Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77485 από Stathisdio
Απαντήθηκε από Stathisdio στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα. Το forum που έχετε δημιουργήσει είναι ουσιαστικά μια πλήρης βιβλιοθήκη και έχει τεράστια γνώση για όλους εμάς τους άσχετους. Όσο δε για τον Asteris είναι όπως το λέει το όνομά του. Μετά από αρκετή δόση γνώσης από εδώ μπήκα στη διαδικασία να αλλάξω το τζάκι μου.

Το σπίτι είναι στο Περιστέρι Ατιτικής στον 5ο όροφο, με κακή μόνωση και αλουμίνια. Είναι 105μ2 και το σαλόνι περίπου 55μ2, Θερμαίνεται ουσιαστικά μόνο από τζάκι -πυρότουβλο ανοικτό. (τα δωμάτια είναι πάγος βέβαια εκτός από εκείνο που είναι πίσω από το τζάκι που ο τοίχος καίει). Το σπίτι είναι με ενοίκιο. Σκέφτηκα λοιπόν να τοποθετήσω το invicta minos λόγω κόστους αλλά και των εδώ απόψεων. Πιο κάτω θα κάνω μερικές ερωτήσεις που μπορεί βέβαια να είναι και βλακείες για αυτό θα ήθελα την βοήθειά σας. Την εγκατάσταση θα προσπαθήσω να την κάνω μόνος. Λόγω του ότι είναι με ενοίκιο θέλω να κάνω κάτι που εάν φύγω μετά να πάρω εγώ το minos και το παλιό τζάκι να δουλεύει κανονικά.

Το υπάρχον τζάκι είναι 87 φάρδος 54 ήψος, και 57 βάθος. Η καμινάδα είναι κτιστή εξωτερικά και εσωτερικά περίπου αεραγωγός μάλλον ελλενιτ 30χ30. Μου είπαν να κάνω απόλυτο θερμοθάλαμο με ένα συγκεκριμένο είδος πετροβάμβακα.
1. Το συγκεκριμένο τζάκι μπορεί να αντέξει να δουλεύει πάνω από 16 ώρες την ημέρα καθώς είναι η μόνη πηγή θέρμανσης και έχοντας έναν θερμοθάλαμο στους 5-7 πόντους γύρω του;
2. Εάν γίνει αυτό ο πετροβάμβακας με τι είναι καλύτερο να τοποθετηθεί στο πυρότουβλο ώστε να έχω τη μικρότερη δυνατή ζημιά;
3. χρειάζεται αλουμινοταινία στις ενώσεις; και εάν ναι ποια να πάρω ώστε να μην έχω θέματα τοξικότητας αλλά και μυρωδιάς;
4. Εάν κάνω μια τρύπα πίσω από το τζάκι για να ζεσταίνω το πίσω δωμάτιο είναι εφικτό;
5. Υπάρχει περίπτωση να καπνίσει το τζάκι μέσα στο θερμοθάλαμο;
6. Σκέφτομαι να βάλω μια σωλήνα εύκαμπτη ένα δύο μέτρα μέσα στην παλιά καμινάδα; γίνεται αυτό; ή επιστρέφει καπνός. Υποτίθεται ότι θα έχω κλείσει με πετροβάμβακα γύρω από τη σωλήνα.

Εάν μπορέσει κάποιος να με βοηθήσει θα με εξυπηρετούσε πολύ καθώς σκέφτομαι εάν βρω με τη βοήθειά σας και την εμπειρία σας λύση να το κάνω άμεσα.
Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
Φιλικά
Στάθης Δ.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77515 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
@Stathisdio
Η εγκατάσταση απαιτεί εργασίες που αργότερα δεν θα μπορείς να κάνεις το παλιό τζάκι να λειτουργεί σωστά. Τις τρύπες που θα κανείς στο ελλενιτ πως θα τις κλείσεις? Το κλαπέ πρέπει να βγει με σπάσιμο ή κόψιμο, πως θα το ξαναβάλεις?
Εγώ θα εβαζα μια κοντή τζακόσομπα, σαν αυτή που έχει στην κλήρωση τώρα, ακριβώς μπροστά από το τζάκι και θα περνουσα το μπουρί μέσα από την καμινάδα. Θα εκλεινα με πυράντοχη γυψοσανίδα την φάτσα του τζακιού, και όταν κάποια στιγμή αλλαζα σπίτι, τα ξήλωνα και την έπαιρνα μαζί μου.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Stathisdio

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77537 από Stathisdio
Απαντήθηκε από Stathisdio στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Stavrax έγραψε: @Stathisdio
Η εγκατάσταση απαιτεί εργασίες που αργότερα δεν θα μπορείς να κάνεις το παλιό τζάκι να λειτουργεί σωστά. Τις τρύπες που θα κανείς στο ελλενιτ πως θα τις κλείσεις? Το κλαπέ πρέπει να βγει με σπάσιμο ή κόψιμο, πως θα το ξαναβάλεις?
Εγώ θα εβαζα μια κοντή τζακόσομπα, σαν αυτή που έχει στην κλήρωση τώρα, ακριβώς μπροστά από το τζάκι και θα περνουσα το μπουρί μέσα από την καμινάδα. Θα εκλεινα με πυράντοχη γυψοσανίδα την φάτσα του τζακιού, και όταν κάποια στιγμή αλλαζα σπίτι, τα ξήλωνα και την έπαιρνα μαζί μου.


Δε θα τρυπήσω ελλενιτ (έτσι έλεγα). Δηλαδή ότι βγάζει από εμπρός για φέτος τουλάχιστον μπορεί του χρόνου εάν τα βρω με τον ιδιοκτήτη να το γκρεμίσω και να το κάνω κανονικό... Και το κλαπέ να μην το βγάλω, είναι ορθογώνιο να πάρω εύκαμπτη inox και να την περάσω με μια μικρή παραμόρφωση (μπορεί να λέω καιβλακείες)
Για σόμπα δεν παίζει παιδιά γαρ...
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση και βοήθεια

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77553 από vasilisgr
Απαντήθηκε από vasilisgr στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλησπερα παιδια,οπως εγραψα σε προηγουμενα post ανοιξα εισαγωγη κατω απο την εστια και ειδα μεγαλη διαφορα.
Αστερη το manual της εστιας λεει εισαγωγη κατω 80Χ10 και επανω 80Χ30,εγω τωρα κατω εχω 25Χ17 περιπου και επανω 65Χ10.Οταν καιει καλα εχω θερμοκρασια στη περσιδα 140 και πανω αρα μαλλον πρεπει να ανοιξω λιγο παραπανω την επανω σωστα?Εσυ Αστερη τι περσιδες μου προτεινεις?
Σημειωση αυτη η περσιδα ειναι του μεταλλικου θερμοθαλαμου που εχει κατασκευασει ο μαστορας πανω απο την εστια.Για την γυψοσανιδα που κλεινει ολη την κατασκευη εχω τωρα μονο μια εξοδο-εκτονωση φ100 στην οποια εχω βαλει και ενα μοτερ 150κυβ και στελνει χωρις αγωγους αερα προς τα δωματια και κανει καλη δουλεια.
Σκεφτομαι να αφησω αυτη την φ100 (ισως και να την μεγαλωσω λιγο) και να ριξω μια αλλη φ100 και με το μοτερ και αγωγο να στειλω αερα προς τα δωματια.Τι λες?
Το τζακι αποδιδει πολυ καλλιτερα και πιο οικονομικα πια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77554 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

ragavelas έγραψε: Τωρα ειναι Φ160 1 μετρο, 45αρα γωνια, 30 ποντους, 45 γωνια και μετα ανοιγει σε φ250.
Απλά επειδή έχω τις γωνίες σε Φ160 και 1 μέτρο Φ160 σκέφτομαι να παραγγειλω (θα στοιχίσει και λιγότερο) τον εναλλάκτη σε Φ160/Φ200 και μετά συνεχιζω με γωνία Φ160 πάλι φωνία Φ160 και μετά Φ250. Απλά σκεφτόμουν μήπως αυτος ο μισός πόντος που χάνεται σε σχέση με το Φ200/Φ250 παίξει ρόλο.

Η καμινάδα κάπου εκεί είναι, 7-8 μέτρα.

Δεν νομίζω ότι θα υπάρχει πρόβλημα.Μόνο πάρε τις σωστές διαστάσεις στο ύψος του εναλάκτη. Όμως με Φ250 που είναι η καμινάδα σου μετά τις γωνίες των Φ160, πρέπει να έχεις μεγάλο ελκυσμό. Έχεις μεγάλη κατανάλωση σε ξύλα;; Εγώ σε συνολικό ύψος καμινάδας 4 μέτρα έχω Φ200.

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77591 από ragavelas
Απαντήθηκε από ragavelas στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

MICK έγραψε:

ragavelas έγραψε: Τωρα ειναι Φ160 1 μετρο, 45αρα γωνια, 30 ποντους, 45 γωνια και μετα ανοιγει σε φ250.
Απλά επειδή έχω τις γωνίες σε Φ160 και 1 μέτρο Φ160 σκέφτομαι να παραγγειλω (θα στοιχίσει και λιγότερο) τον εναλλάκτη σε Φ160/Φ200 και μετά συνεχιζω με γωνία Φ160 πάλι φωνία Φ160 και μετά Φ250. Απλά σκεφτόμουν μήπως αυτος ο μισός πόντος που χάνεται σε σχέση με το Φ200/Φ250 παίξει ρόλο.

Η καμινάδα κάπου εκεί είναι, 7-8 μέτρα.

Δεν νομίζω ότι θα υπάρχει πρόβλημα.Μόνο πάρε τις σωστές διαστάσεις στο ύψος του εναλάκτη. Όμως με Φ250 που είναι η καμινάδα σου μετά τις γωνίες των Φ160, πρέπει να έχεις μεγάλο ελκυσμό. Έχεις μεγάλη κατανάλωση σε ξύλα;; Εγώ σε συνολικό ύψος καμινάδας 4 μέτρα έχω Φ200.


Μπα, μεγαλη καταναλωση δεν θα έλεγα ότι έχω. Ισα ίσα που καίω και λίγα θα έλεγα, βεβαια σιγά το κρύο που έχουμε στα Χανιά. Πάντως σκέφτομαι να βάλω κάνα τάμπερ πανω πάνω στην καμινάδα. Θα ήθελα να μετρήσω τον ελκυσμό να δω κατά πόσο υπερβαίνει τις τιμές που δίνει ο κατασκευαστής.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.486 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ