Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74729 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Κάποιος όγκος αέρα μπαίνει, το καταλαβαίνεις και από την ροή που αισθάνεσαι βάζοντας το χέρι σου μπροστά από την χαμηλή περσίδα. Τώρα, το αν επαρκεί εξαρτάται από τα κουφώματα σου. Όσο καλύτερα είναι τόσο λιγότερος μπορεί να φύγει για να ανανεωθεί με φρέσκο απ'έξω.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoTa

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74734 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

str1979 έγραψε:

Από την φώτο φαίνεται ότι είχες αφήσει αρκετά μεγάλα κενά κατά την αρχική εγκατάσταση περιφερειακά της εστίας. Ειδικά το επάνω! Οπότε όταν το αναβες ροή είχες και πριν.
Η διαφορά νομίζω ότι θα φανεί κυρίως στην θερμοκρασία![/quote]

Μεγαλα κενα δεν άφησα γυρω απο την εστια. Η κατασκευη του θερμοθαλαμου εγινε οπως ελεγε το manual.
3-5 ποντους απο το πλαι και 8-10 ποντους απο πισω
Αν ανατρεξετε πισω θα βρειτε τις φωτο που εχω ανεβασει.
Θα κανω μερικα πειραματα αυριο κρατοντας την κατω περσιδα κλειστει να δω τι γινεται[/quote]



Την θυμάμαι την φωτογραφία, και μάλιστα την χρησιμοποίησα και ως παράδειγμα κατά την κατασκευή του δικού μου. Λέω για την τελευταία όπου δείχνει κανα δυο πόντους αριστερά-δεξιά και 5-6 στο μέτωπο, δηλαδή περίπου 150 τ.εκ. από τα πλαϊνά και 350 τ.εκ τουλάχιστον από επάνω. Κάπως έτσι δείχνει αλλά μπορεί και να γελιέμαι από την φωτογραφία. :unsure:


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Stavrax.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74785 από str1979
Απαντήθηκε από str1979 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
απο το πλαι εχω αφησει 1 ποντο κενο και απο πανω 4 ποντους κενο αλλα ειχα σκοπο να τα κλεισω τα κενα αυτα μολις εβαζα την κορνιζα γυρω απο το τζακι και θα εμενε μονο 2 ποντοι απο πανω

Τωρα οπως ειναι, το κενο περιμετρικα της εστιας ειναι 384 κ.εκ

Invicta Compact 700
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by str1979.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Stavrax

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74939 από degeor
Απαντήθηκε από degeor στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καμιά άποψη για το θέμα;

Ένας άγνωστος, είναι ένας φίλος που δεν έχεις γνωρίσει ακόμα !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74943 από degeor
Απαντήθηκε από degeor στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Για το ερώτημα 2 ημέρες πριν, το 73810.

Ένας άγνωστος, είναι ένας φίλος που δεν έχεις γνωρίσει ακόμα !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74953 από Ionathan
Απαντήθηκε από Ionathan στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Ρε παιδιά help..!!
αυτός ο τζακάς εκτός του ότι δεν μου έβαλε 2 περσίδες πάνω κάτω για να γίνεται η φυσική ροή σωστά, μου έβαλε την περσίδα εκτόνωσης (30Χ15)ακριβώς πάνω από την κουπαστή. τι να κάνω ρε παιδιά?? Σκέφτομαι να βγάλω την κασέτα για να ανοίξω και περσίδα κάτω από το τζάκι και μιας και ανοίξω να πάρω και αέρα καύσης απ΄έξω που τώρα είμαι από μέσα. Από την άλλη σκέφτομαι ότι αν τα κάνω όλα αυτά, μήπως γκρεμίσω και όλη την πρόσοψη και βάλω και ενναλάκτη με τα παρελκόμενα.
Τα έχω πάρει χοντρά με τον άσχετο.
Θυμίζω ότι έχω κασέτα 13ΚW και θέλω να θερμάνω το σπίτι (120 μέτρα) χωρίς αεραγωγούς. Δεν με ενοχλεί να υπάρχει διαφορά θερμοκρασίας στα άλλα δωμάτια.
Εσείς τι θα κάνατε εκτός από το ότι θα σπάγατε το κεφάλι του φωστήρα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.492 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ