Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77055 από johnym30
Απαντήθηκε από johnym30 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλησπέρα σε όλους και πάλι.
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι τελευταίο μιας και έκλεισα το τζάκι το οποίο θα σας παρουσιάσω μόλις τελειώσει.
Έχω μπροστά στην ποδιά εισαγωγή αέρα 30χ15, την εστία σηκωμένη 2 πόντους (κάθεται σε κομμάτια μάρμαρο), δεξιά και αριστερά κενό 2 πόντους και πάνω ακριβώς από την εστία 3,5 πόντους. Τέλος έχω κόψει την γυψοσανίδα μου ψηλά για περσίδα εξαγωγής 70χ20.
Είναι σωστές οι αναλογίες εισαγωγής - εξαγωγής για τη φυσική ροή και σωστές θερμοκρασίες ή πρέπει να μικρύνω - μεγαλώσω κάτι;
Ευχαριστώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77078 από str1979
Απαντήθηκε από str1979 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

johnym30 έγραψε: Καλησπέρα σε όλους και πάλι.
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι τελευταίο μιας και έκλεισα το τζάκι το οποίο θα σας παρουσιάσω μόλις τελειώσει.
Έχω μπροστά στην ποδιά εισαγωγή αέρα 30χ15, την εστία σηκωμένη 2 πόντους (κάθεται σε κομμάτια μάρμαρο), δεξιά και αριστερά κενό 2 πόντους και πάνω ακριβώς από την εστία 3,5 πόντους. Τέλος έχω κόψει την γυψοσανίδα μου ψηλά για περσίδα εξαγωγής 70χ20.
Είναι σωστές οι αναλογίες εισαγωγής - εξαγωγής για τη φυσική ροή και σωστές θερμοκρασίες ή πρέπει να μικρύνω - μεγαλώσω κάτι;
Ευχαριστώ.


Το δοκιμασες το τζακι πρωτα να δεις πως συμπεριφέρεται με αυτες τις διαστασεις?

Invicta Compact 700

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77084 από johnym30
Απαντήθηκε από johnym30 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

str1979 έγραψε:

johnym30 έγραψε: Καλησπέρα σε όλους και πάλι.
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι τελευταίο μιας και έκλεισα το τζάκι το οποίο θα σας παρουσιάσω μόλις τελειώσει.
Έχω μπροστά στην ποδιά εισαγωγή αέρα 30χ15, την εστία σηκωμένη 2 πόντους (κάθεται σε κομμάτια μάρμαρο), δεξιά και αριστερά κενό 2 πόντους και πάνω ακριβώς από την εστία 3,5 πόντους. Τέλος έχω κόψει την γυψοσανίδα μου ψηλά για περσίδα εξαγωγής 70χ20.
Είναι σωστές οι αναλογίες εισαγωγής - εξαγωγής για τη φυσική ροή και σωστές θερμοκρασίες ή πρέπει να μικρύνω - μεγαλώσω κάτι;
Ευχαριστώ.


Το δοκιμασες το τζακι πρωτα να δεις πως συμπεριφέρεται με αυτες τις διαστασεις?


Φαίνεται να έχω καλή ροή αλλά χαμηλή θερμοκρασία.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77101 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

johnym30 έγραψε:

str1979 έγραψε:

johnym30 έγραψε: Καλησπέρα σε όλους και πάλι.
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι τελευταίο μιας και έκλεισα το τζάκι το οποίο θα σας παρουσιάσω μόλις τελειώσει.
Έχω μπροστά στην ποδιά εισαγωγή αέρα 30χ15, την εστία σηκωμένη 2 πόντους (κάθεται σε κομμάτια μάρμαρο), δεξιά και αριστερά κενό 2 πόντους και πάνω ακριβώς από την εστία 3,5 πόντους. Τέλος έχω κόψει την γυψοσανίδα μου ψηλά για περσίδα εξαγωγής 70χ20.
Είναι σωστές οι αναλογίες εισαγωγής - εξαγωγής για τη φυσική ροή και σωστές θερμοκρασίες ή πρέπει να μικρύνω - μεγαλώσω κάτι;
Ευχαριστώ.


Το δοκιμασες το τζακι πρωτα να δεις πως συμπεριφέρεται με αυτες τις διαστασεις?


Φαίνεται να έχω καλή ροή αλλά χαμηλή θερμοκρασία.

Αν η θερμοκρασία από την περσίδα είναι περ. 80 με 90οC τότε είσαι εντάξει.

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77376 από ragavelas
Απαντήθηκε από ragavelas στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Παιδιά σκέφτομαι να κάνω παραγγελία τον εναλλάκτη καμινάδας σε διαστάσεις Φ160/Φ200 του ενός μέτρου. Ο λόγος είναι ότι η nordica 70 ventilato βγαζει Φ160.

Λέτε να πράξω όπως σκέφτομαι ή να πάρω μια συστολή και να βάλω τον κλασσικό Φ200/Φ250?

(Η καμινάδα μου είναι αρκετά ψηλή, δύο ορόφους συν 1,5 μέτρο στην ταράτσα, Φ250 λόγω του ότι το τζάκι ήταν παραδοσιακό και η καμινάδα προϋπήρχε, ινοξ πάντα, και σκέφτομαι ότι αν μεγαλώνω κατευθείαν τη διάμετρο ο ελκυσμός θα είναι πολύ μεγάλος, μεγαλύτερος από οτι συστήνει ο κατασκευαστής)

Ευχαριστώ
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by ragavelas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77393 από madbad31
Απαντήθηκε από madbad31 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
καλησπερα,μετα απο μια εβδομαδα συμβιωσης και καυσης με την selenic να δωσω καποια στοιχεια.
καθημερινα καιει απο 7-12 ωρες.
δεν ειδα πανω απο 22 βαθμους στη σαλοκουζινα(40τμ) ακομη και οταν το ψιλοτσιταρα ,ομως, ανοιγοντας τις πορτες εχω το πολυ 1-2 βαθμους διαφορα στα 2 υπνοδωματια.
το θερμομετρο δειχνει πχ. 21 στο υψος του παγκου της κουζινας,23,5 σε 1,80 υψος και 27,5 απο τα 2,30μ και πανω.και μενει ετσι,γιατι δε "πεφτει" πιο κατω η ζεστη?
προς το παρον κατω απο την εστια ανοιξα δυο τρυπες-εισαγωγες φ80 με ποτηροτρυπανο,εχω απο πανω 3χ70 cm "αερα"αναμεσα εστια και γυψοσανιδα. και 0,5χ50cm δεξια της εστιας.
χθες που μετρησα θερμοκασια εξοδου με 2 μετρια ξυλα μεσα, εβγαζε 79-83 βαθμους.
ροη φαινεται να εχει καλη.
το τζαμι μαυριζει σε χρονο dt ειδικα αν κλεισω λιγο τον αερα καυσης..μηπως να βαλω καμια ροδελα στο τζαμι?
απο εξω φερνω αερα καυσης με φ100.μπορει να φταει αυτο?
αν ανοιξω αλλη μια τρυπα απο εξω φ80 θα ειναι καλυτερα?απλα δεν θα μπορεσω να παω σωληνα μεχρι κατω απο την εστια.
καθε συμβουλη -γνωμη δεκτη.συντομα και φωτο..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.682 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ