Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116740 από AkisTaz
Απαντήθηκε από AkisTaz στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλημέρα σε όλους και συγχαρητήρια στο forum για την τη γνώση που προσφέρει σε όλους μας.
Θα ήθελα και εγώ με τη σειρά μου τη βοήθειά σας στο πρόβλημά μου.
Στο συνημμένο φαίνεται πρόχειρα η κάτοψη του διαμερίσματος.
Είναι περίπου 90τμ 6 όροφος, στη Χαλκίδα.



Οι περιορισμοί μας στο οικονομικό είναι ότι έχουμε βάλει όριο τα 1000€ για την αγορά του τζακιού + άλλα 500€ όριο για την συνολική εγκατάσταση. (αν γινόταν θα θέλαμε να το περιορίσουμε σε 1000€ όλα μαζί με την εγκατάσταση) ξέρω ότι ζητάω πολλά αλλά οι εποχές είναι δύσκολες.
Το υπάρχον τζάκι είναι κλασικό.
Εδώ στο forum βλέπω ότι συζητιέται πολύ η invicta σαν εταιρία. Η edilkamin είναι καλή; Τα μοτέρ της είναι θορυβώδη;
Έχουμε καταλήξει στα πιο κάτω 3-4 τζάκια:
1) Edilkamin Ecostar 13 Kw Ιταλικό (888€ στο justshop)
www.justshop.gr/?section=2960&language=e...34=2961&detail1634=1
2) Invicta Foyer 700 Sélénic 14kw (676€ στο justshop)
www.justshop.gr/?section=4122&language=e...34=5808&detail1634=1
3) Invicta insert 700 Turbo Vision 14kw (1228€ στο justshop) αξίζει το προηγούμενο το Νο2 τα λεφτά που θα χρειαστούμε για να ξηλώσουμε όλο το τζάκι και να γίνει κανονικό ενεργειακό ή είναι καλύτερο να βάλουμε απευθείας αυτή την κασέτα που θα μας γλιτώσει αρκετή ταλαιπωρία;
4) Invicta insert 600 Turbo 8KW (1108€ στο justshop) (υπάρχει περίπτωση να μας καλύψει αυτό που είναι μόνο 8KW;)
Ποιο θα βάζατε; Ποιο θα προτιμούσατε;
Έχει κάποια από τις 2 εταιρίες συγκεκριμένα μειονεκτήματα;
Υπάρχει κάποια άλλη εταιρία καλή σε αυτό το όριο των 1000€;

ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας.
Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by AkisTaz. Αιτία: μη εμφάνιση εικόνας συνημμένου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116741 από gousan
Απαντήθηκε από gousan στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
να ρωτησω και κατι ακομα ...λετε οτι αμα βγαζει 100 βαθμους ο εναλακτης σημενει οτι χανουμε αλλα 100 στην καμιναδα...οταν πυρωσει το μαντεμι ομως τοτε δεν ζεστενεται μονο η καμιναδα αλλα και η εξωτερικη πλευρα με αποτελεσμα και οι δυο πλευρες του "σαντουιτς"(εναλακτη) να ειναι καυτες (με κλειστο κλαπε)...και ο εναλακτης που χτυπουσε 100 κρυος μετα βαραει...160αρια για πλακα....
σε αυτη την περιπτωση εχω την εντυπωση οτι δινει πολυ παραπανω απο αυτο που χανεται....
ειναι ετσι η κανω καπου λαθος?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116744 από tas
Απαντήθηκε από tas στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

AkisTaz έγραψε: Καλημέρα σε όλους και συγχαρητήρια στο forum για την τη γνώση που προσφέρει σε όλους μας.
Θα ήθελα και εγώ με τη σειρά μου τη βοήθειά σας στο πρόβλημά μου.
Στο συνημμένο φαίνεται πρόχειρα η κάτοψη του διαμερίσματος.
Είναι περίπου 90τμ 6 όροφος, στη Χαλκίδα.



Οι περιορισμοί μας στο οικονομικό είναι ότι έχουμε βάλει όριο τα 1000€ για την αγορά του τζακιού + άλλα 500€ όριο για την συνολική εγκατάσταση. (αν γινόταν θα θέλαμε να το περιορίσουμε σε 1000€ όλα μαζί με την εγκατάσταση) ξέρω ότι ζητάω πολλά αλλά οι εποχές είναι δύσκολες.
Το υπάρχον τζάκι είναι κλασικό.
Εδώ στο forum βλέπω ότι συζητιέται πολύ η invicta σαν εταιρία. Η edilkamin είναι καλή; Τα μοτέρ της είναι θορυβώδη;
Έχουμε καταλήξει στα πιο κάτω 3-4 τζάκια:
1) Edilkamin Ecostar 13 Kw Ιταλικό (888€ στο justshop)
www.justshop.gr/?section=2960&language=e...34=2961&detail1634=1
2) Invicta Foyer 700 Sélénic 14kw (676€ στο justshop)
www.justshop.gr/?section=4122&language=e...34=5808&detail1634=1
3) Invicta insert 700 Turbo Vision 14kw (1228€ στο justshop) αξίζει το προηγούμενο το Νο2 τα λεφτά που θα χρειαστούμε για να ξηλώσουμε όλο το τζάκι και να γίνει κανονικό ενεργειακό ή είναι καλύτερο να βάλουμε απευθείας αυτή την κασέτα που θα μας γλιτώσει αρκετή ταλαιπωρία;
4) Invicta insert 600 Turbo 8KW (1108€ στο justshop) (υπάρχει περίπτωση να μας καλύψει αυτό που είναι μόνο 8KW;)
Ποιο θα βάζατε; Ποιο θα προτιμούσατε;
Έχει κάποια από τις 2 εταιρίες συγκεκριμένα μειονεκτήματα;
Υπάρχει κάποια άλλη εταιρία καλή σε αυτό το όριο των 1000€;

ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας.


Αν τα δωμάτια είναι βορινά, δύσκολα θα τα ζεστάνεις χωρίς αεραγωγούς. Η καμινάδα υπάρχει; Αν όχι, η ιδανική θέση για το τζάκι σου θα ήταν στη γωνία, κάτω δεξιά όπως φαίνεται στο σχέδιο (αν χωράει δίπλα στην μπαλκονόπορτα).
Kratki και invicta είναι στα χρήματα που διαθέτεις. 8 kw είναι λίγα, γύρω στα 12 υπολόγιζε για να είσαι καλυμμένος στα κρύα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116782 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
AkisTaz,
Προσωπική γνώμη,
Πάρε το ινβίκτα με την δευτερογενή
www.justshop.gr/?section=4122&language=e...34=7925&detail1634=1
Πάρε τον εναλλάκτη του Στέλιου αλλά να επιμείνεις για μεγαλύτερο μοτέρ γιατί στην διαδρομή σου έχεις μεγάλη πτώση πίεσης,
Κάνε μονωμένο θερμοθάλαμο σωστά με κατάλληλα ανοίγματα.

Βάλε κλαπέ καυσαερίων και πάνω από τον εναλλάκτη και πάνω από την εστία.
ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ κάνε αεραγωγούς μέχρι τα δωμάτια και μάλιστα επειδή θα είναι με μπόλικες γωνίες κάντο με αγωγούς λείους Φ120. Αν το κάνεις με σπιράλ κάντους με Φ150.
(αν βάλεις μικρότερες διαστάσεις θα με θυμηθείς.....)
Σε κάθε περίπτωση τύλιξτους με μονωτικο εξωτερικά
Αν θέλεις εκτός από τους δύο αγωγούς του εναλάκτη τράβα και άλλον έναν αγωγό. που να δουλεύει με φυσική ροή από τον θερμοθάλαμό σου (Αν δε δουλέψει με φυσική ροή θα βάλεις κάποια στιγμή και ένα μοτέρ να τραβάει)
κάνε όλη την δουλειά μόνος με τα "ξαδέρφια"
Πάνω από 1600 δε νομίζω να βγαίνουν.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116795 από mountainrider
Απαντήθηκε από mountainrider στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Ανάλλαχτης του Στέλιου? Για δώσε περισσότερες πληροφορίες

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116815 από Στελιος1
Απαντήθηκε από Στελιος1 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Ακατονοματστε, οπως θα ελεγε και ο Πανουσης (δε γινεται να ξαναπω χαος).. Γιατι μπαινεις απο κατω ρε συ? Πλακα κανω και δεν θα θυμωσεις βεβαια..
Παιδια θα το πω αλλιως, 200 κυβικα επι 100 βαθμους μας κανει 20000, επι ,3 (300 θερμιδες ειναι χονδρικα η θερμικη ενεργεια που θα ανεβασει ενα κυβικο αερα κατα εναν βαθμο) = 6 κιλοκαλ και κατι.
Αυτα βγαζει ο λογαριασμος και συμπιπτουν περιπου με τ λογαριασμο του Gdevil.
Ε οποιος αμφιβαλει γ αυτα τα νουμερα κ εχει ενα ΤΕΛΕΙΟ τζακι ας τον βαλουμε απο πανω του να δουμε τ γινεται. Κ αν δεν ''γινεται'' αυτο που βλεπουμε και το νομιζουμε να το καταλαβουμε κ εμεις και να πουμε συγνωμη λαθος.
Gdevil 220 ειναι τα κυβικα που δινω, δεν ειναι 180. Να κανω λογαριασμο με 220? Δεν περνουν πιο πολλα κυβικα και ο ανεμιστηρας αυτος εχει την καλυτερη ωση απ ολους οσους εχω δοκιμασει, δεν γινεται κατι αλλο παραπανω. Ναι το τζακι του Goysan εχει πολλες απωλειες, ο χωρος πισω απο την εστια ειναι τεραστιος (δε ξερω μετα ποσο τον μειωσαν κτλ). Σκεφτομουν ενα περιμετρικο ''π'' με λαμαρινα 5-6 εκ γυρω απο την εστια ως επανω στην περσιδα εκτονωσης αλλα δεν γινοταν να μπει ( αν καταφερναμε να το βαλουμε δεν θα γινοταν οι εφαρμογη του σωστα κ ισως ειχε κραδασμους τριγμους κα τετοια). Ενας καλος ανακλαστηρας ισως στρωσει καπως τα πραγματα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.600 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ