Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #129827 από eightball2020
Απαντήθηκε από eightball2020 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

andrew έγραψε: Επειδή έχω βάλει στο σπίτι μου ένα 900 piano και ενδεχομένως να έχεις διαβάσει δικό μου post, μπορώ να σου εγγυηθώ για την απόδοσή του. Όμως δεν παύει να είναι μια ακριβή λύση και είναι μια μεγάλη εστία . Άρα πρέπει να είσαι προετοιμασμένος για τον όγκο που θα προκύψει ξαφνικά στο σαλόνι σου(ειδικά σε γωνία). Το μοναδικό μειονέκτημα που βρίσκω στο συγκεκριμένο τζάκι είναι το θορυβώδες βιντιλατέρ το οποίο χρειάζεται διπλή μόνωση ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ .Ειδικά μετά τη 3η σκάλα (συνολο 5) ακούγεται πάρα πολύ δυσάρεστα. Επίσης να θυμάσαι ότι κάθε μέτρο που μεταφέρεις τον αέρα πέφτει η θερμοκρασία του 10 περίπου βαθμούς

Εχω διαβασει ναι,απο όγκο δεν έχω θέμα,ηδη το τζακι το ανοιχτο είναι τέρας.
Μηπως είσαι απο Ιωάννινα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #129830 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Επίσης να θυμάσαι ότι κάθε μέτρο που μεταφέρεις τον αέρα πέφτει η θερμοκρασία του 10 περίπου βαθμούς[/quote

Η πτώση θερμοκρασίας(10Co/m)που αναφέρεις, δεν είναι συνδυασμένη με τη ταχύτητα του αέρα μέσα στο αγωγό;

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #129841 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Ανδρέα, ποιό ακριβώς είναι το post στο οποίο αναφέρεσαι στο LaNordica Monoblocco 900 piano ????

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #129875 από GGEOR7777
Απαντήθηκε από GGEOR7777 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

andrew έγραψε: Επειδή έχω βάλει στο σπίτι μου ένα 900 piano και ενδεχομένως να έχεις διαβάσει δικό μου post, μπορώ να σου εγγυηθώ για την απόδοσή του. Όμως δεν παύει να είναι μια ακριβή λύση και είναι μια μεγάλη εστία . Άρα πρέπει να είσαι προετοιμασμένος για τον όγκο που θα προκύψει ξαφνικά στο σαλόνι σου(ειδικά σε γωνία). Το μοναδικό μειονέκτημα που βρίσκω στο συγκεκριμένο τζάκι είναι το θορυβώδες βιντιλατέρ το οποίο χρειάζεται διπλή μόνωση ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ .Ειδικά μετά τη 3η σκάλα (συνολο 5) ακούγεται πάρα πολύ δυσάρεστα. Επίσης να θυμάσαι ότι κάθε μέτρο που μεταφέρεις τον αέρα πέφτει η θερμοκρασία του 10 περίπου βαθμούς


Θα διαφωνισω μαζι σου οσο αφορα τη θερμοκρασια και τη μεταφορα της γιατι εγω στο δικο μου
μεταφερω αερα με αεραγωγο στα 12 μετρα και η διαφορα θερμοκρασιας ειναι 20 βαθμους με τον αεραγωγο πανω απο το τζακι.
Μαλλον οι δικοι σου αεραγωγοι ειναι αμονωτοι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #129939 από andrew
Απαντήθηκε από andrew στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

eightball2020 έγραψε:

andrew έγραψε: Επειδή έχω βάλει στο σπίτι μου ένα 900 piano και ενδεχομένως να έχεις διαβάσει δικό μου post, μπορώ να σου εγγυηθώ για την απόδοσή του. Όμως δεν παύει να είναι μια ακριβή λύση και είναι μια μεγάλη εστία . Άρα πρέπει να είσαι προετοιμασμένος για τον όγκο που θα προκύψει ξαφνικά στο σαλόνι σου(ειδικά σε γωνία). Το μοναδικό μειονέκτημα που βρίσκω στο συγκεκριμένο τζάκι είναι το θορυβώδες βιντιλατέρ το οποίο χρειάζεται διπλή μόνωση ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ .Ειδικά μετά τη 3η σκάλα (συνολο 5) ακούγεται πάρα πολύ δυσάρεστα. Επίσης να θυμάσαι ότι κάθε μέτρο που μεταφέρεις τον αέρα πέφτει η θερμοκρασία του 10 περίπου βαθμούς

Εχω διαβασει ναι,απο όγκο δεν έχω θέμα,ηδη το τζακι το ανοιχτο είναι τέρας.
Μηπως είσαι απο Ιωάννινα?


Δυστυχώς πέφτω μακριά. Θράκη. Στα Γιάννενα τέλειωσα Πανεπιστήμιο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #129943 από andrew
Απαντήθηκε από andrew στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

GGEOR7777 έγραψε:

andrew έγραψε: Επειδή έχω βάλει στο σπίτι μου ένα 900 piano και ενδεχομένως να έχεις διαβάσει δικό μου post, μπορώ να σου εγγυηθώ για την απόδοσή του. Όμως δεν παύει να είναι μια ακριβή λύση και είναι μια μεγάλη εστία . Άρα πρέπει να είσαι προετοιμασμένος για τον όγκο που θα προκύψει ξαφνικά στο σαλόνι σου(ειδικά σε γωνία). Το μοναδικό μειονέκτημα που βρίσκω στο συγκεκριμένο τζάκι είναι το θορυβώδες βιντιλατέρ το οποίο χρειάζεται διπλή μόνωση ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ .Ειδικά μετά τη 3η σκάλα (συνολο 5) ακούγεται πάρα πολύ δυσάρεστα. Επίσης να θυμάσαι ότι κάθε μέτρο που μεταφέρεις τον αέρα πέφτει η θερμοκρασία του 10 περίπου βαθμούς


Θα διαφωνισω μαζι σου οσο αφορα τη θερμοκρασια και τη μεταφορα της γιατι εγω στο δικο μου
μεταφερω αερα με αεραγωγο στα 12 μετρα και η διαφορα θερμοκρασιας ειναι 20 βαθμους με τον αεραγωγο πανω απο το τζακι.
Μαλλον οι δικοι σου αεραγωγοι ειναι αμονωτοι


Οι αεραγωγοί μου είναι μονωμένοι με πετροβάμβακα και καλυμμένοι με γυψοσανίδα. Στα 12 μ περίπου (με μια γωνία) που είναι η πιο μακρινή διαδρομή ο αέρας έφτανε με μικρή πίεση και σχεδόν χλιαρός. Ειδικά όταν το 800άρι βιντιλατέρ δούλευε σε χαμηλή σκάλα. Έτσι την έξοδο του θερμοθαλάμου που έδινε σε αυτό το δωμάτιο την περάσαμε από εν. θερμότητας (είσοδος 12 έξοδος 14) για να ανεβάσουμε τη θερμοκρασία του αέρα και έτσι φτάνει ζεστός αλλά σε καμιά περίπτωση δεν προσεγγίζει τις άλλες τρεις εξόδους, ειδικά αυτήν στο τζάκι. Το λάθος μου νομίζω ήταν ότι δεν χρησιμοποίησα ΛΕΙΑ σωλήνα για τη μεταφορά του αέρα. Γι' αυτό έχω και θόρυβο (ακούγεται ο αέρας στη σωλήνα) και απώλειες

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.591 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ