου.
Στην Λητη ουτε ο MISTER PELLET δεν αγοραζει τοσο που ειναι εμπορος.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Asteris.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #7519 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

valsam έγραψε: Να την παρω την μπρικετα ρε παιδια ναι η οχι?
Μου εστειλε ο ανθρωπος (φιλος του κουμπαρου μου!)το πιστοποιητικο παρτιδας και μου λεει ειναι η κορυφαια μπριγκετα που μπορω να βρω σε ολη την Ευρωπη!
Με 150 ευρω τον τονο παραδοτεω σπιτι μου μου λεει οτι ειναι τιμη κοστους και το κανει για τον κουμπαρο μου!
Η αποφαση μου ειναι δυσκολη γιατι μιλαμε για 26 τονους φορτηγο και εαν δεν μου κανει τι θα την κανω τοση μπριγκετα,εγω θα παρω 6 τονους ο αδελφος μου αλλα τοσα δηλ. τα μισα (αντε να δω που θα τα χωρεσουμε σε μια αυλη 80 τ.μ) και τ'αλλα θα τα δωσω στον αλλον κουμπαρο που εχει λεβητα πυρολησης.
Το πιστοποιητικο εχει σφραγιδες ελεγχου και ολα και λεει:
100% beech wood(ΞΥΛΟ ΟΞΥΑΣ)
Density:0,98k g/dm3
total moisture:7,67%
Higher heating value:.18.254kJ /kg
Lowest heating value:1 6.936k J/kg


Σε αυτή τη σελίδα/φόρουμ
www.mybike.gr/topic/46917-%CE%BE%CF%85%C...5%CF%84%CE%B5%CF%82/
ένα παλικάρι αναλύει αν συμφέρει ξύλο ή μπρικέτα. Δεν ειμαι ειδικός για να κρίνω τα γραφόμενά του αλλά το βρήκα ενδιαφέρον. Το συμπέρασμά του λοιπόν ειναι:

"....Νομίζω ότι είναι κατανοητό από τα παραπάνω ότι είναι καλύτερα να αγοράσουμε τώρα (Αύγουστος) ξύλα με 120 euro/tn, έναντι μπρικετών με 250 euro/tn. Εαν η μπρικέτα έχει <200 euro/tn, αλλάζουν τα πράγματα

Βέβαια η όλη συζήτηση αναφέραται σε οικιακό καταναλωτή ο οποίος πρέπει να δει και τα εξής:
Οι μπρικέτες λόγω μεγαλύερου ειδικού βάρους και ομοιομορφίας απαιτούν πολύ λιγότερο χώρο από τα ξύλα (πολύ σημαντικό για μερικούς)
Οι μπρικέτες δεν έχουν την βρωμιά που έχουν τα ξύλα, τα σκουλήκια κλπ (επίσης σημαντικό για μερικούς)
Οι μπρικέτες ανάβουν εύκολα και έχου ωραία και σταθερή καύση"
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by GeoTa.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #7533 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

macedonasf έγραψε:

pantelis1973 έγραψε: Macedona,ξεσασα το κυριοτερο,απο θορυβο τα μοτερακια πως ειναι?


Εδώ έχει ένα θέμα. Τα βεντιλατέρ του έχουν δύο σκάλες. Η πρώτη μπαίνει είτε μόνη της όταν πιάσει τους 40 βαθμούς, είτε την βάζουμε εμείς η οποία είναι αθόρυβη. Η δεύτερη σκάλα όμως την οποία την βάζουμε χειροκίνητα εμείς είναι θορυβώδης και αρκετά ενοχλητική, είναι όμως απαραίτητη (τουλάχιστον σε εμένα) σε θερμοκρασίες κάτω του μηδενός. Παλεύω να βρω μία λύση......


Ισως και να μας βοηθήσει και ο Αστέρης,ποιά μπορεί να είναι η λύση?

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #7536 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Μην αγοράζετε κασέτες. Πάρτε foyer με εναλλάκτη και μεγάλο βεντιλατέρ 400-500 κ.μ./ώρα, ώστε να δουλεύει αθόρυβα στο 1/4 της ισχύς του και να βγάζει και παραπάνω ροή από ότι οι κασέτες στο full...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.552 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ