Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116707 από gousan
Απαντήθηκε από gousan στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

mountainrider έγραψε: Καλησπέρα

Στο πλαίσιο βελτίωσης της απόδοσης της ecostar μου θελω να κανω μια ερώτηση. Πόσο πιστεύετε ότι θα κερδίσω από έναν εναλλάκτη αέρα του μέτρου? Αξίζει τον κόπο και τα χρήματα ή να αρκεστώ απλά σε μαύρο χάλυβα?
:)



αξιζει ...απο την στιγμη που θελεις να βελτιωσεις την αποδοση ειναι ενας πολυ εξυπνος τροπος να παρεις καποια χαμενη ενεργεια....εγω απο επιστημονικα που λενε εδω μεσα δεν ξερω να σου πω...η ουσια ειναι οτι εβαλα εναν τελευταια και μεσα σε δευτερολεπτα απο το αναμμα ειχα ζεστο αερα μεσα στο σπιτι γιατι μεχρι να ζεσταθουν τα μαντεμια ...και αερα 100 βαθμων γιατι εχω πει απυρες φωρες οτι με 70-80 βαθμους αερα σπιτι δεν ζεστενεται

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116731 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Επίσης , -οτι λεει ο αποπανω - και εγω το χρησιμοποιώ μέχρι να κάψει το τζακι ! απ το πρωτο δευτερόλεπτο ζεστό αερα , μετα αναλαμβανει το τζακι , εκτος αν κρυωνω οποτε τα εχω ολα αναμενα !
Γιαυτο λεω με πολυ φωτια 2 αεροθερμα , με λιγη 1 αεροθερμο , με συντήρηση στο τζακι (ενα ξυλο ισα ισα να καει ) χλιαρό αερόθερμο !
οι αλλοι "παραπαν" δεν εχουν εναλλάκτη γιαυτο τα λενε επιστημονικα ,αρλουμπες !

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116732 από mountainrider
Απαντήθηκε από mountainrider στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Θα βάλω τελικά έναν ανάλλαχτη ανοξείδωτο του ενός μέτρου, το ένα κανάλι εξόδου θα το στείλω στην κρεβατοκάμαρα που είναι ακριβώς από πίσω από το τζάκι (μια τρύπα στον τοίχο είναι ) και το άλλο στη σοφίτα που βρίσκεται ακριβώς από πάνω από το τζάκι τρυπώντας την ψευδοροφή και το λαμινειτ. Τα κανάλια δεν θα είναι περισσότερο από ένα μέτρο. Ελπίζω να τα ζεστάνει. Μια καλή ερώτηση είναι, τι ανεμιστήρα βάζουμε στην είσοδο του ανάλλαχτη?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116734 από soureal
Απαντήθηκε από soureal στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Αδέρφια θα ήθελα την βοήθειά σας.

Έχω το ενεργειακό της la nordica 70piano www.justshop.gr/?section=2693&language=e...34=3683&detail1634=1
Έχω βάλει και το βεντιλατέρ της εταιρίας που προϋποθέτει ένα ντύσιμο της εστίας www.justshop.gr/thumbnails/683/730x800/img3683-8928.jpg

Μόλις σήμερα ανακάλυψα ότι οι τοίχοι είναι χωρίς μόνωση μέσα από τη γυψοσανίδα.

Έχει σίγουρα μόνωση η γυψοσανίδα γιατί διατηρείται δροσερή κατά τη διάρκεια της καύσης.

Μονωτικό έχει μόνο εκεί που συναντάει η καμινάδα την πλάκα του πάνω ορόφου.

Δεν θα έπρεπε να έχει μόνωση ο τοίχος ή επειδή έχει αυτό το "ντύσιμο" το μαντέμι σε συνδυασμό με το μοτέρ δεν χρειάζεται;

Δεν ήμουν μπροστά στην κατασκευή γιατί έλειπα και ήταν ο πεθερός μου που δεν θυμάται και πολλά αλλά πήραμε αυτόν τον τζακά ως τον πιο φημισμένο :blink:

Όλα αυτά τα είδα όταν διαβάζοντας εδώ μέσα είπα να ρίξω μια ματιά από την περσίδα εκτόνωσης και μου δημιουργήθηκε η απορία.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116735 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

gousan έγραψε: αξιζει ...απο την στιγμη που θελεις να βελτιωσεις την αποδοση ειναι ενας πολυ εξυπνος τροπος να παρεις καποια χαμενη ενεργεια....εγω απο επιστημονικα που λενε εδω μεσα δεν ξερω να σου πω...η ουσια ειναι οτι εβαλα εναν τελευταια και μεσα σε δευτερολεπτα απο το αναμμα ειχα ζεστο αερα μεσα στο σπιτι γιατι μεχρι να ζεσταθουν τα μαντεμια ...και αερα 100 βαθμων γιατι εχω πει απυρες φωρες οτι με 70-80 βαθμους αερα σπιτι δεν ζεστενεται

Gousan,
To πόση ενέργεια θα πάρεις από τον εναλλάκτη έχει σχέση με δύο πράγματα.
Την θερμοκρασία που θα σου βγάζει και τα κυβικά που παίρνεις.
Ένα σπίτι λοιπόν που παίρνει 70 βαθμούς 300 κυβικά από τον εναλάκτη του παίρνει ίση ενέργεια με ένα άλλο που παίρνει 140 βαθμούς 150 κυβικά.

Στελιος1 έγραψε: Νομιζεις οτι περισσευουν μονο 3000, πολυ περισσοτερα περισσευουν. Αντε να δεχθουμε οτι ολα ειναι τελεια και ειναι και αληθινες οι αποδοσεις που διαφημιζουν.. Μεχρι να ζεσταθει ενα τζακι τι γινεται? Και αν αυτο το ''τελειο'' τζακι ανναβει 4-5 ωρες το βραδυ η συνολικη αποδοση απο την εναυση ως την παυση δεν θα φτασει ουτε στο 50%, αν καψει πιο πολλες ωρες τοτε ο συνολικος βαθμος αποδοσης θα γινει σταδιακα και αναλογα με τις ωρες μεγαλυτερος.
Στα υδραυλικα ειναι ακομα πιο εντονο. Τις κασετες κατα κανονα τις δουλευουν στο μεγιστο και ξεπερνουν κατα πολυ τ ιδανικη ενταση καυσης. Τα φυσικης ροης θελουν ακομα περισσοτερο χρονο για να φτασουν στον σωστο ρυθμο τους. Η πραξη παντως δειχνει οτι δεν υπαρχουν οι αποδοσεις που λενε, δεν υπαρχει περιπτωση ο εναλλακτης μου να μην βγαλει 3 κιλοβατ οσο τελεια και να δουλευει το τζακι και αν χρειαστει ξεπερνα και τα 10.
Αλλος ο βαθμος αποδοσης δηλαδη σε μια δεδομενη ιδανικη στιγμη και αλλο ο γενικος βαθμος αποδοσης που κυριως μας ενδιαφερει και γ αυτον πρεπει να συζηταμε, ο εναλλακτης διορθωνει κατα πολυ αυτην τ κατασταση..

Στέλιο,
Διαβάζω το μύνημά σου και σκέφτομαι τα όσα έχω στο μυαλό μου.
Δεν βρίσκω τίποτα που να διαφωνώ με όσα έγραψες.
ΜΑ ΤΙΠΟΤΑ.
ΌΤι γράφεις μου φαίνεται απολύτως σωστό.
Και φτάνω σε εκείνο το 10 kwh.
Ότι μπορεί δλδ ο εναλλάκτης σου να αποδώσει στο χώρο 10Κwh
ΚΑι σκέφτομαι τώρα έχει αρχίσει να τα παραλέει ο Στέλιος
10Κwh πως μπορούν από έναν εναλάκτη που βγάζει 180 κυβικά?
Αρχίζω λοιπόν τους υπολογισμούς.
Το βασικό νούμερο είναι η θερμοχωρητικότητα του αέρα.
0,001297 (σε J x cm^-3 x K^-1)
Τι σημαίνει αυτό?
ότι oi kwh που μπορούμε να πάρουμε από τον αέρα εξαρτώνται από τα κυβικά και την διαφορά θερμοκρασίας.
πιο συγκεκριμένα κυβικά επί διαφορά θερμοκρασίας επί 3,6 επί 10^-4 δίνουν τis kwh
Για να πάρεις λοιπόν 10 kwh από έναν εναλλάκτη που βγάζει 180 κυβικά χρειάζεσαι διαφορά θερμοκρασίας 154 βαθμούς.
ΩΠ.... ΟΛΟ ΚΑΙ ΟΛΟ 154 ΒΑΘΜΟΎΣ???????
ΚΑΙ ΟΜΩΣ... ΝΑΙ....
κάπου εδώ αρχίζω και ξανασκέφτομαι το αν ήσουν υπερβολικός....
και καταληγω...
ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΧΕΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ (με έντονα και κεφαλαία)
γιατί αν σκεφτώ ότι εγώ, με τον μισού μέτρου εναλλάκτη της πλάκας που έχω (και λέω της πλάκας αλλά είναι αυτός που κυκλοφοράει ευρέως... ο ανοξείδωτος του μισού μέτρου... αλλά μπρός στον δικό σου είναι όντως της πλάκας...) και συνήθως δεν πιάνει 90 βαθμούς ποτέ (βέβαια τον δουλεύω με 300 κυβικά) , εγώ λοιπόν αυτόν τον εναλλάκτη με τα 300 κυβικά προχτές που έκανα παπαριά και έριξα ξύλα μπόλικα μέσα στο τζάκι μου επί μία ώρα ήταν πάνω από τους 170 βαθμούς.
ΝΑΙ ΛΟΙΠΌΝ, ΤΟ ΞΑΝΑΓΡΑΦΩ...
ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΧΕΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ (με έντονα και κεφαλαία)
γιατί όπως ακριβώς το είπες.
και αν χρειαστει ξεπερνα και τα 10.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116736 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
ομοαξονικο ! σαν βαρελακι ! 400 κυβικα ειναι πολλα μια χαρα !

και εγινε το θαυμα και ξαφνικα τα αεροθερμα γιναν 5 των 2000W !!!
τελικα θα τρελαθουμε σαυτο το φορουμ , εχουμε εναλλάκτη ολοι εκτος απο τους ασχετους , που μας λενε τοσο καιρο οτι δεν κανουν !!!
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by house.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.544 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ