Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60918 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
ΔΕΥΤτερογενη , τριγενη πως τις λεει καθενας !
Ειναι ο αερας που βγαινει συνήθως πανω απ την πλατη τις εστιας , μεσα απο κατι τρυπούλες . Με τον αερα αυτον κανουν ανάφλεξη τα αερια πανω απ την φωτια !
Πρωτος ειναι ο αποκατω, και οσο βαζεις αερα τοσο βγαζει φωτια ! Αλλοι το εχουν μπροστα στην πορτα ! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΣΤΑΝΔΑΡ !

Ας ονομάσουμε αερα 1 τον αποκατω , αερα 2 την αεροκουρτινα η΄ τι εχει ο καθενας ! Και
σαν δευτερογενή καυση πρεπει να τον ονομάσουμε 3 και να τον βαλουμε μεσα απο μικρες τρυπουλες(και εννοείται αφου ζεσταθει καλα και ο αερας και το τζακι) για να αναθερμανθεί και να μας κανει ανάφλεξη τα καυσαέρια(καπνο) !

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60957 από gagelak
Απαντήθηκε από gagelak στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Στο idro50 που έχω της edilkamin, υπάρχουν δύο διαφορετικές ρυθμίσεις: α. ένα κλαπέτο κάτω και δεξιά της εστίας που ρυθμίζει την ποσότητα του αέρα καύσης που εισέρχεται κάτω από την εστία και β. ένας μοχλός μπροστά και έξω από την πόρτα ο οποίος ανοίγει μία περσίδα στο μπροστινό-κάτω μέρος της εστίας (κάτω από την πόρτα). Μήπως ξέρει κάποιος τι ακριβώς εξυπηρετεί η μπροστινή εισαγωγή αέρα? Έχω παρατηρήσει ότι ανοίγοντας τον μπροστινό μοχλό, εισέρχεται επιπλέον ποσότητα αέρα στην εστία και δημιουργεί στροβιλισμούς της φωτιάς. Επίσης, έχοντας ανοικτό τον "μπροστινό" αέρα δεν μαυρίζει εύκολα το τζάμι. Μήπως είναι αυτό που λέτε εσείς αεροκουρτίνα ή κάτι άλλο?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61104 από YiannisCris
Απαντήθηκε από YiannisCris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλησπέρα σε όλους,
μετά από αρκετή μελέτη (τόσο του φορουμ όσο και γενικότερη) σύμφωνα με την σοφή συμβουλή του κ.Αστέρη καταλήγω σε NordPeis N70 που είναι φυσικής ροής (όχι κασέτα και κατ' επέκταση απαιτεί μερικό γκρέμισμα του υφιστάμνου τζακιού).
Θα με ενδιέφερε πάρα πολύ η απόψεις σας προκειμένου να υλοποιήσω την απόφαση μου.

Ευχαριστώ ιδιαιτέρως τον κ.Αστέρη και όποιον άλλον έχει παρατήρηση επί του θέματος.
1.ΕΚΑΝΑ ΚΑΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ?
2.ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΛΥΣΗ ή ΑΝΤΙΣΟΙΧΗ ΛΥΣΗ?
3.ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΩ ΚΑΤΙ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61196 από jimopoulos
Απαντήθηκε από jimopoulos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Stavrax έγραψε: Πόσο βγάζει? 70°C?
Δηλαδή υγροποιηση μέσα στην εστία?
Αν ισχύει τότε θα πρέπει όλες να καπνίζουν.
Το θεωρώ κάπως υπερβολικό.

φιλε stavrax ειναι οντως ετσι,ουτε εγω το πιστευα..
ετοιμαζω βιντεο και καποια αλλα στοιχεια..
το τοποθετησα προχειρα με ινοχ ευκαμπτο στην καμιναδα 1 μετρου και γαλβανιζε 4μ.
με το στρωσιμο που της κανω τωρα,οπως ανεφερα βγαζει 70 βαθμους.
αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι
δεν ειχα περασει σωληνα εξωτερικο αερα για τον πρωτευον αερα και η φλογα δεν ελεγαι να αυξηθει μεσα στην εστια..
περασα προσωρινα 1 φ100 σωληνα μπροστα στην παροχη της εισοδου και αμεσως η φλογα δυναμωσε(αλλαγη θερμοκρασιας αερα)

la nordica 600 tondo
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by jimopoulos.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Stavrax

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61232 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

gagelak έγραψε: Στο idro50 που έχω της edilkamin, υπάρχουν δύο διαφορετικές ρυθμίσεις: α. ένα κλαπέτο κάτω και δεξιά της εστίας που ρυθμίζει την ποσότητα του αέρα καύσης που εισέρχεται κάτω από την εστία και β. ένας μοχλός μπροστά και έξω από την πόρτα ο οποίος ανοίγει μία περσίδα στο μπροστινό-κάτω μέρος της εστίας (κάτω από την πόρτα). Μήπως ξέρει κάποιος τι ακριβώς εξυπηρετεί η μπροστινή εισαγωγή αέρα? Έχω παρατηρήσει ότι ανοίγοντας τον μπροστινό μοχλό, εισέρχεται επιπλέον ποσότητα αέρα στην εστία και δημιουργεί στροβιλισμούς της φωτιάς. Επίσης, έχοντας ανοικτό τον "μπροστινό" αέρα δεν μαυρίζει εύκολα το τζάμι. Μήπως είναι αυτό που λέτε εσείς αεροκουρτίνα ή κάτι άλλο?


Δεν εχω σχεση με υδραβλικα , ολα τα τζακια σχεδον ιδια λειτουργια εχουν ! Το δικο σου ψανχω να το βρω στην ιταλικη σελιδα και δεν υπαρχει , και μου το βγαζει μονο στην ελληνικη εκδοση ??? Μπας και ειναι μοντελο για την ελλαδα μονο ???? Τεσπα μαλλον ειναι για να στροβιλιζει οπως λες την φωτια !Δηλαδη για να το μπουμπουνιζεις ! Αεροκουρτινα λεμε κατι που βγαζει τον αερα απο πανω , η' εχει το τζαμι οπη και μπαινει αερας απο εκει ! Επειδη ειναι κρυος μπαινει μεσα καθετα σχεδον στο τζαμι ! Εσενα τωρα το εχει απο κατω ???Μπορει να λειτουργει και ετσι , διωνχοντας τα καυσαερια μακρια απ το τζαμι !

Υιαννηςκρις ..... δεν υπαρχει νορδπεις ν70 ????? !!!! ???? παλι καλα που δεν την πειρες κιολας :P
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": gagelak

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61266 από YiannisCris
Απαντήθηκε από YiannisCris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
OOPS! :dry: NordPeis N27 και όχι Ν70

Επομένως όσα έγραψα για την Ν27

Περιμένω σχόλια (όχι για το λάθος μου αλλά για την επιλογή!)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.499 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ