Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60721 από gus
Απαντήθηκε από gus στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
ειναι σιγουρο πως κατι φταιει στην τοποθετηση,οσο για το νταου που ειπα οτι καιγοταν δεν ειχε μονωση ενα μερος της καμιναδας που εβγαινε στη μεσοτοιχια με αποτελεσμα η μεγαλη θερμοκρασια να καιει το φελιζολ,παλι καλα που δε πειραμε φωτια.το μανιουαλ δε το βρηκα,οσο για την εκτονωση ειπε οτι θα ερθρει ξανα να βαλει μεγαλυτερη,βασικα δε θελω να ασχολη.θει καθολου αυτος ξανα.Για την ενωση της παλιας με τη νεα καμιναδα πρεπει να εχει βαλει θερμικη σιλικονη

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60745 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

gus έγραψε: ειναι σιγουρο πως κατι φταιει στην τοποθετηση,οσο για το νταου που ειπα οτι καιγοταν δεν ειχε μονωση ενα μερος της καμιναδας που εβγαινε στη μεσοτοιχια με αποτελεσμα η μεγαλη θερμοκρασια να καιει το φελιζολ,παλι καλα που δε πειραμε φωτια.το μανιουαλ δε το βρηκα,οσο για την εκτονωση ειπε οτι θα ερθρει ξανα να βαλει μεγαλυτερη,βασικα δε θελω να ασχολη.θει καθολου αυτος ξανα.Για την ενωση της παλιας με τη νεα καμιναδα πρεπει να εχει βαλει θερμικη σιλικονη


Προσπάθησε να βρεις το manual. Τα έχει όλα με σχέδια και διαστάσεις υποθέτω. Στο κατάστημα δε ρώτησες τόσο καιρό?

Και άλλον να φέρεις, αν δε δει τι ζητάει ο κατασκευαστής, του κεφαλιού του θα κάνει.

Σιλικόνη για να έβαλε, πρέπει το κενό να είναι τύπου χαραμάδα, χλωμό το βλέπω.
Εσένα τι ήταν η παλιά καμινάδα και τι έβαλε τώρα?
Κάποιο άλλο υλικό θα έβαλε λογικά και μετά μπορεί να εφάρμοσε και σιλικόνη...


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60787 από jimopoulos
Απαντήθηκε από jimopoulos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

GT έγραψε: @ eightball2020

Στο άναμμα να βάζεις λίγα ξύλα.
Όταν αυτά πάρουν καλά, ανεβάσει θερμοκρασία το τζάκι και δώσουν και λίγο κάρβουνο, τότε αρχίζεις και προσθέτεις.
Θεωρητικά θα πρέπει να αποφύγεις την κάπνα έτσι.

Σχετικά με την αλλαγή εστίας τώρα, πρέπει να κατασταλάξεις στο τι εστία θες να πάρεις, διότι έτσι καθορίζεται και ο τρόπος εγκατάστασης.
Αν θυμάμαι καλά, ψάχνεσαι για monoblocco LaNordica, σωστά?.
Εγώ με τέτοιο τζάκι, δε θα έβαζα εναλλάκτη να σου πω την αλήθεια.
πεταμενα λεφτα για εναλλακτη.εξοδος καυσαεριων(θερμοκρασια) στην καμιναδα στηνδικη μου εστια που μου ηρθε χθες(επιτελους) εχει 70 βαθμους με νορμαλ καψιμο για αρχη.
Αυτό το τζάκι θέλει 3 τρύπες εισαγωγής, στην έκδοση με το βεντιλατέρ:
- μια Φ140 εξωτερική για αέρα καύσης.
- μια Φ140 εξωτερική που συνδέεται με αεραγωγό στη μια είσοδο του βεντιλατέρ.
- μια Φ140 εσωτερική, στη γυψοσανίδα, που συνδέεται με αεραγωγό στην άλλη είσοδο του βεντιλατέρ.

Αυτά ανεξάρτητα από τις περσίδες φυσικής ροής στην πρόσοψη πάνω - κάτω, για να μη σε μπερδέψω.


la nordica 600 tondo
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GT

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60840 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

gus έγραψε: καλησπερα στη τζακοπαρεα,ζητω τη βοηθεια σας γιατι εχω ταλαιπωρηθει με το τζακι πανω απο 2 μηνες.Εχω αναφερθει ξανα στα προβληματα που εχω πριν κανα μηνα.Εχω ενα 14kw το οποιο οταν το αναβα μυριζε πολυ,για να μη πολυλογο ανακαλυπσα οτι καιγοταν το νταου του τοιχου,ηρθε ο μαστορας μονωσε ενα μερος της καμιναδας με κεραμοβαμβακα και βελτιωθηκε η κατασταση.ακομα ομως υπαρχει μια μικρη μυρωδια σε καλα αναματα αλλα αυτο το προσπερνω.Το μεγαλο θεμα ειναι οτι το τζακι δεν ανεβαζει πανω απο 3-4 βαθμους την εσωτερικη θερμοκρασια,οταν ηρθε ανοιξε μια εκτονωση στη φουσκα 10χ10 περιπου,(υπαρχουν και 2 περσιδες απο τα βεντιλατερ) και αλλαξε το περιστρεφομενο τησ καμιναδας με ενα σταθερο που λεει οτι ειναι για ενεργειακα καταλληλο.Αποτελεσμα παλι δεν εχω δυστυχως.Αν μπορειτε να με βοηθησετε,σας ευχαριστω


Εγω βλεπω οτι η κασετα σου θελει φ200 ! Τωρα εισαι παρα πολυ χαμηλα , εχεις μεγαλη καμιναδα αιντε φ180 !
Μια photo θελουμε . Απο πανω η κασετα σου εχει 2 εξοδους , μπορεις να δεις απο εκει μεσα , βγαζοντας τα σπιραλ ??? 14 Kw και να μην ζεστενει ενα χωρο 60 τετραγωνικα , δεν δικαιολογειται ! Αιντε τα μαρμαρα κατω να ειναι κρυοα , ο αερας γυρω σου πρεπει να ειναι ζεστος ! Ψαχτο

gIA TO παραΠανω ποστ:
Και εγω λεω οτι ο ενναλακτης δεν λειτουργει στο ρελαντι , αλλα στα μπουμπουνισματα βγαζει μια χαρα ζεστη ! ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ
Οσο για τις τρυπες , μια για την καυση και μια για τον χωρο του τζακιου φτανει ! Στην γυψοσανιδα τουλαχιστον 1 κατω 2 πανω !
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by house.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60901 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Πόσο βγάζει? 70°C?
Δηλαδή υγροποιηση μέσα στην εστία?
Αν ισχύει τότε θα πρέπει όλες να καπνίζουν.
Το θεωρώ κάπως υπερβολικό.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60913 από gagelak
Απαντήθηκε από gagelak στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Μήπως είναι εύκολο σε κάποιον να μας πει εν συντομία τι ακριβώς εννοούμε πρωτογενή και δευτερογενή καύση και πότε χρησιμοποιούμε την κάθε μία?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.758 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ