Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74963 από degeor
Απαντήθηκε από degeor στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Να σας πω και εγώ τι ίσως θα έκανα. Επειδή ο θερμοθάλαμος που κατασκευάζεται πολλές φορές έχει προβλήματα ζεσταίνεται υπερβολικά δεν είναι εύκολος στο καθάρισμα κτλ και εμείς όλα αυτά που βγάζει μυρωδιές και μη τα αναπνέουμε είτε το καταλαβαίνουμε είτε όχι θα πρέπει να εξασφαλίζουμε την υγεία μας πάνω απ΄όλα. Θα κατασκευάζα τον θερμοθάλαμο με φύλλα ανοξείδωτου χάλυβα για παράδειγμα 0.5mm πάχους 'η οποιδήποτε κατάλληλο τα οποία θα στρανζάρονταν περιμετρικά 3 ή 5 cm για να χωνέψουν τον πετροβάμβακα ο οποίος θα ήταν οπωσδήποτε κατάλληλος για τζάκι τις δε ραφές θα τις έκλεινα με πυράντοχη σιλικόνη. Οι γρίλιες εξαερισμού θα ήταν αποσπόμενες για να μπορεί να μπαίνει ένα πανί για να καθαρίζει τα τοιχώματα. Θα έπερνα κάτι σαν αυτό www.praktiker.gr/p/fysero-unique-power-26970 θα φύσαγα από την κάτω εσωτερική είσοδο αέρα αφού είχα κλείσει την εξωτερική ή ανάποδα και θα έβαζα μία ηλεκτρική σκούπα στην πάνα έξοδο αέρα για να ρουφάει την σκόνη. Θα διέθετα δηλαδή 150-250 ευρώ παραπάνω ΄πως το υπολογίζω για τα φύλλα ανοξείδωτου χάλυβα. Αυτό είναι μιά ιδέα δεν είναι απαραίτητα σωστό, θα ήθελα την άποψη σας.

Ένας άγνωστος, είναι ένας φίλος που δεν έχεις γνωρίσει ακόμα !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74968 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

degeor έγραψε: Για το ερώτημα 2 ημέρες πριν, το 73810.

Τον ίδιο προβληματισμό για την ποιότητα του αέρα έχω κι εγώ. Αυτό που έκανα είναι μεγαλύτερες διατομές εισοδου και εξόδου,για να μην έχω τόσο υψηλές θερμοκρασίες. Ακόμα για περισσότερη ασφάλεια έβαλα ανιχνευτή μονοξειδίου και καπνού καθώς πάντα υπάρχει και η πιθανότητα διαρροής καπνού στον χώρο του σπιτιού. Βέβαια όλα τα μανιουαλ γράφουν για είσοδο φρέσκου αέρα, η οποία βοηθάει στην ανανέωση και είναι απαραίτητη. Ένα άλλο πρόβλημα είναι η μείωση της υγρασίας που όταν είναι έντονη πρέπει να αντιμετωπίζεται. Τώρα για αλεργίες δεν έχω διαβάσει τίποτα σχετικό. Για το υδραυλικό που γράφεις, κάπως έτσι είναι, δηλαδή αρκετά επικίνδυνο. Όλα αυτά βέβαια είναι προσωπικές απόψεις.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74971 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Ionathan έγραψε: Ρε παιδιά help..!!
αυτός ο τζακάς εκτός του ότι δεν μου έβαλε 2 περσίδες πάνω κάτω για να γίνεται η φυσική ροή σωστά, μου έβαλε την περσίδα εκτόνωσης (30Χ15)ακριβώς πάνω από την κουπαστή. τι να κάνω ρε παιδιά?? Σκέφτομαι να βγάλω την κασέτα για να ανοίξω και περσίδα κάτω από το τζάκι και μιας και ανοίξω να πάρω και αέρα καύσης απ΄έξω που τώρα είμαι από μέσα. Από την άλλη σκέφτομαι ότι αν τα κάνω όλα αυτά, μήπως γκρεμίσω και όλη την πρόσοψη και βάλω και ενναλάκτη με τα παρελκόμενα.
Τα έχω πάρει χοντρά με τον άσχετο.
Θυμίζω ότι έχω κασέτα 13ΚW και θέλω να θερμάνω το σπίτι (120 μέτρα) χωρίς αεραγωγούς. Δεν με ενοχλεί να υπάρχει διαφορά θερμοκρασίας στα άλλα δωμάτια.
Εσείς τι θα κάνατε εκτός από το ότι θα σπάγατε το κεφάλι του φωστήρα;

Εγκατάσταση σύμφωνα με τις οδηγίες του κατασκευαστή. Ότι ζητάει στο μανιουαλ. Και δεν θα του εδινα όλα τα λεφτά αν δεν τελείωνε την εγκατάσταση με ικανοποιητικά αποτελέσματα. Αν τελικά σπάσει τη φουσκα βάλε και εναλάκτη, δεν θα το μετανιώσεις. ;)


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Stavrax.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74993 από degeor
Απαντήθηκε από degeor στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
lonathan για την περσίδα στην κουπαστή δεν είναι ότι είναι απαραίτητα λάθος. Αν στο προηγούμενο τζάκι έβγαλε μόνο το ταμπερ και η σύνδεση πάνω απότη φούσκα είναι κτιστή και όχι μεταλλική ( το εσωτερικό κομμάτι καμινάδας του σπιτιού δηλαδή) τότε καλά έκανε και έβαλε την εκτόνωση εκεί γιατί εκεί μπαίνει μέσα στη φούσκα του παλιού τζακιού που εκεί συσωρεύεται ζέστη . Τώρα για τον εξωτερικό αέρα θα έπρεπε να υπάρχει , όμως το προηγούμενο τζάκι από που έπαιρνε αέρα;μήπως το έχει συνδέσει; Για την εισαγωγή που λες εσωτερικού αέρα αν δεν έχει εξωτερικό τότε είναι απαραίτητη όχι μόνο για να εκμεταλεύεσαι εσύ τη θερμότητα αλλά και για τον καλύτερο αερισμό της κασέτας και της λειτουργίας της.Πάντως έχω δει κασέτα Nordica 70 Crystal τοποθετημένη μέσα σε τζάκι χωρίς καθόλου περσίδες εσωτερικού αέρα (εισαγωγή-εξαγωγή) σε διαμέρισμα με καλή μόνωση 85τμ να έχει 26-27 βαθμούς στο σαλόνι και 23 στα υπνοδωμάτια

Ένας άγνωστος, είναι ένας φίλος που δεν έχεις γνωρίσει ακόμα !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75121 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

degeor έγραψε: Γειά σας και από εμένα. Μπαίνω κατευθείαν στο θέμα. Μελλοντικά (την Άνοιξη) σκέφτομαι να αλλάξω το ανοικτό τζάκι που έχω σε ένα ενεργειακό αερόθερμο ή υδραυλικό , όμως δε το αποφασίζω εύκολα λόγω των παρακάτω: υδραυλικό μεγάλο συνολικό κόστος εγκατάστασης χωρίς να γνωρίζεις αν θα αντέξει στο χρόνο και ένα καζάνι μέσα στο σαλόνι σου με ότι αυτό συνεπάγεται, το αερόθερμο ΄βγάζει΄ζεστό αέρα μέσα από θερμοθάλαμο έτοιμο (μονομπλόκ)ή κατασκευασμένο (φόγιερ) τον οποίο και στις δύο περιπτώσεις δεν έχεις πρόσβαση να καθαρίσεις και να απολυμάνεις. Στο ερ-κοντίσιον για παράδειγμα πλένουμε τα φίλτρα για τη σκόνη και ψεκάζουμε μέσα τα στοιχεία με ειδικό υγρό για πλύσιμο απολύμανση, με τα αερόθερμα τζάκια τι γίνεται; Μήπως αναπνέουμε σκόνη και οτιδήποτε άλλο βλαβερό και μετά από δύο-τρία χρόνια λόγω συχνής χρήσης για παράδειγμα προκύψουν προβλήματα υγείας όπως αλλεργίες και οτιδήποτε άλλο;


Μπορείς να βάλεις έναν μεγάλο ιονιστή να δουλεύει παράλληλα με το τζάκι. Έτσι η σκόνη θα κατεβαίνει στο πάτωμα αντί να αιωρείται. Το ίδιο μπορεί να κάνει και ένα κλιματιστικό με ενσωματωμένο ιονιστή. Βάζω το δικό μου καμιά φορά να δουλεύει έτσι.

Επίσης, το τζάκι δεν παράγει ιδιαίτερη σκόνη (εκτός αν είσαι άτσαλος με την στάχτη που έχει μέσα στην εστία). Απλά λόγω ξηρότητας και μεγάλης θερμοκρασίας του αέρα, σηκώνει όλη την σκόνη του σπιτιού να αιωρείται. Αν βάλεις έναν ιονιστή όπως είπα (ή και κάποια διάταξη φίλτρου τύπου scrubber - air purifier)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #75147 από alex5815
Απαντήθηκε από alex5815 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
ποιο αεροθερμο ειναι καλυτερο το πρωτο η το δευτερο inox η γαλβανιζε
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.478 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ