Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77407 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Η ζέστη δεν πέφτει γιατί ο θερμός αέρας είναι ελαφρύτερος και ανεβαίνει πάνω. Βάλε το A/C μόνο στον αέρα, να σου ανακατώνει τον αέρα, από ψηλά να τον σπρώχνει χαμηλά. Ή βάλε κάναν ανεμιστήρα οροφής, να γυρνάει. Στην ανάγκη και ανεμιστήρας δαπέδου θα καταφέρει να ανακατώνει τον αέρα.

Τώρα για τις θερμοκρασίες νομίζω μπορεί και καλύτερα, αλλά υποπτεύομαι τίποτα ψιλουγρά ξύλα, ή δεν το τσιτώνεις αρκετά. Φέτος είδα τι θα πει τσίτωμα, 2-3 ξερά κούτσουρα να βγάζουν φλόγα που να την φοβάσαι και το τζάκι να μην πλησιάζεται στα 2 μέτρα. Πέρυσι με τα ψιλουγρά ξύλα "νόμιζα" ότι το τσίτωνα. Δοκίμασε και μιά μέρα να κάψεις μόνο μπριγκέτες για να σιγουρευτείς αν είναι η υγρασία των ξύλων.

Να ανοίξεις κάτω κανονικής διάστασης εισαγωγή, θα βοηθήσει και στην ζέστη και στο ανακάτεμα του αέρα, θα τραβάει πιό πολύ κρύο αέρα να τον πάει ζεστό στα ψηλα. Δεν θέλει άλλον εξωτερικό αέρα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77414 από madbad31
Απαντήθηκε από madbad31 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: Η ζέστη δεν πέφτει γιατί ο θερμός αέρας είναι ελαφρύτερος και ανεβαίνει πάνω. Βάλε το A/C μόνο στον αέρα, να σου ανακατώνει τον αέρα, από ψηλά να τον σπρώχνει χαμηλά. Ή βάλε κάναν ανεμιστήρα οροφής, να γυρνάει. Στην ανάγκη και ανεμιστήρας δαπέδου θα καταφέρει να ανακατώνει τον αέρα.

Τώρα για τις θερμοκρασίες νομίζω μπορεί και καλύτερα, αλλά υποπτεύομαι τίποτα ψιλουγρά ξύλα, ή δεν το τσιτώνεις αρκετά. Φέτος είδα τι θα πει τσίτωμα, 2-3 ξερά κούτσουρα να βγάζουν φλόγα που να την φοβάσαι και το τζάκι να μην πλησιάζεται στα 2 μέτρα. Πέρυσι με τα ψιλουγρά ξύλα "νόμιζα" ότι το τσίτωνα. Δοκίμασε και μιά μέρα να κάψεις μόνο μπριγκέτες για να σιγουρευτείς αν είναι η υγρασία των ξύλων.

Να ανοίξεις κάτω κανονικής διάστασης εισαγωγή, θα βοηθήσει και στην ζέστη και στο ανακάτεμα του αέρα, θα τραβάει πιό πολύ κρύο αέρα να τον πάει ζεστό στα ψηλα. Δεν θέλει άλλον εξωτερικό αέρα.


Λογικο οτι παει ψηλα η ζεστη ,τωρα για τις μπρικετες θα το δοκιμασω σημερα.οπως θα ανοιξω και την κατω περσιδα κανονικα.ανεμιστηρας οροφης δε παιζει να μπει ,αυτο με το AC θα το δοκιμασω.
τωρα με το τζαμι τι γινεται?οταν κλεινω πολυ εως τερμα τον αερα καυσης πανω στην εστια μου φαινεται σαν να μπουκωνει και βλεπω καπνο μεσα?αυτο με το ζαμι και τις ροδελες θα βοηθησει?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77418 από johnym30
Απαντήθηκε από johnym30 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
@madbad31
για το μαύρισμα του τζαμιού μπορείς αν θες να δοκιμάσεις να ξεβιδώσεις τις βίδες που έχει το τζάμι δεξιά και αριστερά επάνω, μισή με μια στροφή και θα δεις αρκετή διαφορά στο μαύρισμα του τζαμιού.Εμένα μαυρίζει ελάχιστα πλέον, γιατί με τις ροδέλες έμπαινε αρκετός αέρας από το τζάμι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77422 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Αυτό που λες με τον καπνό, εμένα μου δείχνει ξύλα προς το υγρό. Με τις ροδέλες θα βοηθήσεις το τζάμι να κρατιέται πιό πολύ ώρα καθαρό, αλλά την καύση δεν την βοηθάει, ίσα ίσα την χειροτερεύει ελαφρά. Η λύση είναι να μην κλείνεις τέρμα τον αέρα από κάτω και φυσικά να φροντίσεις να πάρεις ξύλα από τον Απρίλιο-Μάιο, ώστε να είναι σχετικά ξερά για τον επόμενο χειμώνα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77449 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

ragavelas έγραψε: Παιδιά σκέφτομαι να κάνω παραγγελία τον εναλλάκτη καμινάδας σε διαστάσεις Φ160/Φ200 του ενός μέτρου. Ο λόγος είναι ότι η nordica 70 ventilato βγαζει Φ160.

Λέτε να πράξω όπως σκέφτομαι ή να πάρω μια συστολή και να βάλω τον κλασσικό Φ200/Φ250?

(Η καμινάδα μου είναι αρκετά ψηλή, δύο ορόφους συν 1,5 μέτρο στην ταράτσα, Φ250 λόγω του ότι το τζάκι ήταν παραδοσιακό και η καμινάδα προϋπήρχε, ινοξ πάντα, και σκέφτομαι ότι αν μεγαλώνω κατευθείαν τη διάμετρο ο ελκυσμός θα είναι πολύ μεγάλος, μεγαλύτερος από οτι συστήνει ο κατασκευαστής)

Ευχαριστώ

Τώρα με τι διάμετρο καμινάδας το δουλεύεις το τζάκι;;; Εφ' όσον κάνεις παραγγελία, κάνεις την είσοδο Φ160 και την έξοδο όποια διάμετρο είχες μέχρι τώρα. Πρέπει να έχεις συνολικό ύψος καμινάδας περ. 7 'η 8 μέτρα.

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77465 από ragavelas
Απαντήθηκε από ragavelas στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Τωρα ειναι Φ160 1 μετρο, 45αρα γωνια, 30 ποντους, 45 γωνια και μετα ανοιγει σε φ250.
Απλά επειδή έχω τις γωνίες σε Φ160 και 1 μέτρο Φ160 σκέφτομαι να παραγγειλω (θα στοιχίσει και λιγότερο) τον εναλλάκτη σε Φ160/Φ200 και μετά συνεχιζω με γωνία Φ160 πάλι φωνία Φ160 και μετά Φ250. Απλά σκεφτόμουν μήπως αυτος ο μισός πόντος που χάνεται σε σχέση με το Φ200/Φ250 παίξει ρόλο.

Η καμινάδα κάπου εκεί είναι, 7-8 μέτρα.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by ragavelas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.659 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ