Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #64586 από madbad31
Απαντήθηκε από madbad31 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλησπερα και χρονια πολλα!τελικα αυριο ειναι η μεγαλη μερα ,θα παω να αγορασω την εστια,ημουν σιγουρος για την selenic απο to leroy.. ωσπου βγηκε στη μεση η edil camim ecostar κασετα με ενσωματομενο μοτερ.
βεβαια ειναι κατα 250 ευρω πιο ακριβη,αλλα μπορει και φυσαει τον αερα πιο μακρια..αξιζει λετε την διαφορα?εχω γραψει παλιοτερα για τον υπαρχον τζακι μου που ειναι μαντεμι με συρομενη-ανοιγομενη πορτα.ομως απο πισω δεν εχει καθολου μονωση-θερμοθαλαμο.θα πρεπει να φυγει η εστια ετσι και αλλιως και να γινει θερμοθαλαμος και στις δυο περιπτωσεις?
Ερωτησεις..
1. οπως φαινεται ειναι γωνια και σχεδον ολο μεσα στο τοιχο ,οι δυο πλευρες του ειναι εξωτερικες οπως φαινεται στη φωτο απο το μπαλκονι,να το βαλω παλι ετσι ?η να το γυρισω να το τραβηξω μεσα 45'μοιρες(θα χασω λιγο χωρο) να κοιτα στο σαλονι?θα εχει διαφορα στην αποδοση.
2.Το edil θα μπορεσει να στειλει ενα αεραγωγο στα 3,5 μετρα?(παραδιπλα δωματιο.)
3. η τρυπα που φαινεται στην 4 φωτογραφια ειναι απο το διπλα δωματιο που ο τοιχος ειναι ο πλαινος της εστιας,ειναι φ125 θα εχω εκει ικανοποιητικη ροη αερα?
4.στη φουσκα, η οροφη της, θα μπει οπως φαινεται στην τελευταια φωτο εκει που τελειωνει το οριζοντιο δοκαρι,45cm κατω απο το ταβανι.απο κει και πανω χρειαζεται περσιδα εκτονωσης?αν ναι, μπορει να βγει μονο στο πλαινο δωματιο.η..εξω! :P

αυτα για αρχη ,2-1 ξεκιναω σιγουρα θα εχω κιαλλες αποριες.Για αρχη ομως ειναι μια..ποια ΙNVICTA H EDIL??

ααα...το διαμερισμα ειναι ρετιρε,με κεραμοσκεπη,εκτεθειμενο απο 3 πλευρες, εκτος βορινης. 3ετιας ,περιπου 90 τμ.(2.75μ υψος) με μετρια μονωση.ο χωρος που θα μπει το τζακι ειναι Σαλ/Κουζ. 45 τμ.και οι πορτες απο τα δωματια απεναντι χωρις διαδρομο.
ευχαριστω!
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #64587 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
@glf
Το ευκολότερο είναι να μπει πατούρα με Γ γύρω γύρω, να πατήσει ο πετροβαμβακας από την πάνω μεριά με διπλή αλουμινοταινια στα σημεία επαφής με την καμινάδα και από κάτω να βιδώσει την λαμαρινα πάνω στην πατουρα. Μετά κλείνει με σιλικονη και τις ενώσεις και τέλος.
Εκεί που ανοιξες την νέα περσίδα να κλείσεις τις πλάγιες τομές του πετροβάμβακα με αλουμινοταινία γιατί ελευθερώνονται ίνες που μετά τις αναπνέετε.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Stavrax.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #64598 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

glf έγραψε: ok, έκανα και σχέδιο :cheer:

στη φώτο να θυμάστε, το ταβάνι είναι γυψοσανίδα, 15 πόντους απέχει από την πλάκα.


Θα πω απλά μια σκέψη να συζητήσουμε, μην το θεωρήσεις ως αποδοτική λύση:

- Κλείνεις το θερμοθάλαμο στο πάνω άκρο της περσίδας θέρμανσης (στα 47cm από το ταβάνι).
- Δημιουργείται έτσι ένα παταράκι, το οποίο κλείνεις στο πάνω άκρο της περσίδας εκτόνωσης (στα 20cm από το ταβάνι). Εννοείται πως το παταράκι θέλει να είσοδο για να υπάρξει ροή αέρα, άρα και απαγωγή θερμότητας.

Μοιραία ωστόσο δημιουργείται και δεύτερο παταράκι τέρμα πάνω και μάλιστα κλειστό, το οποίο δεν ξέρω τι θερμοκρασίες μπορεί να αναπτύξει, ανάλογα πόσο καλή δουλειά θα κάνει η εκτόνωση του κανονικού παταριού.
Ίσως θα μπορούσες να τις μειώσεις, κάνοντας τα παταράκια αυτά με διπλό μονωτικό.
Αν όλα αυτά δουλέψουν σωστά, το αφήνεις ως έχει και απλά έχεις το νου σου.

Αν δεις όμως ότι αναπτύσσονται θερμοκρασίες και κινδυνεύουν οι γυψοσανίδες, αναγκαστικά κάνεις εκ των υστέρων και στο τελευταίο παταράκι εισαγωγή - εκτόνωση, 10x10 έκαστη, τις οποίες ίσως θα μπορούσες να οδηγήσεις με αεραγωγούς σε περσίδες στην ψευδοροφή που κοιτάζουν προς το πάτωμα.
Η εισαγωγή μια χαρά θα είναι, η εξαγωγή δεν ξέρω αν θα μπορεί να δουλέψει σωστά και φυσικά υπάρχει και το θέμα της καλαισθησίας...


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #64608 από glf
Απαντήθηκε από glf στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Stavrax έγραψε: @glf
Το ευκολότερο είναι να μπει πατούρα με Γ γύρω γύρω, να πατήσει ο πετροβαμβακας από την πάνω μεριά με διπλή αλουμινοταινια στα σημεία επαφής με την καμινάδα και από κάτω να βιδώσει την λαμαρινα πάνω στην πατουρα. Μετά κλείνει με σιλικονη και τις ενώσεις και τέλος.
Εκεί που ανοιξες την νέα περσίδα να κλείσεις τις πλάγιες τομές του πετροβάμβακα με αλουμινοταινία γιατί ελευθερώνονται ίνες που μετά τις αναπνέετε.


αυτό ακριβώς λέω και γώ. το θέμα είναι, πως πιάνει η πατούρα στα περιμετρικά τοιχώματα του θερμοθάλαμου, τι στιγμή που είναι ντυμένο με τον πετροβάμβακα. μόνο αυτό δεν έχω ξεκάθαρο.
ο γυψοσανιδάς λέει ότι είναι εύκολο. αν το είχα σίγουρο θα το είχα κάνει χτες και θα ήμουν ακόμα στο περίμενε.

GT το μόνο που θα κάνω επάνω είναι μια τρύπα εισαγωγής αέρα στα πλάγια του θερμοθάλαμου για να γίνει η κυκλοφορία αέρα όπως λες. απλά περιμένω να γίνει πρώτα το πατάρι, ώστε αυτή η εισαγωγή να γίνει λίγο επάνω από το ύψος του παταριου

α, το σημείο της τομής εννοείται ότι το έχω ντύσει, απλά είχα βγάλει τη φωτο όταν τελείωσα το κόψιμο για να το θαυμάσω :) μέχρι και τον πετροάμβακα έκοψα τέλεια, με λάμα από πριονάκι σιδήρου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #64647 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
@glf
Τον π/β τον τρυπάς χωρίς κρούση συνεχίζεις με κρουστικο στον τοίχο, βάζεις μεταλλικό ουπα και για να μην πιεστεί ο π/β για τους 3 ή 5 πόντους βάζεις στην τρύπα ένα μεταλλικό σωληνάκι ιδίου μήκους για να περάσει η βίδα, με μια ροδέλα πριν το Γ είσαι σίγουρος ότι δεν θα έχεις πρόβλημα.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": glf

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #64675 από glf
Απαντήθηκε από glf στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
τα είπες όλα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 2.004 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ