Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74495 από str1979
Απαντήθηκε από str1979 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Γιάννης 2013 έγραψε: Φιλαράκι φαίνεται οτι έχεις κάνει πολύ καλή δουλειά.
μπορείς να μου πείς τις διαστάσεις στις περσίδες εισαγωγής και εξαγωγής?
και φαντάζομαι οτι ισχυει για όλα τα ενεργειακα φυσικής ροής?


Οι διαστασεις που χρησιμοποίησα ειναι

Πανω 18x68 = 1220 κ.εκ
Κατω 12x58 = 700 κ.εκ
Φ125 εξωτερικη εισαγωγη αερα

Την κατω την ειχα παραγγειλει (15χ60 = 850κ.εκ) αλλα καναν λαθος κ μου την εφεραν μικροτερη
(η κατω δεν εχω πιστει ακομη οτι ειναι απαραιτητη αλλα θα γραψω αυριο τα συμπερασματα μου σχετικα με αυτο)

Invicta Compact 700
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by str1979.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74594 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

str1979 έγραψε:

Γιάννης 2013 έγραψε: Φιλαράκι φαίνεται οτι έχεις κάνει πολύ καλή δουλειά.
μπορείς να μου πείς τις διαστάσεις στις περσίδες εισαγωγής και εξαγωγής?
και φαντάζομαι οτι ισχυει για όλα τα ενεργειακα φυσικής ροής?


Οι διαστασεις που χρησιμοποίησα ειναι

Πανω 18x68 = 1220 κ.εκ
Κατω 12x58 = 700 κ.εκ
Φ125 εξωτερικη εισαγωγη αερα

Την κατω την ειχα παραγγειλει (15χ60 = 850κ.εκ) αλλα καναν λαθος κ μου την εφεραν μικροτερη
(η κατω δεν εχω πιστει ακομη οτι ειναι απαραιτητη αλλα θα γραψω αυριο τα συμπερασματα μου σχετικα με αυτο)

Από την φώτο φαίνεται ότι είχες αφήσει αρκετά μεγάλα κενά κατά την αρχική εγκατάσταση περιφερειακά της εστίας. Ειδικά το επάνω! Οπότε όταν το αναβες ροή είχες και πριν.
Η διαφορά νομίζω ότι θα φανεί κυρίως στην θερμοκρασία!


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74668 από panos79
Απαντήθηκε από panos79 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Stavrax έγραψε:

str1979 έγραψε:

Γιάννης 2013 έγραψε: Φιλαράκι φαίνεται οτι έχεις κάνει πολύ καλή δουλειά.
μπορείς να μου πείς τις διαστάσεις στις περσίδες εισαγωγής και εξαγωγής?
και φαντάζομαι οτι ισχυει για όλα τα ενεργειακα φυσικής ροής?


Οι διαστασεις που χρησιμοποίησα ειναι

Πανω 18x68 = 1220 κ.εκ
Κατω 12x58 = 700 κ.εκ
Φ125 εξωτερικη εισαγωγη αερα

Την κατω την ειχα παραγγειλει (15χ60 = 850κ.εκ) αλλα καναν λαθος κ μου την εφεραν μικροτερη
(η κατω δεν εχω πιστει ακομη οτι ειναι απαραιτητη αλλα θα γραψω αυριο τα συμπερασματα μου σχετικα με αυτο)

Από την φώτο φαίνεται ότι είχες αφήσει αρκετά μεγάλα κενά κατά την αρχική εγκατάσταση περιφερειακά της εστίας. Ειδικά το επάνω! Οπότε όταν το αναβες ροή είχες και πριν.
Η διαφορά νομίζω ότι θα φανεί κυρίως στην θερμοκρασία!


Οταν υπαρχει τετοιο κενο σε συνδιασμο και με τον αερα που ερχεται απ εξω που δεν το ρουφα ολο το βεντιλατερ αλλα ενα μερος του θερμαινεται κ ανεβαινει πανω για να βγει απ ρις περσιδες θα κανει δουλεια αν ανοιξω κ τρυπα χαμηλα;αυτην την απορια εχω και καλο ειναι να μας πει καποιος πριν αρχισω να τρυπαω μαρμαρα.το συνολικο εμβαδον των ανω περσιδων πρεπει να ειναι λιγο μεγαλυτερο απο το συνολικο εμβαδον του χωρου που παιρνει αερα η εστια απο κατω και ειναι συνηθως η εξωτερικη τρυπα και τα κενα γυρω απο την εστια οπως αυτα του str1979 σωστα λεω;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74711 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Μια δοκιμή που μπορείς να κάνεις για να σιγουρευτείς πριν αρχίσεις να κάνεις τα ανοίγματα είναι να μετρήσεις με θερμόμετρο φούρνου την θερμοκρασία που αναπτύσσεται στον θερμοθάλαμο. Αν ο αέρας που περνάει από κάτω (από χαραμάδες και ο εξωτερικός)δεν αρκεί για την φυσική ροή τότε οι θερμοκρασίες θα είναι αρκετά πάνω από τους 100°C. Όσο για το μάρμαρο και τα τρυπήματα του, αν προσπαθήσεις επί τόπου να το κόψεις ή να το τρυπήσεις το πιθανότερο είναι να ραγίσει ή να σπάσει :( Το καλύτερο είναι να το βγάλεις και να το πας σε μαρμαρά για να ανοίξει την διατομή.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": panos79

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74715 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Σταυρο τωρα που σε βρηκα να σε ρωτησω

Το σελένικ μου, παίρνει αέρα καυσης εξωτερικό. Το βράδυ το αφήνω να σβήσει. Δεν κλείνω την περσίδα του εξωτερικου αέρα. Με αυτόν τον τρόπο ανανεώνεται καθόλου ο αέρας μεσα στο σπίτι ή δεν;;
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by GeoTa.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74717 από str1979
Απαντήθηκε από str1979 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
[/quote]
Από την φώτο φαίνεται ότι είχες αφήσει αρκετά μεγάλα κενά κατά την αρχική εγκατάσταση περιφερειακά της εστίας. Ειδικά το επάνω! Οπότε όταν το αναβες ροή είχες και πριν.
Η διαφορά νομίζω ότι θα φανεί κυρίως στην θερμοκρασία![/quote]

Μεγαλα κενα δεν άφησα γυρω απο την εστια. Η κατασκευη του θερμοθαλαμου εγινε οπως ελεγε το manual.
3-5 ποντους απο το πλαι και 8-10 ποντους απο πισω
Αν ανατρεξετε πισω θα βρειτε τις φωτο που εχω ανεβασει.
Θα κανω μερικα πειραματα αυριο κρατοντας την κατω περσιδα κλειστει να δω τι γινεται

Invicta Compact 700

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.477 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ