Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116295 από spsafe
Απαντήθηκε από spsafe στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλησπέρα παιδιά,

Θέλω τη βοήθειά σας σχετικά με την επιλογή μου για ενεργειακό τζάκι.


Θέλω να θερμάνω 3 χώρους στο ισόγειο του σπιτιού μου οι οποίοι συγκοινωνούν (δείτε σχέδιο χώρου).

Συνημμένο αρχείο:

Όνομα Αρχείου: .pdf
Μέγεθος αρχείου:463 KB



Σύμφωνα με τον μηχανολόγο μου:
1. Το καθιστικό 50τετρ. και ύψους 3.10μ. απαιτεί 4.45KW
2. Η τραπεζαρία 26τετρ. και ύψους 4.10μ. απαιτεί 2.35KW
3. Η κουζίνα 18τετρ. και ύψους 3.10 απαιτεί 1KW

Τα δύο τζάκια από τα οποία έχω πάρει προσφορές και θέλω άμεσα να αποφασίσω μεταξύ τους είναι τα:
1. Lotus H470W (www.lotusstoves.gr/)
2. Edilkamin Screen 100N (www.tzakicy.com/?q=node/129)

Ο τζακάς της Lotus αναφέρει πως για να θερμανθούν οι 3 χώροι θα πρέπει να φέρω με βεντιλατέρ τον ζεστό αέρα από το καθιστικό στην τραπεζαρία, όπου υποδεικνύω με το τόξο. Αυτό γιατί το τζάκι αποδίδει max 9KW. Από την άλλη, ο τζακάς της Edilkamin θεωρεί πως επειδή το Screen 100 αποδίδει 11KW θα καταφέρνει να ζεσταίνει και τους τρεις χώρους ικανοποιητικά, χωρίς να χρειάζεται να μεταφέρω τον αέρα με βεντιλατέρ.

Οι προσφορές για τα δύο τζάκια είναι 5000 Ευρώ για τo Lotus και 4000 Ευρώ για το Screen (συμπ. ΦΠΑ) και συμπεριλαμβάνουν μόνωση της φούσκας και του τζακιού, εγκατάσταση πυράντοχης γυψοσανίδας, φλεξιπόλ για μεταφορά του αέρα και το βεντιλατέρ.

Για εξωτερικό αέρα, έχω φέρει σωλήνα διαμέτρου 12εκ. στον χώρο στον οποίο θα εγκατασταθεί το τζάκι. Επίσης, ο τζακάς της Lotus χρησιμοποιεί κεραμοβάμβακα για τις μονώσεις ενώ ο τζακάς της Edilkamin χρησιμοποιεί πλάκες Κεραμιζόλ (παραγωγή της Chazelles).

Θα ήθελα να γνωρίζω κατά πόσο:
1. Θεωρείτε κάποιο από τα δύο τζάκια γενικά σημαντικά καλύτερο από το άλλο.
2. Ένα από τα δύο τζάκια καταλληλότερο για τον σκοπό που το θέλω.
3. Ποιο θα εγκαταστούσατε λαμβάνοντας υπόψη και την τιμή.

Ευχαριστώ
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116352 από SHERIF
Απαντήθηκε από SHERIF στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

spsafe έγραψε: Καλησπέρα παιδιά,

Θέλω τη βοήθειά σας σχετικά με την επιλογή μου για ενεργειακό τζάκι.


Θέλω να θερμάνω 3 χώρους στο ισόγειο του σπιτιού μου οι οποίοι συγκοινωνούν (δείτε σχέδιο χώρου).

Συνημμένο αρχείο:

Όνομα Αρχείου: .pdf
Μέγεθος αρχείου:463 KB



Σύμφωνα με τον μηχανολόγο μου:
1. Το καθιστικό 50τετρ. και ύψους 3.10μ. απαιτεί 4.45KW
2. Η τραπεζαρία 26τετρ. και ύψους 4.10μ. απαιτεί 2.35KW
3. Η κουζίνα 18τετρ. και ύψους 3.10 απαιτεί 1KW

Τα δύο τζάκια από τα οποία έχω πάρει προσφορές και θέλω άμεσα να αποφασίσω μεταξύ τους είναι τα:
1. Lotus H470W (www.lotusstoves.gr/)
2. Edilkamin Screen 100N (www.tzakicy.com/?q=node/129)

Ο τζακάς της Lotus αναφέρει πως για να θερμανθούν οι 3 χώροι θα πρέπει να φέρω με βεντιλατέρ τον ζεστό αέρα από το καθιστικό στην τραπεζαρία, όπου υποδεικνύω με το τόξο. Αυτό γιατί το τζάκι αποδίδει max 9KW. Από την άλλη, ο τζακάς της Edilkamin θεωρεί πως επειδή το Screen 100 αποδίδει 11KW θα καταφέρνει να ζεσταίνει και τους τρεις χώρους ικανοποιητικά, χωρίς να χρειάζεται να μεταφέρω τον αέρα με βεντιλατέρ.

Οι προσφορές για τα δύο τζάκια είναι 5000 Ευρώ για τo Lotus και 4000 Ευρώ για το Screen (συμπ. ΦΠΑ) και συμπεριλαμβάνουν μόνωση της φούσκας και του τζακιού, εγκατάσταση πυράντοχης γυψοσανίδας, φλεξιπόλ για μεταφορά του αέρα και το βεντιλατέρ.

Για εξωτερικό αέρα, έχω φέρει σωλήνα διαμέτρου 12εκ. στον χώρο στον οποίο θα εγκατασταθεί το τζάκι. Επίσης, ο τζακάς της Lotus χρησιμοποιεί κεραμοβάμβακα για τις μονώσεις ενώ ο τζακάς της Edilkamin χρησιμοποιεί πλάκες Κεραμιζόλ (παραγωγή της Chazelles).

Θα ήθελα να γνωρίζω κατά πόσο:
1. Θεωρείτε κάποιο από τα δύο τζάκια γενικά σημαντικά καλύτερο από το άλλο.
2. Ένα από τα δύο τζάκια καταλληλότερο για τον σκοπό που το θέλω.
3. Ποιο θα εγκαταστούσατε λαμβάνοντας υπόψη και την τιμή.
Ευχαριστώ


Υπάρχει εγκατάσταση κεντρικής θέρμανσης στο σπίτι? την λύση ξυλολέβητα που είναι πιό οικονομική την έχεις σκεφθεί?
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by SHERIF.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116358 από spsafe
Απαντήθηκε από spsafe στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Ναι, θα υπαρχει κεντρική υποδαπέδια θέρμανση με αέριο. Το τζάκι ειναι επιθυμία της συζύγου, οπότε δεν υπαρχει περιθώριο διαπραγμάτευσης:) από την άλλη, έχουμε καταλήξει στις δύο πιο πάνω επιλογές απο τις οποίες θα θέλαμε να διαλεξουμε τη μια. Για εμένα πλέον αποφασιστικό ρολο θα παίξει το κατα πόσο το τζάκι που θα επιλέξουμε θα "δουλεύει".

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116380 από panosf01
Απαντήθηκε από panosf01 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Αν μεταφερεις την θερμοτητα που παραγεται με αεραγωγους σιγουρα θα εχεις καλυτερη κατανομη μεσα στο σπιτι και μικροτερες θερμοκρασιακες μεταβολες.Προσωπικα και τα δυο τζακια μου φαινονται μικρα,και ακριβα,για τον χωρο σου.Αν βεβαια δεν το θελεις σαν κυρια θερμανση ειναι μια χαρα.Γιατι προσανατολιζεσαι σε τζακι κασεττα και οχι σε μια πιο ολοκληρομενη λυση?δεδομενου των χρηματων που θα διαθεσεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116397 από spsafe
Απαντήθηκε από spsafe στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Pano, ναι δεν θα είναι η βασική πηγή θέρμανσης, καθώς θα έχω υποδαπέδια θέρμανση με λέβητα γκαζιού. Κατέληξα σε αυτά τα τζάκια γιατί πέρα από τις πριοδιαγραφές τους είναι "κουκλιά". Φυσικά, δε θα ήθελα να έχω έναν "κομπάρσο" μέσα στο σαλόνι μου, θα ήθελα να καλύπτω και τους τρεις χώρους τους οποίους αναφέρω πιο πάνω, έστω για εκείνες τις 5-6 ώρες που θα είναι αναμμένο το τζάκι. Όσον αφορά στο κόστος του τζακιού μόνο, το Lotus είναι 2000 Ευρώ και το Edilkamin 2400 (χωρίς ΦΠΑ). Με το κόστος εγκατάστασης (μόνωση, γυψοσανίδες, βεντιλατέρ κτλ) το Lotus ανεβαίνει στα 5000 Ευρώ και το Edilkamin 4000 Ευρώ (συμπερ. ΦΠΑ).

Οπότε το ερώτημά μου παραμένει, κατά πόσο:
1. Θεωρείτε κάποιο από τα δύο τζάκια γενικά σημαντικά καλύτερο από το άλλο.
2. Ένα από τα δύο τζάκια καταλληλότερο για τον σκοπό που το θέλω.
3. Ποιο θα εγκαταστούσατε λαμβάνοντας υπόψη και την τιμή.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116404 από tas
Απαντήθηκε από tas στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Εχεις ζητήσει να σου πουν αναλυτικά τι υλικά θα χρησιμοποιηθούν για την εγκατάσταση; Ειδικά στη μια περίπτωση, 3000 ευρώ; Μόνο σε μένα φαίνονται υπερβολικά;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.576 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ