Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60671 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

eightball2020 έγραψε:

GT έγραψε: @ eightball2020
...


Σωστά τα λες για την εστία αν μέχρι του χρόνου δεν προκύψει κάτι άλλο,γιατι μέχρι στιγμής αυτή μου έκανε κλικ,αλλά ποτέ δεν ξέρεις.
Τωρα, το τζάκι ειναι ήδη αναμμενο τρεις μέρες σερί,οπότε η καμινάδα έχει ήδη θερμανθει, όταν πέσει η φωτιά κ έχει κάρβουνα πετάω μέσα 4_5 κούτσουρα κ μέχρι να πάρουν βγάζουν καπνό,αυτό το κάνω εσκεμμένα για να δω με τον πολύ καπνό αν τραβάει καλα,αλλά τζίφος. Γιαυτο λέω μήπως πρέπει να σηκώσω κ την καμινάδα κ άλλο; Η καμινάδα είναι τετράγωνη με ελινιτ,από έξω τούβλο κ σοφά, και κάνει γωνία στη φούσκα.


Αν το τζάκι καίει 24/7, εντάξει. Αν όχι, περίμενε να ζεσταθεί καλά και μετά φόρτωμα. Και βάλτα όσο πιο πίσω γίνεται. Επίσης αν βλέπεις πολύ καπνό, παίζει τα ξύλα σου να είναι υγρά.

Στη θέση σου δεν θα πείραζα την καμινάδα, μιας και πας για αλλαγή.
Να την τροποποιήσεις όταν έρθει η ώρα της, ανάλογα με τις απαιτήσεις του κατασκευαστή της εστίας που θα βάλεις.


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60673 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
@eightball2020
Για την νορντικα ισχύουν όσα σου έγραψε πιο πριν ο Γιάννης. Για το κάπνισμα μήπως θέλει καθάρισμα η καμινάδα?


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60677 από gus
Απαντήθηκε από gus στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
καλησπερα στη τζακοπαρεα,ζητω τη βοηθεια σας γιατι εχω ταλαιπωρηθει με το τζακι πανω απο 2 μηνες.Εχω αναφερθει ξανα στα προβληματα που εχω πριν κανα μηνα.Εχω ενα 14kw το οποιο οταν το αναβα μυριζε πολυ,για να μη πολυλογο ανακαλυπσα οτι καιγοταν το νταου του τοιχου,ηρθε ο μαστορας μονωσε ενα μερος της καμιναδας με κεραμοβαμβακα και βελτιωθηκε η κατασταση.ακομα ομως υπαρχει μια μικρη μυρωδια σε καλα αναματα αλλα αυτο το προσπερνω.Το μεγαλο θεμα ειναι οτι το τζακι δεν ανεβαζει πανω απο 3-4 βαθμους την εσωτερικη θερμοκρασια,οταν ηρθε ανοιξε μια εκτονωση στη φουσκα 10χ10 περιπου,(υπαρχουν και 2 περσιδες απο τα βεντιλατερ) και αλλαξε το περιστρεφομενο τησ καμιναδας με ενα σταθερο που λεει οτι ειναι για ενεργειακα καταλληλο.Αποτελεσμα παλι δεν εχω δυστυχως.Αν μπορειτε να με βοηθησετε,σας ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60683 από ΝΙΚΝΑΚ
Απαντήθηκε από ΝΙΚΝΑΚ στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
καλησπερα σε ολουs.εχθεs τελειωσα τη τοποθετηση σπιτι μου τηs εστιαs invicta 700 gv.οι πρωτεs εντυπωσειs παραπανω απο θετικεs.μετα ομωs απο περιπου 8 ωρεs συνεχουs καυσηs συνεβη το εξης,που θα σας φανει,καπως κωμικο..η εστια σηκωθηκε απο τη βαση (ytong)περιπου 4 με 5 χιλιοστα!!! :ohmy: καθε σχολιο σας θα βοηθησει....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60695 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

gus έγραψε: καλησπερα στη τζακοπαρεα,ζητω τη βοηθεια σας γιατι εχω ταλαιπωρηθει με το τζακι πανω απο 2 μηνες.Εχω αναφερθει ξανα στα προβληματα που εχω πριν κανα μηνα.Εχω ενα 14kw το οποιο οταν το αναβα μυριζε πολυ,για να μη πολυλογο ανακαλυπσα οτι καιγοταν το νταου του τοιχου,ηρθε ο μαστορας μονωσε ενα μερος της καμιναδας με κεραμοβαμβακα και βελτιωθηκε η κατασταση.ακομα ομως υπαρχει μια μικρη μυρωδια σε καλα αναματα αλλα αυτο το προσπερνω.Το μεγαλο θεμα ειναι οτι το τζακι δεν ανεβαζει πανω απο 3-4 βαθμους την εσωτερικη θερμοκρασια,οταν ηρθε ανοιξε μια εκτονωση στη φουσκα 10χ10 περιπου,(υπαρχουν και 2 περσιδες απο τα βεντιλατερ) και αλλαξε το περιστρεφομενο τησ καμιναδας με ενα σταθερο που λεει οτι ειναι για ενεργειακα καταλληλο.Αποτελεσμα παλι δεν εχω δυστυχως.Αν μπορειτε να με βοηθησετε,σας ευχαριστω


Το 10x10 είναι υπόνοια εκτόνωσης, όχι εκτόνωση.
Το manual το βρήκες τελικά?
Είδες πως πρέπει να είναι η εγκατάσταση?
Η δική σου είναι έτσι?
Έκανες τις περσίδες που πρέπει? Απαιτούνται συγκεκριμένα εμβαδά.
Και τι εννοείς "καιγόταν το νταου του τοίχου"? Ο πετροβάμβακας δεν καιγόταν?
Μεταξύ παλιάς και νέας καμινάδας, το έκλεισε το κενό? Τον κεραμοβάμβακα που ανέφερες, εκεί τον έβαλε?
Αν δεν έχει κλείσει στεγανά το κενό αυτό αλλά απλά έχωσε λίγο κεραμοβάμβακα, από 'κει χάνεις τη ζέστη.


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60717 από eightball2020
Απαντήθηκε από eightball2020 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Stavrax έγραψε: @eightball2020
Για την νορντικα ισχύουν όσα σου έγραψε πιο πριν ο Γιάννης. Για το κάπνισμα μήπως θέλει καθάρισμα η καμινάδα?

Έχει καθαριστεί. Πάντως ο καπνός εκεί που ανεβαίνει μετά κάνει σαν ανακύκλωση ,σταματάει για πολύ πολύ λίγο κ συνεχίζει. Πιστεύω έχει να κάνει κ με την κατασκευή του τζακιου γιατι εκεί που τα αλλά ζητάνε φ120 εμένα θέλει πολύ πιο πολύ κ αυτό από όταν μονωθηκε το σπίτι.
GT δεν θα πειραξω την καμινάδα έχεις δίκιο. Θα κάνω υπομονή.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.544 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ