Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #71938 από Makron
Απαντήθηκε από Makron στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

rivol έγραψε:

Makron έγραψε: Χρειάζομαι την βοήθειά σας σε μια κατασκευή που θέλω να κάνω.

Τζάκι foyer Laudel 14KW
Μοτέρ 300m3 2400 στροφές/λεπτό
Ροοστάτης FC-810

Έχω ένα εξωτερικό μοτέρ σε ένα κουτί στο σημείο 1 της εικόνας, που τραβάει αέρα (όπως ήθελα) από έξω από την τρύπα στο σημείο 1. Ο τεχνικός κατάργησε την τρύπα στο 1 και πέρασε σωλήνα σπιράλ εξωτερικά με διάμετρο Φ10 που πηγαίνει μέσα στο σπίτι δίπλα στο τζάκι. Ο λόγος είναι για να τραβάω αέρα με περσίδες κατ' επιλογήν από τον εξωτερικό η εσωτερικό χώρο στα σημεία 2 εξωτερικά ή 3 εσωτερικά. Αυτό γιατί πολλές ημέρες τον χρόνο η εξωτερική θερμοκρασία πέφτει πολύ χαμηλά κάτω από το 0.

Με διάμετρο Φ10 ο εισερχόμενος αέρας στο μοτέρ κάνει θόρυβο σαν αεροπλάνο (χωρίς υπερβολή!) ακόμη και στην σκάλα 2 του ροοστάτη. Διαβάζοντας, έχω καταλάβει ότι πρέπει να μειώσω την ταχύτητα του αέρα στην εισαγωγή του μοτέρ. Δηλαδή να μεγαλώσω την διάμετρο του σωλήνα.

Υπάρχει κάποιος που να μπορεί να υπολογίσει με σιγουριά την διάμετρο που θα χρειαστώ στον σωλήνα για να μη κάνω πειράματα;

Ευχαριστώ


Ένας εύκολος και πρόχειρος τρόπος είναι να μετρήσεις την διάμετρο της εισαγωγής του σαλίγκαρου.


Σε ευχαριστώ. Αλλά η διάμετρος εισαγωγής του σαλίγκαρου είναι 10cm δηλαδή για Φ10 (Φ100). Δεν είναι αυτός ο τρόπος μέτρησης. Νομίζω υπάρχει κάποιος τύπος ή κάπως το υπολογίζουν οι μηχανικοί για να δουν τι διάμετρο σωλήνα χρειάζεται για να μην ακούγεται ο αέρας στο παράδειγμά μου με το συγκεκριμένο μοτέρ. Κάποιος που να έχει ασχοληθεί με το πρόβλημα του θορύβου;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #71946 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

alex5815 έγραψε: σας παρουσιαζω το τζακι μου invicta selenic 700 ολες οι εργασιες


Φιλε alex , στην 3η φωτο , απο που φερνεις τον αερα? Απο μεσα/εξω?

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #71959 από alex5815
Απαντήθηκε από alex5815 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
ελπιζω να βγουν κανονικα οι φωτο
σας παρουσιαζω το τζακι μου invicta selenic 700 ολες οι εργασιες

ευχαριστω πολυ ολα τα παιδια που βοηθησαν κυριως τον αστερη ,stavrax ναστε καλα, το σπιτι μου ειναι μεζονετα 226 τ.μ γυρω 140 ισογειο + 86 οροφος δεν περιμενα τετοια αποδοση ,ξυλα λιγοτερα ,σταχτη πολυ λιγοτερη .
στο σαλονι σε 5 μετρα αποσταση εχω απο 25 σε τσιτωμα μεχρι 27 βαθμους στα 11 μετρα αποσταση εχω 21 και τον οροφο πιανω 18 βαθμους με εξωτερικη το πρωι -6 αυτες τις μερες και δεν εχω και καλη μονωση ιδικα στην σκαλα που παει στον οροφο επειδη ειναι στρογγυλη καθολου .
αν εβαζα ενεργειακο ηθελα κατι χιλιαδες ευρω ,
με τα χρηματα που γλυτωσα θα κανω μονωση σιγα σιγα.
το μονο προβλημα που εχω δεν εχω στεγνα ξυλα και ενα αλλο μου ανεβαζει την καμιναδα οταν δουλευει το τζακι μισο ποντο προς τα πανω ,το πρωι που ειναι κρυο καθεται κανονικα στην θεση της ,νομιζω ειναι θεμα συστλη διαστολη .
περιμενω σχολια και αν εχω κατι στραβο...........

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #71961 από alex5815
Απαντήθηκε από alex5815 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

liakjim έγραψε:

alex5815 έγραψε: σας παρουσιαζω το τζακι μου invicta selenic 700 ολες οι εργασιες


Φιλε alex , στην 3η φωτο , απο που φερνεις τον αερα? Απο μεσα/εξω?



απο εξω, τωρα ξαναανεβασα τις φωτο νομιζω βγηκαν κανονικα για να μην σας βγαζω τα ματια

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #72067 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
@alex5815 , πολυ ομορφη η παρουσιαση σου. Υποδειγμα κατασκευης.
Μονο μια ερωτηση:
σε ποση ωρα επιασες τις θερμοκρασιες που αναφερεις?

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by liakjim.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #72078 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Κοιταζοντας τις φωτο του @alex βλέπω σε κάθε ένωση αλουμινοταινία.

Τελικά βάζουμε ή όχι, γιατι καπου ειχα διαβάσει (νομιζω ο Σταυρος το ειχε γραψει) ότι μυρίζει αρκετά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.584 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ