Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #7445 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

tasos25 έγραψε: χαιρετω το forum ειμαι στο παρα πεντε να αγορασω το τζακι
www.dovrehellas.gr/index.php?option=disp...289&op=page&SubMenu=
γνωμες αποψεις κλπ δεκτες
το σπιτι ειναι 80τμ χωρις καθολου μονωσεις
αν υπαρχει συνφορουμιτης που το εχει θα παρακαλουσα ενημερωση σχετικα με την καταναλωση

ευχαριστω πολλυ


Τα 15kW ισχύος, με 73% απόδοση που έχει, θέλουν από 5 κιλά ξύλα την ώρα 20% υγρασίας, έως 7 περίπου κιλά 35% υγρασίας, που είναι και το συνηθέστερο στην Ελλάδα (εκτός αν τα πάρεις άνοιξη και τα αφήσεις όλο το καλοκαίρι στον ήλιο να στεγνώσουν).

Τα αντίστοιχα Palazzetti τα είδες? Φτηνότερες κασέτες με μεγαλύτερη δύναμη και απόδοση?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #7447 από macedonasf
Απαντήθηκε από macedonasf στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε:

macedonasf έγραψε:

Asteris έγραψε:

macedonasf έγραψε:
Επάνω από το θερμοθάλαμο είχα σκοπό να το βάλω κι όχι γύρω του. Περσίδες εκτόνωσης έχω 2 δεξιά κι αριστερά και στο κέντρο βγαίνει μία κεντρική από τον θερμοθάλαμο.


Η εστία σου αν καίει πχ. 10000 θερμίδες ξύλο, τις 7500 τις πετάει με μορφή ζεστού αέρα από τις γρίλιες της και σαν ακτινοβολία από το τζάμι και οι υπόλοιπες 2500 φεύγουν από την καμινάδα προς τον ουρανό. Αν θες να πάρεις παραπάνω θερμίδες από το τζάκι σου, πρέπει να τις τραβήξεις από τις 2500 που φεύγουν από την καμινάδα. Εναλλάκτης λοιπόν, όχι δεύτερος θερμοθάλαμος. Η εξωτερική λαμαρίνα της κασέτας σου, δεν αφήνει κάποια σοβαρή ποσότητα θερμότητας προς την φούσκα του τζακιού, ότι ζεσταίνει είναι η καμινάδα που περνάει από εκεί μέσα και πιάνει θερμοκρασίες 300+ βαθμούς. Αυτήν την ενέργεια πρέπει να δεσμεύσεις, όχι τις απώλειες της κασέτας γύρω από τις λαμαρίνες της.

Oκ είσαι σαφέστατος. Προφανώς την εξαγωγή του αέρα θα την πάρω από την μία γρίλια της εκτόνωσης, σωστά;
Ο εναλλάκτης θα πρέπει να μονωθεί για λιγότερες απώλειες;


Είπες ότι έχεις δύο περσίδες δεξιά-αριστέρα. Αυτές είναι συνδεδεμένες πάνω στην κασέτα, ή είναι χύμα πάνω στην φούσκα. Αν δεν είναι συνδεδεμένες, βάλε τους αεραγωγούς του εναλλάκτη εκεί. Αν είναι, κάνε μεγαλύτερη την περσίδα εκτόνωσης και στείλε εκεί τους αεραγωγούς του εναλλάκτη. Δεν θέλει μόνωση, είναι σαν τον θερμοθάλαμο της κασέτας, ότι θερμότητα ξεφεύγει, θα βγαίνει από την περσίδα εκτόνωσης, δεν πάει χαμένη.


Ok. Αέρα από που θα πάρουμε; Πάλι τρύπες........; Γίνεται τον αέρα από τον θερμοθάλομο της κασέτας να τον διοχετεύσουμε στον εναλλάκτη κι από κει στην κεντρική περσίδα ή λέω βλακείες;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #7449 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

macedonasf έγραψε: Καλημέρα σας κι από μένα. Έχω διαβάσει όλο το νήμα και πραγματικά αποδίδω τα εύσημα σε όλους για τις γνώσεις σας και για τη διάθεσή σας να τις μοιραστείτε.
Έχω κάνει κι εγώ πριν 4 χρόνια την μετατροπή του ανοιχτού τζακιού με μία κασέτα της Laudel (συνημμένη εικόνα 1). Εδώ και καιρό μου έχει κολλήσει να κάνω μία μικρή μετατροπή για να ανεβάσω την απόδοσή του προσθέτοντας πάνω από αυτό μία πατέντα πρόσθετου αεροθαλάμου όχι σαν τον εναλλάκτη καπναερίων που προτείνεται εσείς αλλά κάτι σαν την συνημμένη εικόνα 2.
Κλειστό γύρω- γύρω, μονωμένο, με δύο τρύπες Φ200 πάνω κάτω και τις δύο πλαϊνές των αεραγωγών. Πιστεύω ότι πηγαίνοντας απέναντι από την κρεαταγορά της Θέρμης, όπως λέει κι ο Αστέρης, να καταφέρουν να το κάνουν. Τι λέτε θα βγει κάποιο θετικό αποτέλεσμα;


macedona μπορεις να αναφερεις λιγο τις εντυπωσεις σου απο το τζακι σου? ποσα μετρα ζεστενεις,τι θερμοκρασια εχεις,ποσα ξυλα καις περιπου,τιμη αγορας και απο που,μιας και ενδιαφερομαι και εγω για το ιδιο ή για το invicta

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #7450 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Γίνεται, αλλά μην περιμένεις το μοτεράκι της κασέτας να φυσάει δυνατά. Εναλλάκτικά μπορείς να βάλεις νέο μοτέρ μέσα στην φούσκα, σε καλά μονωμένο χώρο (κάνεις ένα κουτί από γυψοσανίδα και από έξω το μονώνεις καλά με πετροβάμβακα), την είσοδο του οποίου μπορείς να την πάρεις πάλι με περσίδα από την φούσκα, να τραβάει αέρα από τον εσωτερικό χώρο. Θα είναι και πιό ζεστός ο αέρας που θα βγάζει ο εναλλάκτης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #7453 από macedonasf
Απαντήθηκε από macedonasf στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

pantelis1973 έγραψε:

macedonasf έγραψε: Καλημέρα σας κι από μένα. Έχω διαβάσει όλο το νήμα και πραγματικά αποδίδω τα εύσημα σε όλους για τις γνώσεις σας και για τη διάθεσή σας να τις μοιραστείτε.
Έχω κάνει κι εγώ πριν 4 χρόνια την μετατροπή του ανοιχτού τζακιού με μία κασέτα της Laudel (συνημμένη εικόνα 1). Εδώ και καιρό μου έχει κολλήσει να κάνω μία μικρή μετατροπή για να ανεβάσω την απόδοσή του προσθέτοντας πάνω από αυτό μία πατέντα πρόσθετου αεροθαλάμου όχι σαν τον εναλλάκτη καπναερίων που προτείνεται εσείς αλλά κάτι σαν την συνημμένη εικόνα 2.
Κλειστό γύρω- γύρω, μονωμένο, με δύο τρύπες Φ200 πάνω κάτω και τις δύο πλαϊνές των αεραγωγών. Πιστεύω ότι πηγαίνοντας απέναντι από την κρεαταγορά της Θέρμης, όπως λέει κι ο Αστέρης, να καταφέρουν να το κάνουν. Τι λέτε θα βγει κάποιο θετικό αποτέλεσμα;


macedona μπορεις να αναφερεις λιγο τις εντυπωσεις σου απο το τζακι σου? ποσα μετρα ζεστενεις,τι θερμοκρασια εχεις,ποσα ξυλα καις περιπου,τιμη αγορας και απο που,μιας και ενδιαφερομαι και εγω για το ιδιο ή για το invicta


Οι εντυπώσεις μου είναι παραπάνω από θετικές.
Είχα, όπως είπα και πριν, ανοικτό τζάκι με μαρμάρινη επένδυση και έψαχνα ένθετη κασέτα, έτσι ώστε να μην την χαλάσω. ΄Ημουν τυχερός γιατί μου ήρθε "κουτί" στις διαστάσεις. Είναι τοποθετημένο στο μεσαίο όροφο 3όροφης μεζονέτας 181 μέτρων. Μένω περιφερειακά Θεσσαλονίκης και αυτήν την περίοδο με θερμοκρασίες κάτω του μηδενός έχω στο σαλόνι 21-22 και επάνω 19 βαθμούς.
Από ξύλα έχω κάψει από τον Νοέμβριο μέχρι τώρα 3 τόννους με καθημερινή χρήση από τις 7 μέχρι τις 11 το βράδυ. Έχω ένα θέμα με τον επάνω όροφο (είναι και τα δωμάτια των παιδιών) και ψάχνομαι λίγο μήπως και ανεβάσω λίγο την απόδοσή του.
Το είχα πάρει από εδώ www.kentrotzakiou.gr/cgi-bin/pages/perig...=%EE%FD%EB%EF&model=, στέλνουν σε όλη την Ελλάδα, αλλά έχουν και συνεργάτες.
Εγώ είχα βρει κάτι παιδιά από την Λιτή οι οποίοι μου το τοποθέτησαν κι όλας, (πεταμένα λεφτά).
Για κάποιον που πιάνουν λίγο τα χέρια του το βάζει και μόνος του.
Τιμή δεν θυμάμαι, νομίζω λίγο από τα 1000 ευρώ, τώρα σίγουρα είναι πιο φθηνά.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pantelis1973

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #7454 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Αυτοί είναι που μου ζητήσανε 2500€ τοποθετημένο...


7 το πρωί, ή 7 το βράδυ? Στην μία περίπτωση έχεις πολύ καλή κατανάλωση, στην άλλη πολύ μεγάλη...
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Asteris.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.707 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ