Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #72690 από Γιάννης 2013
Απαντήθηκε από Γιάννης 2013 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Έχω ενα πρόβλημα να ανοιξω μπροστά τρύπα διότι μου έχει κάνει προέκταση.
δες τις φωτο που σου στέλνω
πειράζει εαν ανοιξω στο πλάι?
ευχαριστώ πολυ για τις συμβουλές!!!!!
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #72691 από Γιάννης 2013
Απαντήθηκε από Γιάννης 2013 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Έχω ενα πρόβλημα να ανοιξω μπροστά τρύπα διότι μου έχει κάνει προέκταση.
δες τις φωτο που σου στέλνω
πειράζει εαν ανοιξω στο πλάι?
ευχαριστώ πολυ για τις συμβουλές!!!!!
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #72693 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Από τι υλικό είναι η προέκταση?


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #72808 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

madbad31 έγραψε: καλησπερα,μια ερωτηση χαζη ισως, απο εμενα,αν και με το προηγουμενο ποσταρισμα ο Αστερης μου ψιλοελυσε την απορια..
Αν αντι για κατω περσιδα εισαγωγης 40χ15 που λεω να βαλω εγω,βαλω ενα ανεμιστιρακι με φ100 η φ125 καμια 120 κ.μ/ωρα να ρουφαει αερα απο το δωματιο στο θερμοθαλαμο και απο κει να φευγει με φυσικη ροη απο πανω με περσιδα 60χ20 θα κανω δουλεια?
ευχαριστω ολους για τις συμβουλες και την καθοδηγηση σας ως τωρα, και περιμενω την γνωμη σας μιας που αυριο θα ανοιξω την κατω περσιδα.

Με το μοτέρ δεν λειτουργεί σωστά γιατί αλλάζει η ροή του αέρα μέσα στον θερμοθάλαμο, έτσι από σημεία που κανονικά ρουφάει αέρα το κάνεις να φυσάει. Άλλα σημεία του μαντεμιού ψύχονται περισσότερο και αλλά λιγότερο. Αυτά τα τζάκια έχουν σχεδιαστεί για να λειτουργούν με φυσική ροή. Η βεβιασμένη γίνεται μόνο με συγκεκριμένο τρόπο και σε μεταλλικό θερμοθάλαμο. Οπότε ανοίγεις την 40*15 κανονικά για να είσαι σίγουρος.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #72895 από madbad31
Απαντήθηκε από madbad31 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Stavrax έγραψε:

madbad31 έγραψε: καλησπερα,μια ερωτηση χαζη ισως, απο εμενα,αν και με το προηγουμενο ποσταρισμα ο Αστερης μου ψιλοελυσε την απορια..
Αν αντι για κατω περσιδα εισαγωγης 40χ15 που λεω να βαλω εγω,βαλω ενα ανεμιστιρακι με φ100 η φ125 καμια 120 κ.μ/ωρα να ρουφαει αερα απο το δωματιο στο θερμοθαλαμο και απο κει να φευγει με φυσικη ροη απο πανω με περσιδα 60χ20 θα κανω δουλεια?
ευχαριστω ολους για τις συμβουλες και την καθοδηγηση σας ως τωρα, και περιμενω την γνωμη σας μιας που αυριο θα ανοιξω την κατω περσιδα.

Με το μοτέρ δεν λειτουργεί σωστά γιατί αλλάζει η ροή του αέρα μέσα στον θερμοθάλαμο, έτσι από σημεία που κανονικά ρουφάει αέρα το κάνεις να φυσάει. Άλλα σημεία του μαντεμιού ψύχονται περισσότερο και αλλά λιγότερο. Αυτά τα τζάκια έχουν σχεδιαστεί για να λειτουργούν με φυσική ροή. Η βεβιασμένη γίνεται μόνο με συγκεκριμένο τρόπο και σε μεταλλικό θερμοθάλαμο. Οπότε ανοίγεις την 40*15 κανονικά για να είσαι σίγουρος.


Αυτο θα κανω τελικα,μια περσιδα κατω 40 χ 15 και μια πανω 60 χ 20 και τελος! B) (ετσι θελω να πιστευω τουλαχιστον)..μολις τελειωσω και με αυτα και αναψω θα κανω μια εκτενη παρουσιαση του τζακιου και των εργασιων απο αρχη - τελος..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #72993 από Ionathan
Απαντήθηκε από Ionathan στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Παιδιά καλησπέρα,
εγκαταστήσαμε το καλοκαίρι μια ένθετη εστία 13 KW. Το σπίτι μας είναι στην Αθήνα (κέντρο) 120 m2 και το σαλόνι που είναι το τζάκι είναι περίπου 55 m2.
Η εστία που πήραμε δεν είχε εξόδους θερμού αέρα κι έτσι ο τεχνίτης το έβαλε βάζοντας μόνο μια περσίδα εκτόνωσης. Την παλιά είσοδο αέρα καύσης την έκανε "είσοδο αέρα" στο θερμοθαλαμο και από κει με φυσική ροή βγαίνει από την περσίδα εκτόνωνσης.
Ο αέρας βγαίνει από την περσίδα με πολύ λίγη δύναμη ακόμα και μετά από ώρες λειτουργίας. Δεν συζητάω ότι δεν ανεβάζει θερμοκρασία ο χώρος με τίποτα παρά μόνο πέριξ του τζακιού. :(
α)Δεν θα έπρεπε να ανακυκλώνεται ο αέρας εντός του σπιτιού και όχι να τραβάει απέξω για να τον ζεστάνει?
β)Για τον αέρα καύσης χρησιμοποιήται αέρας από το σπίτι. Δεν είναι λάθος αυτό?
Τι από τα παραπάνω πρέπει να φτιάξουμε ώστε η ροή στην περσίδα να δυναμώσει?

Να βάλω ενναλάκτη καμινάδας με βεντιλάτέρ και θερμοστάτη η πρέπει πρώτα να φτιαχτούν τα παραπάνω (σε περίπτωση που είναι λάθος)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.496 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ