Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116907 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Stavrax έγραψε: Έτσι όπως το πάμε με τους εναλλάκτες, στο τέλος δεν θα χρειαζόμαστε καν καμινάδες. Θα βάζουμε ένα στόμιο εξαερισμού για το διοξείδιο κι ένα βαρελάκι για να μαζεύουμε τα μαυροζούμια και τέλος...
Btw στις περισσότερες πολιτείες της Αμερικής, η χρήση εναλλάκτη με βεβιασμένη ροή δεν επιτρέπεται. Τα καυσαέρια για να μπορέσουν να φύγουν στο περιβάλλον χρειάζονται κάποια θερμοκρασία. Αν με τον εναλλάκτη απορροφούμε αυτήν την θερμοκρασία τότε έχουμε υγροποιήσεις, μεγαλύτερη εναπόθεση κρεόζωτου, και αν έρθει και η απαραίτητη τεμπελιά σε συνδυασμό με τον ωχαδερφισμό που μας διακατέχει το μίγμα γίνεται εκρηκτικό.
Για να προλάβω τους καλοθελητές και τους χαρακτηρισμούς τους να σας θυμίσω ότι στην εγκατάστασή μου έχω βάλει εναλλάκτη μέτρου με μοτέρ 350 κυβικών. Αν το δουλεύω στο φουλ έχω στραγγαλισμό της απόδοσης (ο καπνός ίσα ίσα που φαίνεται), έχω υγροποιήσεις και μεγάλη εναπόθεση κρεόζωτου. Έτσι το δουλεύω στο 25% στο ημιαυτόματο και έχω βάλει και το αλαρμ στους 180°C. Καθαρισμός ανά τόνο ξύλου, δηλαδή 3 φορές τον χρόνο.
Καλά και οικονομικά τα τζάκια, αλλά υπάρχουν και όρια στο τι μπορούμε να κάνουμε με αυτά.

Ο σωστά εγκατεστημένος ενναλάκτης δουλεύει μαζί με ρυθμιστή στροφών.
ΑΡΑ
ΔΕΝ δουλεύει όταν η καμινάδα είναι κρύα.
Δουλεύει σε χαμηλές στροφές όταν η καμινάδα είναι μετρίως ζεστή.
Οπότε ΔΕΝ ισχύουν τα περί ζουμιών και κρεωζότου.


liakjim
Δεν διαφωνώ σε αυτά που γράφεις.
Αν όντως κάθε ώρα βάζεις 5 κιλά ξύλα τότε ναι δεν θα πάρεις ποτέ πάνω από 2-3 kwh
Ηδη αυτό έγραψε ο house.
Και ο Sτέλιος αυτό έγραψε.
Και εγώ αυτό υποστηρίζω
ΑΛΛΆ
(και μου φάνηκε όντως απίθανο και παράδοξο και σκέφτηκα να τον διαψεύσω)
έγραψε πως ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ
θα σου δώσει και 10 kwh
και όσο για το πότε μπορεί να χρειαστεί έγραψα ότι προχτές τυχαία εγώ ο ίδιος την έκανα την παπαριά και εριξα μπόλικα ξύλα και άρπαξαν.
Ε ο εναλλάκτης μου έδωσε τουλάχιστον 10kwh μέσα στο σαλόνι μου που θα είχαν διαφύγει.
ΜΌΝΟ όμως εκείνη την ώρα που γινόταν μέσα στο τζάκι μου το έλα να δεις.
κανονικά σου έγραψα ότι ποτέ δε πιάνει τους 90 βαθμούς.
Ε, εκείνη την ώρα ήταν μόνιμα πάνω από το αλαρμ
Και να σου πώ και το άλλο.
Η gasification φάση στην καύση των ξύλων (δηλαδή η φάση που τα ξύλα βγάζουν τα αέρια καύσιμά τους) διαρκεί λίγο και έχεις έντονη αποβολή ενέργειας. Περίπου η μισή ενέργεια των ξύλων είναι σε αυτά τα άερια και η άλλη μισή στη φάση της αποβολής ενέργειας από την καρβουνιά.
Στην φάση λοιπόν με τις έντονες φλόγες δουλεύει ο εναλλάκτης.
Μετά πέφτει πολύ σε στροφές.
Μόνο όταν τα καυσαέρια έχουν μεγάλη θερμοκρασία παίρνεις από τον εναλλάκτη.

not a bad idea at all λοιπόν.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116910 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Gdevil έγραψε: Και εγώ αυτό υποστηρίζω
ΑΛΛΆ
(και μου φάνηκε όντως απίθανο και παράδοξο και σκέφτηκα να τον διαψεύσω)
έγραψε πως ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ
θα σου δώσει και 10 kwh
και όσο για το πότε μπορεί να χρειαστεί έγραψα ότι προχτές τυχαία εγώ ο ίδιος την έκανα την παπαριά και εριξα μπόλικα ξύλα και άρπαξαν.
Ε ο εναλλάκτης μου έδωσε τουλάχιστον 10kwh μέσα στο σαλόνι μου που θα είχαν διαφύγει.


Πάμε πάλι.
Αν έχω ένα κάκιστο τζάκι με 60% απόδοση δλδ μένει ένα 40% και έναν καταπληκτικό εναλλάκτη με 50% απόδοση δλδ σύνολο 20%, τότε για να πάρεις 10Kwh θες 50Kwh δλδ 12,5Kg/hr ξύλα.
Βέβαια σε τέτοια νούμερα η απόδοση τζακιού και εναλλάκτη μπορεί να είναι μεγαλύτερη ή μικρότερη ,δεν ξέρω.
Το θέμα έιναι αν θα αντέξει η εστία.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by liakjim.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116912 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Δεν είναι κάκιστο το τζάκι.
Κάκιστος ήταν ο χρήστης (εγώ) που αντί για 4 - 5 κιλά ξύλα, όντως πάνω σε καλή καρβουνιά του έριξα άλλα 10 κιλά ξύλα (τόσο είπα δε τα ζύγισα κιόλας) και άρπαξαν.
Δεν ήταν δυνατόν το τζάκι να μπορέσει να απάγει την ενέργεια που έδωσαν. Δεν έχει τις επιφάνειες.
Αρα η απόδοσή του όχι στο 60 αλλά στο 45 πήγε. Αφού του έριξα διπλάσια θερμότητα από αυτή που ήταν σχεδιασμένο να απάγει προς το σαλόνι μου τότε η έξτρα ενέργεια έφυγε στην καμινάδα. Η απόδοσή του λοιπόν από το 70 πήγε αντε όχι στο μισό (δλδ στο 35) στο 45 να σου πώ εγώ.
Οπότε υπήρχαν πολλές kwh για να τις πάρω από τον εναλλάκτη


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116917 από Στελιος1
Απαντήθηκε από Στελιος1 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλημερα. Απαγορευονται οι εναλλακτες στην Αμερικκκη αλλα ισως αυριο να επιτραπουν, πχ γιατι να μην κανουν στο μελλον τοσο μεγαλη υγροποιηση ωστε να λειτουργουν σαν φιλτρο? Πριν μερικα χρονια δεν υπηρχαν οι λεβητες συμπηκνωσης οπου και να το ακουγε καποιος θα ελεγε δεν γινεται. Εγω αν ειχα τροπο θα εβαζα τ εκτονωση αντλιας θερμοτητας εκει με ινβερτερ οδηγηση ωστε να εχει η καπνοδοχος ακριβως μονον οση θερμοκρασια χρειαζεται. Αυτο αφορα ο τιτλος.. εναλλακτης υπεραποδοσης, αυτος που συζηταμε ονομαζεται.. εναλλακτης περιστροφικης ροης. Υπηρχε λογος σοβαρος για μενα γ αυτο εβαζα τον αλλο τιτλο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116919 από Στελιος1
Απαντήθηκε από Στελιος1 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Στο θεμα μας.. Δεν ειπε κανεις οτι σε ενα σωστο τζακι θα βγαζει συνεχως 10 κιλοβατ, ποιος το ειπε αυτο?
Θα βγαζει κανα δυο σταθερα σιγουρα. Μεχρι να ζεσταθει το τζακι ομως και να αρχισει να αποδιδει ναι, θα βγαλει και 10. Τα ξανα λεω.. οι κασετες δουλευουν συνηθως στο φουλ, τα φυσικης ροης αργουν να αποδωσουν, τα υδραυλικα ακομα περισσοτερο κτλ, ε αν υπολογισουμε τον συνολικο βαθμο αποδοσης αξιζει και παρααξιζει και ειδικα αν ενα τζακι δεν καιει ολη μερα οι απωλειες της ενναυσης ειναι συχνες και αναλογες με τα ανναματα.
Παρ ολ αυτα και στο καλυτερο τζακι να μπει θα αποδωσει πολυ περισσοτερο στην πραξη διοτι.. θα ξεκλεψει θερμοτητα απο το τζακι το ιδιο, δεν ειναι κακο αυτο, θα ανκουφιζει ολη την κατασκευη ακομα κι αν αυτη ειναι τελεια, ακομα και αν σιγοκαιει.
Και αυτο δεν γινεται οπως διαβαζω κατα καιρους να το συζητατε, αναρωτιεστε αν παιρνει και ξεκλευει ζεστη και απο το εξωτερικο του μπουρι. Οχι. Δεν υπαρχει περιπτωση το εσωτερικο τζακιου (ακομα κ αν ειναι φυσικης ροης) να εχει μεγαλυτερη θερμοκρασια απο την καπνοδοχο στο σημειο κεινο, με αυτην τ εννοια θα αφηνε ζεστη. Αλλα συμβαινει κατι αλλο και ο καθε εναλλακτης ''κλεβει'' ζεστη απο το τζακι.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Gdevil

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116921 από Στελιος1
Απαντήθηκε από Στελιος1 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Η θερμικη ενεργεια ρεει προς τα επανω, στο σημειο που αρχιζει η καπνοδοχος εχει την μεγαλυερη ταχυτητα της, με την αναλογη θερμοκρασια και πιεση, ο εναλλακτης ριχνει την θερμοκρασια και την πιεση (αλληλενδετα) με συνεπεια να αυξανει η ροη καπναεριων-θερμικης ενεργειας απο την εστια προς την καπνοδοχο, μετα ψυχεται κατα ενα ποσοστο και οση απομενει ακολουθει με τον εκαστοτε ρυθμο τ δρομο της προς τα περιστερια. Γ αυτο επιμενω οτι.. πανω απο το καλυτερο τζακι να μπει θα βρει ζεστη. Με στοιχημα. Καταλαβατε τωρα πως βγαινουν τα νουμερα κ ετσι κ αλλιως κ αλλιωτικα?
Η πραγματικη του χρησιμοτητα ειναι 1. κατα το ανναμα. 2. η φωτια δεν ειναι ελεγχομενη στα τζακια, ενα ξερο ξυλο να πεσει παραπανω θα φουντωσει, τοτε ο εναλλακτης θα επαναφερει καποιο θερμικο ποσο που θα χανοταν. 3. Σε τζακια μικρης ισχυος που δουλευουν στο φουλ. 4. σε σωστα υπολογισμενης ισχυος τζακι που λογω εντννου κρυου καποιες φορες (η και για αλλους λογους) το μπουμπουνιζουμε. 5. Για τ λογους που εξηγησα παρα πανω βοηθαει τον ελκυσμο στο κρισιμο σημειο της καπνοδοχου. 6. εκτονωνει κατα καποιο τροπο την ολη κατασκευη.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Gdevil

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.572 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ