Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #7455 από macedonasf
Απαντήθηκε από macedonasf στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: Γίνεται, αλλά μην περιμένεις το μοτεράκι της κασέτας να φυσάει δυνατά. Εναλλάκτικά μπορείς να βάλεις νέο μοτέρ μέσα στην φούσκα, σε καλά μονωμένο χώρο (κάνεις ένα κουτί από γυψοσανίδα και από έξω το μονώνεις καλά με πετροβάμβακα), την είσοδο του οποίου μπορείς να την πάρεις πάλι με περσίδα από την φούσκα, να τραβάει αέρα από τον εσωτερικό χώρο. Θα είναι και πιό ζεστός ο αέρας που θα βγάζει ο εναλλάκτης.


Ψάχνομαι επίσης μήπως βάλω κάποιο βεντιλατέρ αναρρόφησης (συνημμένη εικόνα)σε κάποιο σημείο μεταξύ των 2 ορόφων γιατί τα βεντιλατέρ της κασέτας στο γρήγορό τους κάνω θόρυβο αρκετό. Έχεις ασχοληθεί καθόλου με αυτό;
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #7456 από macedonasf
Απαντήθηκε από macedonasf στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: Αυτοί είναι που μου ζητήσανε 2500€ τοποθετημένο...


7 το πρωί, ή 7 το βράδυ? Στην μία περίπτωση έχεις πολύ καλή κατανάλωση, στην άλλη πολύ μεγάλη...


7 το πρωί. Ναι αυτό μου λένε και κάποιοι άλλοι εδώ γύρω που έχουν κάψει 6-7 τόννους μέχρι στιγμής. Εάν μπορούσα να ζεστάνω λίγο περισσότερο τον επάνω όροφο θα είχα αγγίξει το τέλειο. Πιστεύω ότι παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο και τα ξύλα. Τα φετινά που πήρα ήταν 2 χρόνων κομμένα. Αποτέλεσμα τέλεια καύση με πολύ μικρή ποσότητα αέρα (από την μπροστινή ρύθμιση).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #7462 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
'Ετσι εξηγείται. Που βρήκες δύο ετών ξύλα και πόσο στα πουλήσανε?

Βεντιλατέρ δεν χρειάζομαι, έχω βάλει foyer με μεγάλο σαλιγκάρι και είναι ήσυχο μέχρι την σκάλα 4-5. Για αυτό απέφυγα την κασέτα και προτίμησα το foyer...

Θα τραβήξεις αεραγωγούς? Την πλάκα της σοφίτας την έχεις μονωνμένη από πάνω?
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Asteris.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #7463 από bill
Απαντήθηκε από bill στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
γεια σας.μενω στο βολο και το σπιτι ειναι δυοροφο 70τμ,ειναι αρκετα μονωμενο 5ετων με διπλα τζαμια και10αρα μονωνη στα τουβλα.μονωμενη και η στεγη.
ποιο ενεργειακο τζακι να βαλω;
ποσες θερμιδες;
εχω ενα τζακι ανοιχτο μαντεμενιο αλλα ειναι τοσο χαλια που θα το γρεμισω να ησυχασω.
ευχαριστω.
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by bill.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #7468 από macedonasf
Απαντήθηκε από macedonasf στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: 'Ετσι εξηγείται. Που βρήκες δύο ετών ξύλα και πόσο στα πουλήσανε?

Βεντιλατέρ δεν χρειάζομαι, έχω βάλει foyer με μεγάλο σαλιγκάρι και είναι ήσυχο μέχρι την σκάλα 4-5. Για αυτό απέφυγα την κασέτα και προτίμησα το foyer...

Θα τραβήξεις αεραγωγούς? Την πλάκα της σοφίτας την έχεις μονωνμένη από πάνω?


Ήμουν λίγο τυχερός. Τα έδινε ο έμπορος για να κάνει.....σεφτέ, απλά έπρεπε να πάρεις 3 τόννους. 100 ευρώ τον τόνο τα πήρα. Για του χρόνου όμως θα κάνουμε κάτι άλλο. Μαζευτήκαμε 4 που καίμε ξύλα σε τζάκι και θα πάρουμε 22τοννο από Βουλγαρία προς.......60 ευρώ τον τόνο. Είναι σε παλέτες. Βρήκαμε και κλαρκ για το κατέβασμα.

Τώρα αυτό που λες με το σαλιγκάρι δεν το κατάλαβα. Εάν θέλεις ανέβασε καμία φωτογραφία.
Όσο για αεραγωγούς ναι το σκέφτομαι, έχω κάνει και το σχετικό σχέδιο απλά δεν ξέρω εάν θα έχω αποτέλεσμα ικανοποιητικό, θα ζεστάνω τα δωμάτια ή......τους αεραγωγούς; Στην πλάκα της σοφίτας έχω βάλει fibran 5άρι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #7471 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Θέλω στοιχεία για τον βούλγαρο στο . Και εμείς ψάχνουμε στο συγκρότημα αντίστοιχη φάση και τα 60€ σε παλλέτες είναι πολύ καλή τιμή. Που ακριβώς είσαι στην Θεσσαλονίκη?

Για το σαλιγκάρι, διάβασε το τόπικ στην αρχή του, να μην τα ξαναγράφω, έχω και φωτό εκεί. Αν είναι δυνατό το μοτέρ, θα στείλει και 10-12 μέτρα τον αέρα, άνετα. Μετά θες μοτέρ αναρρόφησης, σαν αυτό που έδειξες.

Εμένα πάντως τα πάνω 60τμ, έχουν πάει και 22 βαθμούς, αν κάψει το μεσαίο τζάκι συνεχόμενα 2-3 μέρες. Καίω 4 μέρες το κάτω τζάκι και 3 μέρες το μεσαίο, όταν επιστρέφει γυναίκα-παιδί. Τις πρώτες δύο μέρες που καίει το μεσαίο πιάνω 19-20 και την τρίτη που ζεσταίνουν τα ντουβάρια, ανεβάζει και 21+. Τα Χριστούγεννα που το είχαμε 15 μέρες σερί να καίει, το πρωί το ανάβαμε στις 11, 12, 1 το μεσημέρι, κρατούσε ζέστη εξαιρετικά. Μόνωση πάνω έχω και εγώ 5άρι Fibran, μάλλον τα Ytong που βάλαμε αντί για τούβλα, κάνουν την διαφορά...
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Asteris.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.543 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ