Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #7427 από βασιλιης
Απαντήθηκε από βασιλιης στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Μια χαρα θα ειναι.ετσι κανουμε το τζακι οταν θελουμε να βαλουμε μοτερ.ετσι οπως ειναι στη φωτο 2 θα πρεπει να βαλεις και πατο.βαλε και μοτερ και θα εισαι μια χαρα.αρκει να στο επιτρεψει ο χωρος.η να γρεμισεις το παλιο τζακι.

Βοηθαμε οσο μπορουμε
Last edit: 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν by βασιλιης. Αιτία: συμπληρωμα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #7430 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

macedonasf έγραψε: Καλημέρα σας κι από μένα. Έχω διαβάσει όλο το νήμα και πραγματικά αποδίδω τα εύσημα σε όλους για τις γνώσεις σας και για τη διάθεσή σας να τις μοιραστείτε.
Έχω κάνει κι εγώ πριν 4 χρόνια την μετατροπή του ανοιχτού τζακιού με μία κασέτα της Laudel (συνημμένη εικόνα 1). Εδώ και καιρό μου έχει κολλήσει να κάνω μία μικρή μετατροπή για να ανεβάσω την απόδοσή του προσθέτοντας πάνω από αυτό μία πατέντα πρόσθετου αεροθαλάμου όχι σαν τον εναλλάκτη καπναερίων που προτείνεται εσείς αλλά κάτι σαν την συνημμένη εικόνα 2.
Κλειστό γύρω- γύρω, μονωμένο, με δύο τρύπες Φ200 πάνω κάτω και τις δύο πλαϊνές των αεραγωγών. Πιστεύω ότι πηγαίνοντας απέναντι από την κρεαταγορά της Θέρμης, όπως λέει κι ο Αστέρης, να καταφέρουν να το κάνουν. Τι λέτε θα βγει κάποιο θετικό αποτέλεσμα;


Η εστία σου έχει ήδη δικό της θερμοθάλαμο. Ο δεύτερος γύρω από τον πρώτο, τι ακριβώς θερμότητα θα μαζέψει? Η μόνη αξιοποιήσιμη θερμότητα στην πάνω μεριά της κασέτας, είναι από την καμινάδα που φεύγει από την εστία, όχι από την κασέτα την ίδια. Άρα αν θες να επωφεληθείς από αυτήν την θερμοότητα, θα βάλεις εναλλάκτη. Περσίδα εκτόνωσης στο πάνω μέρος του τζακιού, έχεις?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #7431 από macedonasf
Απαντήθηκε από macedonasf στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Η εστία σου έχει ήδη δικό της θερμοθάλαμο. Ο δεύτερος γύρω από τον πρώτο, τι ακριβώς θερμότητα θα μαζέψει? Η μόνη αξιοποιήσιμη θερμότητα στην πάνω μεριά της κασέτας, είναι από την καμινάδα που φεύγει από την εστία, όχι από την κασέτα την ίδια. Άρα αν θες να επωφεληθείς από αυτήν την θερμοότητα, θα βάλεις εναλλάκτη. Περσίδα εκτόνωσης στο πάνω μέρος του τζακιού, έχεις?[/quote]

Επάνω από το θερμοθάλαμο είχα σκοπό να το βάλω κι όχι γύρω του. Περσίδες εκτόνωσης έχω 2 δεξιά κι αριστερά και στο κέντρο βγαίνει μία κεντρική από τον θερμοθάλαμο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #7433 από βασιλιης
Απαντήθηκε από βασιλιης στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
οποτε λαθοσ καταλαβα εγω.εγω δεν θα το εκανα αυτο που θες να κανεις

Βοηθαμε οσο μπορουμε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #7435 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

macedonasf έγραψε:
Επάνω από το θερμοθάλαμο είχα σκοπό να το βάλω κι όχι γύρω του. Περσίδες εκτόνωσης έχω 2 δεξιά κι αριστερά και στο κέντρο βγαίνει μία κεντρική από τον θερμοθάλαμο.


Η εστία σου αν καίει πχ. 10000 θερμίδες ξύλο, τις 7500 τις πετάει με μορφή ζεστού αέρα από τις γρίλιες της και σαν ακτινοβολία από το τζάμι και οι υπόλοιπες 2500 φεύγουν από την καμινάδα προς τον ουρανό. Αν θες να πάρεις παραπάνω θερμίδες από το τζάκι σου, πρέπει να τις τραβήξεις από τις 2500 που φεύγουν από την καμινάδα. Εναλλάκτης λοιπόν, όχι δεύτερος θερμοθάλαμος. Η εξωτερική λαμαρίνα της κασέτας σου, δεν αφήνει κάποια σοβαρή ποσότητα θερμότητας προς την φούσκα του τζακιού, ότι ζεσταίνει είναι η καμινάδα που περνάει από εκεί μέσα και πιάνει θερμοκρασίες 300+ βαθμούς. Αυτήν την ενέργεια πρέπει να δεσμεύσεις, όχι τις απώλειες της κασέτας γύρω από τις λαμαρίνες της.
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Asteris.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #7436 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

N1k0s έγραψε: όταν είχαν 600 ευρώ ( πολυτελείας ) και έπεσαν στα 250 , τα 150 θεωρούνται άριστη τιμή ...

αρκεί να είναι μπριγκέτα άνω του μετριου , και μέτρια να είναι , τα χάλια πωλούνται 250 ...


Το θεμα μου ειναι εαν κανουν για τζακολεβητα που θελω να βαλω,δηλ. να μπορω να ριχνω στην συχνοτητα και ποσοτητα (λιγοτερα συχνα εαν γινετε)που θα εριχνα εαν ειχα ξυλο γιατι τωρα που πηρα ενα κουτι μπριγκετα για δοκιμη (6 ευρω τα 10 κιλα και ειναι σαν πεπιεσμενο χαρτι και θρυψαλιζετε)με το που την ριχνω σε τζακι απλο ανοιχτο καιγετε σε χρονο ρεκορ!
Με μπακαλικους υπολογισμους που εκανα με θερμικες αποδοσεις κ.τ.λ ειναι σαν να αγοραζω ξυλο με 15% υγρασια(που δεν προκειτε ποτε και πουθενα να βρω)με 110 ευρω τον τονο,ασε που η μριγκετα ειναι παλετιασμενη και σε σελοφαν και αποθηκευετε και πιο ωραια,και ουτε σκουλικια ουτε βρωμιες!

Η μπριγκετα που θα μου στειλει εχει 7,67% υγρασια,εαν βρω εστω και μια με πανω απο 9 μου ειπε το παιδι οτι θα μου δοσει ολα τα λεφτα πισω ακομη και τα μεταφορικα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.478 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ