Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #71875 από alex5815
Απαντήθηκε από alex5815 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
σας παρουσιαζω το τζακι μου invicta selenic 700 ολες οι εργασιες

ευχαριστω πολυ ολα τα παιδια που βοηθησαν κυριως τον αστερη ,stavrax ναστε καλα, το σπιτι μου ειναι μεζονετα 226 τ.μ γυρω 140 ισογειο + 86 οροφος δεν περιμενα τετοια αποδοση ,ξυλα λιγοτερα ,σταχτη πολυ λιγοτερη .
στο σαλονι σε 5 μετρα αποσταση εχω απο 25 σε τσιτωμα μεχρι 27 βαθμους στα 11 μετρα αποσταση εχω 21 και τον οροφο πιανω 18 βαθμους με εξωτερικη το πρωι -6 αυτες τις μερες και δεν εχω και καλη μονωση ιδικα στην σκαλα που παει στον οροφο επειδη ειναι στρογγυλη καθολου .
αν εβαζα ενεργειακο ηθελα κατι χιλιαδες ευρω ,
με τα χρηματα που γλυτωσα θα κανω μονωση σιγα σιγα.
το μονο προβλημα που εχω δεν εχω στεγνα ξυλα και ενα αλλο μου ανεβαζει την καμιναδα οταν δουλευει το τζακι μισο ποντο προς τα πανω ,το πρωι που ειναι κρυο καθεται κανονικα στην θεση της ,νομιζω ειναι θεμα συστλη διαστολη .
περιμενω σχολια και αν εχω κατι στραβο...........
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #71882 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Μιά χαρά ενεργειακό είναι...

Καλόκαυτο...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #71887 από str1979
Απαντήθηκε από str1979 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Μου βγηκαν τα μιατια με τις φωτο... :P αν θες βαλε μεγαλυτερες.
Καλοδούλευτο, οσο για τα ξυλα, για του χρονου θα ξερεις να τα παρεις απο νωρίς....

Invicta Compact 700

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #71911 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
@alex5815
Μπράβο, πολύ ωραία δουλειά.
Όταν τελειώσεις και με τη μόνωση να βάλεις και ένα αερόθερμο καμινάδας για ακόμα μεγαλύτερη απόδοση και ταχύτερη θέρμανση του σπιτιού σου. Νομίζω ότι θα σου βελτιώσει και το πρόβλημα του ψηλώματος :lol:


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #71912 από alex5815
Απαντήθηκε από alex5815 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

str1979 έγραψε: Μου βγηκαν τα μιατια με τις φωτο... :P αν θες βαλε μεγαλυτερες.
Καλοδούλευτο, οσο για τα ξυλα, για του χρονου θα ξερεις να τα παρεις απο νωρίς....

επειδη μαστορευω τωρα αργοτερα θα τις φτειαξω

ευχαριστω πολυ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #71916 από ΠΑΝΟΣ Π
Απαντήθηκε από ΠΑΝΟΣ Π στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλημερα και Καλη Χρονια σε ολους. Καλως σας βρηκα. Διαβαζω αρκετο καιρο στο φορουμ και ηρθε η ωρα να σας ρωτησω για να παρω τις γνωσεις σας.
Εχω τοποθετήσει τζακι μαντεμενιο γωνιακό με διαστασεις Υψος 56 εκ Πλατος 80 εκ και Βαθος 66 εκ.
Το σπιτι είναι μονοκατοικια 120 τμ 10 χλμ εξω από τη Χαλκιδα. Η περιοχη εχει δεντρα και υγρασια. Το σπιτι βλεπει στο βορια και το τζακι είναι τοποθετημενο στο νοτια (ισως λαθος). Εκανα θερμοπροσοψη 8 εκ και τα κουφωματα είναι αλουμινια με διπλα τζαμια. Από πανω ειχε πλακα και κεραμοσκεπη αλλα χωρις μόνωση. Δουλευοντας το καλοριφερ μολις φτασει η θερμοκρασια στους 19 με 20 βαθμους εχει αρκετη ζεστη και διατηρείτε στο χωρο. Το τζακι είναι τοποθετημένο στο σαλονι που είναι στην ακρη του σπιτιου και οι 3 κρεβατοκαμαρες είναι στην άλλη πλευρα σε σχημα Π σε αποσταση από το τζακι 12 μετρων. Συγνωμη αν σας κουρασα με την περιγραφη αλλα διαβαζοντας το φορουμ ειδα ότι είναι απαραίτητο.
Το ερωτημα τωρα.
1. Για να καλυψω αυτό το χώρο μπορω να τοποθετησω μια κασετινα ή είναι μικρη η εστια του τζακιου??
2. Να γκρεμισω το τζακι και να βαλω εξ αρχης ένα ενεργιακο?? Οι σωληνες που στελνω τον αερα στις 3 κρεβατοκαμαρες μπορουν να ταξιδεψουν μεσα από το σπιτι σχεδον σε ευθεία γραμμη και να κλειστουν με γυψοσανιδα ή να βγουν στην ταρατσα και να μπει μονωμένη σωληνα και να ανοιξω 3 τρύπες για να βγουν οι αεραγωγη στα δωματια.( μηπως υπαρχει προβλημα στην πλακα με συνολικα 4 τρυπες)?
Συγνωμη και παλι για την πολυλογια μου και σας ευχαριστω εκ τον προτέρων
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.457 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ