Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77613 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
@Stathisdio
Με τον τρόπο που σκέφτεσαι να γίνει η εγκατάσταση, και ζέστη δεν θα βγάλει και θα υπάρχει σοβαρός κίνδυνος για πυρκαγιά.
Αν δεν γίνει με ανοίγματα πάνω-κάτω σύμφωνα με τις απαιτήσεις του κατασκευαστή ακόμα και να το σφραγίσεις στο ύψος του κλαπέ η ζέστη δεν θα υπάρχει τρόπος να εκτονωθεί (νομίζω ότι η θερμοκρασία στη φούσκα μπορεί να ξεπερνάει και τους 200)
Το επικίνδυνο είναι η καμινάδα. Σπιράλ τσαλακωμένο να περάσει από το πλάι. Βέβαιη φωτιά. Αν δεν συνεννοηθείς με τον ιδιοκτήτη μην το ξεκινάς καν. Είναι μεγάλο το ρίσκο!


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Stathisdio

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77627 από Stathisdio
Απαντήθηκε από Stathisdio στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Stavrax έγραψε: @Stathisdio
Με τον τρόπο που σκέφτεσαι να γίνει η εγκατάσταση, και ζέστη δεν θα βγάλει και θα υπάρχει σοβαρός κίνδυνος για πυρκαγιά.
Αν δεν γίνει με ανοίγματα πάνω-κάτω σύμφωνα με τις απαιτήσεις του κατασκευαστή ακόμα και να το σφραγίσεις στο ύψος του κλαπέ η ζέστη δεν θα υπάρχει τρόπος να εκτονωθεί (νομίζω ότι η θερμοκρασία στη φούσκα μπορεί να ξεπερνάει και τους 200)
Το επικίνδυνο είναι η καμινάδα. Σπιράλ τσαλακωμένο να περάσει από το πλάι. Βέβαιη φωτιά. Αν δεν συνεννοηθείς με τον ιδιοκτήτη μην το ξεκινάς καν. Είναι μεγάλο το ρίσκο!


:( Τόσο άσχημα είναι;;; Δηλαδή ούτε να το σκεφτώ; Και τι προτείνεις αλήθεια; τι να κάνω (πες ότι τα βρίσκω με τον ιδιοκτήτη είναι και συνεννοήσιμος άνθρωπος) ) Από περιέργεια (για εγκυκλοπαιδική γνώση) τι και πως θα αρπάξει φωτιά; Ευχαριστώ και πάλι γλίτωσα ;) τις πυροσβεστικές!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77629 από SHERIF
Απαντήθηκε από SHERIF στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Stathisdio έγραψε: Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα. Το forum που έχετε δημιουργήσει είναι ουσιαστικά μια πλήρης βιβλιοθήκη και έχει τεράστια γνώση για όλους εμάς τους άσχετους. Όσο δε για τον Asteris είναι όπως το λέει το όνομά του. Μετά από αρκετή δόση γνώσης από εδώ μπήκα στη διαδικασία να αλλάξω το τζάκι μου.

Το σπίτι είναι στο Περιστέρι Ατιτικής στον 5ο όροφο, με κακή μόνωση και αλουμίνια. Είναι 105μ2 και το σαλόνι περίπου 55μ2, Θερμαίνεται ουσιαστικά μόνο από τζάκι -πυρότουβλο ανοικτό. (τα δωμάτια είναι πάγος βέβαια εκτός από εκείνο που είναι πίσω από το τζάκι που ο τοίχος καίει). Το σπίτι είναι με ενοίκιο. Σκέφτηκα λοιπόν να τοποθετήσω το invicta minos λόγω κόστους αλλά και των εδώ απόψεων. Πιο κάτω θα κάνω μερικές ερωτήσεις που μπορεί βέβαια να είναι και βλακείες για αυτό θα ήθελα την βοήθειά σας. Την εγκατάσταση θα προσπαθήσω να την κάνω μόνος. Λόγω του ότι είναι με ενοίκιο θέλω να κάνω κάτι που εάν φύγω μετά να πάρω εγώ το minos και το παλιό τζάκι να δουλεύει κανονικά.

Το υπάρχον τζάκι είναι 87 φάρδος 54 ήψος, και 57 βάθος. Η καμινάδα είναι κτιστή εξωτερικά και εσωτερικά περίπου αεραγωγός μάλλον ελλενιτ 30χ30. Μου είπαν να κάνω απόλυτο θερμοθάλαμο με ένα συγκεκριμένο είδος πετροβάμβακα.
1. Το συγκεκριμένο τζάκι μπορεί να αντέξει να δουλεύει πάνω από 16 ώρες την ημέρα καθώς είναι η μόνη πηγή θέρμανσης και έχοντας έναν θερμοθάλαμο στους 5-7 πόντους γύρω του;
2. Εάν γίνει αυτό ο πετροβάμβακας με τι είναι καλύτερο να τοποθετηθεί στο πυρότουβλο ώστε να έχω τη μικρότερη δυνατή ζημιά;
3. χρειάζεται αλουμινοταινία στις ενώσεις; και εάν ναι ποια να πάρω ώστε να μην έχω θέματα τοξικότητας αλλά και μυρωδιάς;
4. Εάν κάνω μια τρύπα πίσω από το τζάκι για να ζεσταίνω το πίσω δωμάτιο είναι εφικτό;
5. Υπάρχει περίπτωση να καπνίσει το τζάκι μέσα στο θερμοθάλαμο;
6. Σκέφτομαι να βάλω μια σωλήνα εύκαμπτη ένα δύο μέτρα μέσα στην παλιά καμινάδα; γίνεται αυτό; ή επιστρέφει καπνός. Υποτίθεται ότι θα έχω κλείσει με πετροβάμβακα γύρω από τη σωλήνα.

Εάν μπορέσει κάποιος να με βοηθήσει θα με εξυπηρετούσε πολύ καθώς σκέφτομαι εάν βρω με τη βοήθειά σας και την εμπειρία σας λύση να το κάνω άμεσα.
Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
Φιλικά
Στάθης Δ.


Σου απάντησαν ήδη αλλά στο ξαναλέω αυτό που σκεφτεσε -βάζω την εστία και μετά την παίρνω και φεύγω- και ούτε γάτα ούτε ζημιά δέν γίνεται, σωλήνα ή σπιράλ από το κλαπέ δεν περνάει εάν π.χ. το κλαπέ είναι 25 * 25 η σωλήνα που χωράει να περάσει είναι 12 * 25 οπότε και για τζακόσομπα δέν παίζει, σκέψου για σόμπα πέλετ με καμινάδα νερού υπάρχει ανάλογο θέμα ή κουβέντιασε με τον ιδιοκτήτη να φτιάξει το τζάκι αυτός, ή να το κάνεις εσύ και να του δίνεις μισό ενοίκιο μέχρι να καλυφθεύν τά έξοδα, ή ψάξε για άλλο σπίτι.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Stathisdio

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77632 από Stathisdio
Απαντήθηκε από Stathisdio στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
κάτι θέλω να κάνω με τζάκι όμως και να περιορίσω το κόστος αλλά το βλέπω δύσκολο καθώς έχω πρόσβαση σε ξύλα με φθηνό κόστος (πάω και κόβω δηλαδή στο χωριό και τα φέρνω Αθήνα)...
ευχαριστώ πάντως

SHERIF
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Stathisdio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77654 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
@Stathisdio
Ας πούμε ότι καταφέρνεις και περνάς την σπιράλ σωλήνα από το πλάι. Και με κάποιο τρόπο καταφέρνεις και την σφραγίζεις. Οι καμινάδες μαζεύουν κρεόζωτο, ουσιαστικά πίσσα, την οποία κάποια στιγμή πρέπει να την καθαρίσεις. Ο κύριος όγκος της θα πέσει στο κενό ανάμεσα στην εύκαμπτη και στην αμιάντου, ένα σημείο που δεν έχεις πρόσβαση και το να μαζευτεί είναι σχεδόν αδύνατο. Στο επόμενο άναμμα με θερμοκρασία καυσαερίων κοντά στους 300, θερμοκρασία φούσκας κοντά στους 200 η πίσσα είναι σχεδόν απίθανο να μην ανάψει :ohmy:
Αν έχεις εύκολη πρόσβαση σε ξύλα και μπορείς να καις χωρίς να σου κοστίζουν βάλε κανένα αερόθερμο από αυτά με τους σωλήνες και το βεντιλατέρ, πάρε και μια γυάλινη πρόσοψη για μπροστά και θα είσαι πολύ πιο ασφαλής και θα έχεις αρκετά περισσότερη ζέστη.
Το κόστος για κάτι τέτοιο είναι αντίστοιχο με το μινος. Επίσης ούτε η σόμπα βγαίνει πολύ παραπάνω και το μπουρί της είναι Φ12 και περνάει από το κλαπέ.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Stathisdio

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77664 από Stathisdio
Απαντήθηκε από Stathisdio στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
"Stavrax"


Ωραία, οπότε θα εκπαιδευτώ και σε πυρόσβεση τζακιού!!! ;) μιας και είμαι εθελοντής πυροσβέστης...

Άρα με λίγα λόγια ότι σκεφτόμουν δεν ισχύει. Το να πληρώσω 300-350 ευρώ για αερόθερμο και να παραμένουν τα προβλήματα κάπνας (ξέχασα να ανοίξω παράθυρο με αποροφητήρα, έκλεισα την μπαλκονόπορτα κτλ) και μικροσωματιδίων και να καίω σχεδόν τα ίδια ξύλα, χωρίς να έχω μια καλή θέρμανση και στα υπόλοιπα δωμάτια μάλλον δεν μου φτάνει...

Από ότι καταλαβαίνω είναι καλύτερα μα γκρεμίσω φούσκες καμνάδες κτλ και να στήσω κανονικά θερμοθάλαμο, νέα καμινάδα, και να κάνω μια σωστή κατασκευή... Σε αυτή την περίπτωση το τζάκι πρέπει πάλι να το γκρεμίσω ή το αφήνω και βάζω μέσα πετροβάμβακες κτλ; Με βεντιλατέρ εναλλάκτες αεραγωγούς κτλ θα είναι καλά τα πράγματα στα δωμάτια άραγε; θα περάσει τα 700 ευρώ υλικά; Την κατασκευή θα την κάνω μόνος μου...

Μη νομίζεις και εμένα τα ξύλα μου κοστίζουν καμιά 100-110 ευρώ ο τόνος (μεταφορές, αλυσοπρίονα, βενζίνες κτλ)

Ευχαριστώ και πάλι, καθώς μου απαντάς άμεσα και με σαφήνεια, γλυτώσαμε και το σπίτι από φωτιά!!! Να 'σαι καλά :)
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Stathisdio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.567 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ