Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #72086 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Είχα κάνει το λάθος και έβαλα στην κατασκευή μου. Στην αρχή μύριζε και έκαψε την κόλλα. Αργότερα ότι μπόρεσα το έβγαλα. Κατά την γνώμη μου το μόνο που πρέπει να βάζουμε είναι μαγγανέζα ή σιλικόνη 1200°C. Και για να μην πέφτει από συστολή-διαστολή, κανένα κομμάτι πλέγμα σαν του κόσκινου (έχουν όλα τα σιδηρικά) θα την έκανε πιο σταθερή.
Οι ψιλοί σφικτήρες που περνάμε, δεν κάνουν τίποτα απολύτως, δεν μπορούν να σφίξουν το ινοξ. Αν τους πιέσεις σπάνε οι ίδιοι και το ινοξ μένει ντούρο.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Stavrax.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoTa

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #72093 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Αυτό το πλέγμα το περνας γυρω γυρω πάνω απο την ένωση; Και πως το σταθεροποιεις πανω στο σωλήνα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #72130 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Με ψιλό σύρμα πάνω - κάτω και μετά βάζεις μπόλικη μπόλικη τη μαγγανέζα.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoTa

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #72153 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Makron έγραψε:

rivol έγραψε:

Makron έγραψε: Χρειάζομαι την βοήθειά σας σε μια κατασκευή που θέλω να κάνω.

Τζάκι foyer Laudel 14KW
Μοτέρ 300m3 2400 στροφές/λεπτό
Ροοστάτης FC-810

Έχω ένα εξωτερικό μοτέρ σε ένα κουτί στο σημείο 1 της εικόνας, που τραβάει αέρα (όπως ήθελα) από έξω από την τρύπα στο σημείο 1. Ο τεχνικός κατάργησε την τρύπα στο 1 και πέρασε σωλήνα σπιράλ εξωτερικά με διάμετρο Φ10 που πηγαίνει μέσα στο σπίτι δίπλα στο τζάκι. Ο λόγος είναι για να τραβάω αέρα με περσίδες κατ' επιλογήν από τον εξωτερικό η εσωτερικό χώρο στα σημεία 2 εξωτερικά ή 3 εσωτερικά. Αυτό γιατί πολλές ημέρες τον χρόνο η εξωτερική θερμοκρασία πέφτει πολύ χαμηλά κάτω από το 0.

Με διάμετρο Φ10 ο εισερχόμενος αέρας στο μοτέρ κάνει θόρυβο σαν αεροπλάνο (χωρίς υπερβολή!) ακόμη και στην σκάλα 2 του ροοστάτη. Διαβάζοντας, έχω καταλάβει ότι πρέπει να μειώσω την ταχύτητα του αέρα στην εισαγωγή του μοτέρ. Δηλαδή να μεγαλώσω την διάμετρο του σωλήνα.

Υπάρχει κάποιος που να μπορεί να υπολογίσει με σιγουριά την διάμετρο που θα χρειαστώ στον σωλήνα για να μη κάνω πειράματα;

Ευχαριστώ


Ένας εύκολος και πρόχειρος τρόπος είναι να μετρήσεις την διάμετρο της εισαγωγής του σαλίγκαρου.


Σε ευχαριστώ. Αλλά η διάμετρος εισαγωγής του σαλίγκαρου είναι 10cm δηλαδή για Φ10 (Φ100). Δεν είναι αυτός ο τρόπος μέτρησης. Νομίζω υπάρχει κάποιος τύπος ή κάπως το υπολογίζουν οι μηχανικοί για να δουν τι διάμετρο σωλήνα χρειάζεται για να μην ακούγεται ο αέρας στο παράδειγμά μου με το συγκεκριμένο μοτέρ. Κάποιος που να έχει ασχοληθεί με το πρόβλημα του θορύβου;


υπολογιζεις ταχυτητα αερα κατω απο 5μετρα ανα δευτερολεπτο
γνωριζοντας την παροχη και την διατομη (επιφανεια) του αγωγου
η ταχυτητα ειναι παροχη δια διατομη (με προσοχη στις μοναδες μετρησης )

αυτη την στιγμη η ταχυτητα αερα ειναι κοντα στα 11μανα δευτ αρα πρεπει να διπλασιασεις την διατομη να πας σε Φ150 δηλ η να προσθεσεις αλλο ενα Φ100 η Φ125 απο διπλα ...


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #72238 από alex5815
Απαντήθηκε από alex5815 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

liakjim έγραψε: @alex5815 , πολυ ομορφη η παρουσιαση σου. Υποδειγμα κατασκευης.
Μονο μια ερωτηση:
σε ποση ωρα επιασες τις θερμοκρασιες που αναφερεις?


με ανοιχτο τον αερα στην αρχη καθε 15 λεπτα ανεβαινει 1 βαθμο στα 5 μετρα αποσταση απο το τζακι στο σαλονι τα αλλα δεν τα εχω μετρησει ακομη
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by alex5815.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #72241 από alex5815
Απαντήθηκε από alex5815 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

GeoTa έγραψε: Κοιταζοντας τις φωτο του @alex βλέπω σε κάθε ένωση αλουμινοταινία.

Τελικά βάζουμε ή όχι, γιατι καπου ειχα διαβάσει (νομιζω ο Σταυρος το ειχε γραψει) ότι μυρίζει αρκετά.

και σε μενα μυριζε τις πρωτες δυο τρεις μερες ,ειναι η κολα που εχει η ταινεια ,τωρα δεν μυριζει τιποτα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.471 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ