Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #57167 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Zedd έγραψε: ξαναγράφω παλιότερο post για το οποίο δεν πήρα απάντηση:

Στη lanordica 80 ο κατασκευαστής λέει στις οδηγίες για καμινάδα Φ160 αλλά αν είναι ψηλότερη από 4m τότε Φ200! Το αντίθετο δλδ από αυτό που λέτε εδώ. Για ποιο λόγο να προτείνει μεγαλύτερη διατομή? Η δεν κατάλαβα καλά εγώ?


Η τρύπα από το τζάκι είναι Φ160. Από εκεί 'η λίγο πιο πάνω πρέπει να μπει διαστολή για τη νέα διάμετρο Φ200. Αυτό που γράφει το βιβλιαράκι, πάνω από 4 μέτρα Φ200 δεν μπορώ να το καταλάβω. Αφού αν υπάρχει μεγάλο ύψος καμινάδας πρέπει να γίνεται μείωση τις διατομής (ανάλογα με το τελικό ύψος της καμινάδας). Διαφορετικά θα υπάρχει μεγαλύτερος ελκυσμός από τον αναγραφέντα, με μεγάλη κατανάλωση καύσιμης ύλης.

ΜΙΧΑΛΗΣ
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by MICK.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #57178 από panosvlass
Απαντήθηκε από panosvlass στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: Αν το βάλω στο 1, θα πάει 100+. Το δουλεύω στην σκάλα 3-4 και έχω από 70-85 βαθμούς, ανάλογα το πόσα ξύλα έχει μέσα.

Το ενεργειακό τζάκι όταν δουλεύει σωστά, δεν βγάζει εμφανή καπνό.

Μεγάλη κουβέντα ξεστόμισες που πέρασε λίγο απαρατήρητη-ασχολίαστη!!!
Είναι ένα θέμα που τριγύρναγε στο μυαλό μου τον τελευταίο καιρό.
Πλεόν οταν γυρνάω απο την δουλειά παρατηρώ τις καμινάδες τον γύρω σπιτιών να δώ τι γίνετε απο τις κάυσεις και κοιτάω και την δικιά μου για να δω αν η γυναίκα το έχει αναψεί...
Αφου ρύθμισα το κλαπέ της εξόδου (βλ.σχετικό θέμα ) παρατήρησα αυτό που λές οτι πλέον ο καπνός της εξόδου είναι ελάχιστα ορατός εώς καθόλου.
Και μετα βλέπεις τριγύρω κατι μπουριά να βγάζουν σαν παλιές ατμομηχανές και αναρρωτιέσε τι σκ@τ@ καίνε και τι χασούρα έχουν.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #57196 από nafplio
Απαντήθηκε από nafplio στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Που το είδες αυτό γραμμένο, λάθος είναι. Δεν αλλάζουμε διατομή της καμινάδας στα μισά, την ίδια κρατάμε μέχρι πάνω, αλλιώς δεν θα μπορούμε να την καθαρίσουμε. Όταν λέμε ότι πάνω από τα 4μ μικραίνουμε την καμινάδα, εννοούμε ότι την αλλάζουμε όλη με μικρότερη, αν πχ είναι 4μέτρα χρησιμοποιούμε Φ200, αν είναι 6μ βάζουμε Φ180 και αν είναι 8 μέτρα, βάζουμε Φ160...


asteri εχω καμινάδα γύρω στα 8 μέτρα με φ200 σε sellenic. Υπάρχει τρόπος να μειώσω τον ελκυσμό του καπνού? Ρωτάω γιατί οταν κλεινω τις γρίλιες σε κάποια ξύλα η φωτιά ειναι ζωηρή και νομίζω πως απο κάπου μπάζει αέρα.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by GT. Αιτία: Επιδιόρθωση παράθεσης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #57226 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Zedd έγραψε: ξαναγράφω παλιότερο post για το οποίο δεν πήρα απάντηση:

Στη lanordica 80 ο κατασκευαστής λέει στις οδηγίες για καμινάδα Φ160 αλλά αν είναι ψηλότερη από 4m τότε Φ200! Το αντίθετο δλδ από αυτό που λέτε εδώ. Για ποιο λόγο να προτείνει μεγαλύτερη διατομή? Η δεν κατάλαβα καλά εγώ?




H Nordica έχει λίγο συγκεχυμένο manual στο κομμάτι καμινάδα. Αναφέρει γενικά ύψος πάνω των 4m και 400cm2 διατομή καμινάδας για συσκευές κάτω από Φ200 και 625cm2 για πάνω από Φ200. Δεν μιλάει για ακόμα μεγαλύτερα ύψη. Το πρόβλημα είναι ότι έτσι όπως τα αναφέρει, (400cm2 = 20x20), μου δίνει την εντύπωση ότι αναφέρεται για τετράγωνες καμινάδες που έχουν διαφορετική συμπεριφορά, λόγω των στροβιλισμών που προσδίδουν οι γωνίες και ρίχνουν τον ελκυσμό. Εξού και η μεγαλύτερη τετράγωνη διατομή.

www.jnet.gr/energ/pdf/nordica70gr.pdf
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Asteris.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #57228 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

nafplio έγραψε:

Που το είδες αυτό γραμμένο, λάθος είναι. Δεν αλλάζουμε διατομή της καμινάδας στα μισά, την ίδια κρατάμε μέχρι πάνω, αλλιώς δεν θα μπορούμε να την καθαρίσουμε. Όταν λέμε ότι πάνω από τα 4μ μικραίνουμε την καμινάδα, εννοούμε ότι την αλλάζουμε όλη με μικρότερη, αν πχ είναι 4μέτρα χρησιμοποιούμε Φ200, αν είναι 6μ βάζουμε Φ180 και αν είναι 8 μέτρα, βάζουμε Φ160...


asteri εχω καμινάδα γύρω στα 8 μέτρα με φ200 σε sellenic. Υπάρχει τρόπος να μειώσω τον ελκυσμό του καπνού? Ρωτάω γιατί οταν κλεινω τις γρίλιες σε κάποια ξύλα η φωτιά ειναι ζωηρή και νομίζω πως απο κάπου μπάζει αέρα.


Ίσως η πιο "ανώδυνη" λύση είναι ένα τάμπερ ελκυσμού.



Ακόμα στα πετρέλαια...
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #57229 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

nafplio έγραψε:

Που το είδες αυτό γραμμένο, λάθος είναι. Δεν αλλάζουμε διατομή της καμινάδας στα μισά, την ίδια κρατάμε μέχρι πάνω, αλλιώς δεν θα μπορούμε να την καθαρίσουμε. Όταν λέμε ότι πάνω από τα 4μ μικραίνουμε την καμινάδα, εννοούμε ότι την αλλάζουμε όλη με μικρότερη, αν πχ είναι 4μέτρα χρησιμοποιούμε Φ200, αν είναι 6μ βάζουμε Φ180 και αν είναι 8 μέτρα, βάζουμε Φ160...


asteri εχω καμινάδα γύρω στα 8 μέτρα με φ200 σε sellenic. Υπάρχει τρόπος να μειώσω τον ελκυσμό του καπνού? Ρωτάω γιατί οταν κλεινω τις γρίλιες σε κάποια ξύλα η φωτιά ειναι ζωηρή και νομίζω πως απο κάπου μπάζει αέρα.


Βάλε υαλοκόρδονο στο τζάμι και πειραματίσου. Είναι το μόνο σημείο που μπορεί να πειράξεις στο Selenic, όλο το υπόλοιπο είναι ήδη σφραγισμένο όσο πάει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.580 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ