Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76644 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

dimlyk έγραψε: αν εστειλες στον αλεξ ...συνηθως απανταει αμεσα και προτεινει εναν :P
για τεχνικα θεματα παντως δεν ειναι και οι καλυτεροι

παντως γενικα δεν βοηθαει ιδιαιτερα η αλλαγη διατομης

Όχι δεν το έστειλα στον Αλεξ....... (αν και δε γνωρίζω ποιός είναι, μήπως κάποιος αντίπρόσωπος;;). Το έστειλα στη Nordica. www.lanordica-extraflame.com/en/ Το περασμένο καλοκαίρι στη ίδια διεύθυνση έστειλα την ερώτησή μου, αλλά τίποτε. Ας ελπίσουμε τώρα να απαντήσουν.

ΜΙΧΑΛΗΣ
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by MICK.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77006 από alex5815
Απαντήθηκε από alex5815 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
που θα βρω εναλλακτη καμιναδας inox ,ροοστατη fc 810 και μοτερ τζακιου ostberg 520 m3/h βαρελακι σε ενα καταστημα αν υπαρχουν ,σκορπια τα βρισκω.
και μια απορια τον αισθητηρα θερμοκρασιας τον εχει πανω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77021 από alex_nous
Απαντήθηκε από alex_nous στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

GT έγραψε:

vmakris έγραψε: Έχω και εγώ κάποιες απορίες σχετικά με τον ελκυσμό.
Διαβάζω το αρκετοί βάλατε τάμπερ μετά τον εναλλάκτη.
Πως το ρυθμίζετε?
Αν λείπετε και λειτουργεί άλλος το τζάκι (γυναίκα, παιδια) το ρυθμίζουν αυτοί?
Έχει βάλει κανέις βαρομετρικό τάμπερ σε τζάκι?

(inspectapedia.com/heat/DraftRegulators.htm)

Και μια πιο απλή απορία.
Ψάχνω να βρώ αλουμινοταινία για τον πετροβάμβακα στο θερμοθάλαμο και όλοι έχουν τις απλές anker.
Εγω όμως θέλω την 3M Scotch 425. Που θα τη βρώ???


Αν δεν κάνω λάθος, τα βαρομετρικά τάμπερ - ντάμπερ πως τα λένε, πρώτον μπαίνουν σε λέβητες και δεύτερον έχουν αυτοματισμό για να ανοιγοκλείνουν μόνα τους.

Δεν ξέρω κατά πόσον αυτό που δείχνεις, που μάλλον δουλεύει χειροκίνητα (?), μπορεί να χαρακτηριστεί βαροματρικό αλλά και πόσο κατάλληλο είναι για τζάκια.

Επίσης, φοβάμαι ότι βάζοντάς το μέσα στη φούσκα, δεν είναι και ότι ασφαλέστερο.

Βασικά που είδες ότι το έβαλαν αρκετοί, μετά τον εναλλάκτη? :huh:


Δεν γνωρίζω πολλά για το θέμα πάντως από το manual της Γαλλικής SUPRA ξεσήκωσα κάτι που αφορά ακριβώς αυτό. Μάλιστα οι Γάλλοι το συστήνουν ανεπιφύλακτα.

Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77022 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

alex5815 έγραψε: που θα βρω εναλλακτη καμιναδας inox ,ροοστατη fc 810 και μοτερ τζακιου ostberg 520 m3/h βαρελακι σε ενα καταστημα αν υπαρχουν ,σκορπια τα βρισκω.
και μια απορια τον αισθητηρα θερμοκρασιας τον εχει πανω.



Φίλε Alex αν έγραφες και περιοχή που μένεις θα ήταν πιο έυκολο να σου απαντησει κάποιος.. ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77032 από panos79
Απαντήθηκε από panos79 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
παιδια καλησπερα απο τις περσιδες φυσικης ροης βγαινει παντα μια ελαφρια μυρωδια καπνας παρολο που εχω πολυ καλο ελκυσμο ,δε μου καπνισε ποτε ως τωρα.ξυλα ξερα απο περσυ.σκεφτηκα πως η φυσικη ροη δεν ειναι και τοσο δυνατη ,δεν εχω ανοιξει τρυπα χαμηλα,και ισως να τραβαει καπνο απο την εστια μεσω του πανω μερους της συρομενης πορτας.(ας πουμε διαφορα πιεσης).υπαρχει υαλοκορδονο αλλα λογω της παραμορφωσης υπαρχουν κατι λιγα χιλιοστα κενου.πιστευετε οτι ισχυει αυτη η σκεψη μου ,αξιζει να ανοιξω εισαγωγη απο δωματιο;η περσιδα ειναι καυτη που την ακουμπαω,τον αερα βαζοντας τον χερι μου δεν τον καταλαβαινω,μονο με χαρτοπετσετα κυματιζει ελαφρως,....δηλαδη στα δικα σας τζακια με ποση ενταση φυσα πανω η περσιδα(για φυσικη ροη μιλω);

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77046 από alex5815
Απαντήθηκε από alex5815 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

GeoTa έγραψε:

alex5815 έγραψε: που θα βρω εναλλακτη καμιναδας inox ,ροοστατη fc 810 και μοτερ τζακιου ostberg 520 m3/h βαρελακι σε ενα καταστημα αν υπαρχουν ,σκορπια τα βρισκω.
και μια απορια τον αισθητηρα θερμοκρασιας τον εχει πανω.



Φίλε Alex αν έγραφες και περιοχή που μένεις θα ήταν πιο έυκολο να σου απαντησει κάποιος.. ;)


ιωαννινα μενω αλλα εδω δεν ειδα πουθενα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.578 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ