Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #57068 από giol
Απαντήθηκε από giol στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Αν βάλεις μια περσίδα πάνω από την πόρτα της κουζίνας (π.χ. 40χ20) ίσως να γλυτώσεις τον αεραγωγό. Κάνε αυτό πρώτα αν δεις ότι στο ταβάνι κοντά στην πόρτα της κουζίνας έχεις καυτό αέρα μετα από δύο ώρες λειτουργίας του τζακιού.
Από που τραβάει άερα το τζάκι; Έχεις καμιά είσοδο αέρα από έξω ή τραβάει όλα από μέσα; Από μόνωση πως είσαι;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #57073 από makisr
Απαντήθηκε από makisr στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

giol έγραψε: Αν βάλεις μια περσίδα πάνω από την πόρτα της κουζίνας (π.χ. 40χ20) ίσως να γλυτώσεις τον αεραγωγό. Κάνε αυτό πρώτα αν δεις ότι στο ταβάνι κοντά στην πόρτα της κουζίνας έχεις καυτό αέρα μετα από δύο ώρες λειτουργίας του τζακιού.
Από που τραβάει άερα το τζάκι; Έχεις καμιά είσοδο αέρα από έξω ή τραβάει όλα από μέσα; Από μόνωση πως είσαι;


Όχι δεν έχω καυτό αέρα πάνω από την πόρτα, και το τζάκι δουλεύει πάντα χαλαρά κάθε μέρα με δύο κούτσουρα μεγάλα από τις 5μμ-2πμ.
Το τζάκι τραβάει αέρα από μέσα (μπροστά και κάτω έχει είσοδο).
Το σπίτι είναι δεκαετίας, η μόνωση είναι πιστεύω καλή (πενταετίας αλουμίνια-διπλά παράθυρα). δεν νιώθω να μπαίνει αέρας από πουθενά. Δεν ξέρω μόνο τι γίνεται με το πάτωμα που το νιώθω αρκετά κρύο, λόγω πυλωτής (είμαι στον 1ο όροφο-όλο το σαλόνι είναι πυλωτή σπό κάτω).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #57084 από giol
Απαντήθηκε από giol στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Το σημαντικό είναι ο αέρας που καίει το τζάκι να αναπληρώνεται. Πιθανόν να τραβάει από χαραμάδες κάτω από την εξώπορτα.
Με 2 κούτσουρα περίπου 4 κιλά ξύλο παράγεις 12-14 kw σε 7 ώρες, ήτοι ένα αερόθερμο 2kwh max. Έτσι δεν ζεσταίνεις το σπίτι. Εγώ με το jolly για 60 τ.μ σαλόνι και 2 υπνοδωμάτια θέλω 2-3 κιλά στην αρχή και μετά 1-1,5 κιλά την ώρα για συντήρηση (με 10 βαθμούς έξω). Να υπολογίζεις ότι για κάθε 10 τ.μ. που θες να ζεστάνεις σε κρυο καιρό θες 1 KWH. - 300 γρ καλό ξύλο.
Άρα καμινάδα inox - check μόνωση - πιο πολλά ξύλα ώστε να κρατάς έξοδο άερα από τις γρίλιες πάνω από 60 βαθμούς και καλή ροή.Μετα θα δεις αν έχεις ζέστη στο ταβάνι και προχωράς.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #57092 από makisr
Απαντήθηκε από makisr στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

giol έγραψε: Το σημαντικό είναι ο αέρας που καίει το τζάκι να αναπληρώνεται. Πιθανόν να τραβάει από χαραμάδες κάτω από την εξώπορτα.
Με 2 κούτσουρα περίπου 4 κιλά ξύλο παράγεις 12-14 kw σε 7 ώρες, ήτοι ένα αερόθερμο 2kwh max. Έτσι δεν ζεσταίνεις το σπίτι. Εγώ με το jolly για 60 τ.μ σαλόνι και 2 υπνοδωμάτια θέλω 2-3 κιλά στην αρχή και μετά 1-1,5 κιλά την ώρα για συντήρηση (με 10 βαθμούς έξω). Να υπολογίζεις ότι για κάθε 10 τ.μ. που θες να ζεστάνεις σε κρυο καιρό θες 1 KWH. - 300 γρ καλό ξύλο.
Άρα καμινάδα inox - check μόνωση - πιο πολλά ξύλα ώστε να κρατάς έξοδο άερα από τις γρίλιες πάνω από 60 βαθμούς και καλή ροή.Μετα θα δεις αν έχεις ζέστη στο ταβάνι και προχωράς.


Ήδη ψάχνω για κάποιον σχετικό να κάνει αυτά τα 2-3 εδώ στην Πάτρα το συντομότερο δυνατό.
(όταν έγραψα 2 κούτσουρα μεγάλα εννοώ 2 κορμούς 8-10 κιλά έκαστος).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #57095 από giol
Απαντήθηκε από giol στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλή τύχη και κάνε μια επανάληψη στα ποστ του Αστέρη πριν ξεκινήσει ο τζακάς.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": makisr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #57099 από makisr
Απαντήθηκε από makisr στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

giol έγραψε: Καλή τύχη και κάνε μια επανάληψη στα ποστ του Αστέρη πριν ξεκινήσει ο τζακάς.


Όποιος και να ρθει θα του τα δώσω γραμμένα.
θα χω εκτυπώσει και φωτό του αυγέρη για να μην ξεχάσει αυτά που του χω γράψει.

:blink:

θα επανέλθω το συντομότερο, με τις αλλαγές, μόλις επέλθουν.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.527 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ