Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #57026 από giol
Απαντήθηκε από giol στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Κατ' αρχάς μην το πολύ μπουμπουνίζεις το τζάκι.
Δεύτερον βάλε να σου καθαρίσουν την καμινάδα επαγγελματίες γιατί αν δεν την έχεις καθαρίσει με τις θερμοκρασίες του ενεργειακού θα σου πάρει φωτιά αργά ή γρήγορα.
Αν μπορείς (οικονομικά) πάρε ανοξείδωτη καμινάδα και πέρνα την μέσα .
Χωρίς θερμοθάλαμο χάνεις αρκετή ενέργεια και αν σκεφτείς ότι η κασσέτα σου ενδέχεται να έιναι και μέτριας απόδοσης (δεν βρήκα πληροφορίες στο site ούτε κάποιοα πιστοποίηση) πρέπει να βρεις τρόπο να βγάλεις από την μύγα ξύγκι. Οπότε στο μέλλον βάλε θερμοθάλαμο και εναλλάκτη.
Μπορείς να βάλεις και πάνω από την αψίδα στην κουζίνα μια περσίδα να ευνοεί την ροή του άερα όπως σου είπα παραπάνω αντί να τραβήξεις 15 μέτρα αεραγωγό (ανταιασιθητικό) μέσα στο σαλόνι. Πάντως από την φωτο το τζάκι από την πόρτα της κουζίνας φαίνεται να απέχει μέχρι 7 μέτρα και δεν θα έπρεπε να έχεις τόσο μεγάλο πρόβλημα να την ζεστάνεις την κουζίνα.
Να σου ζήσει το μωρό και να του πάρείς υγραντήρα αν δεις ότι ξεραίνεται πολύ ο αέρας στο σπίτι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #57029 από makisr
Απαντήθηκε από makisr στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε:

makisr έγραψε:

makisr έγραψε: Πριν καμια δεκαριά μέρες εγκατέστησα και εγώ κασέτα της θερμοζέλ (80άρα), 13kw αν θυμάμαι καλά.
λαμβάνοντας υπόψη πως το τζάκι δουλεύει παράλληλα με σόμπα πελλετ 13άρα σε σπίτι 150 τ.μ., και δεν καταφέρνω να έχω το επιθυμητό αποτέλεσμα αναφορικά με την περιοχή της κουζίνας (διαγώνια ακριβώς από το τζάκι σε απόσταση 12 μέτρων η είσοδος) αναρωτιέμαι εάν αξίζει να τραβήξω ένα κανάλι στα 6μ προκειμένου να φυσάει προς της είσοδο της κουζίνας.
θα έχω αποτέλεσμα μόνο από την μία έξοδο της κασέτας, ή είναι προτιμότερο να φτιάξω ένα θερμοθάλαμο μόνο είσοδο-έξοδο με μία έξοδο στ ο κανάλι που θέλω; Αν ναι ο θερμοθάλαμος είναι ο γνωστός μεταλλικός κλπ....;
ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Κανείς μήπως μια απάντηση εδώ;


Ξεκίνα με το να ανοίξεις μιά περσίδα ψηλά πάνω από την πόρτα της κουζίνας, νομίζω ότι θα αφήσει αρκετό αέρα που παγιδεύεται στο ταβάνι, να περάσει και μέσα στην κουζίνα. Αυτήν την στιγμή έχω στο ταβάνι μου 42 βαθμούς αέρα. Έχω βάλει το κλιματιστικό στην λειτουργία βεντιλατέρ, να φυσάει προς τα κάτω για να τον ανακατεύει με τον κάτω κρύο αέρα.


Δυστυχώς δεν γίνεται, καθώς πάνω από την είσοδο της κουζίνας (δεν υπάρχει πόρτα όπως φαίνεται και στη φωτό παραπάνω) υπάρχει δοκάρι. Εκτός φυσικά και αν εννοείς στο ενδιάμεσο που είναι 27 πόντοι όλο κι όλο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #57034 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

PANOS 21 έγραψε:

PANOS 21 έγραψε: Καλησπερα.Εχω κασετα αλλα οχι περσιδα εκτονωσης και θερμοθαλαμο αφου δεν ειναι μεσα με πετροβαμβακα,ειναι το παλιο τζακι με πυροτουβλο,μπορει να προκαλεσει προβλημα αυτο?


Όχι, απλά δεν εκμεταλλεύεσαι την θερμότητα που ξεφεύγει από την κασέτα προς το πυρότουβλο και πίσω από αυτό (αν είναι εξωτερικός τοίχος).
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": PANOS 21

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #57039 από giol
Απαντήθηκε από giol στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Panos21
Αν έχεις μονώσει (σωστά) με πετροβάμβακα γύρω από την κασσέτα τότε το μόνο "πρόβλημα" είναι ότι χάνεις θερμότητα που θα μπορούσες να εκμεταλευτείς.
Αν η θερμότητα του περιβλήματος της κασσέτας και της καμινάδας εκτονώνεται σε μια παραδοσιακή προκάτ φόυσκα 0,1 κυβικά μέτρα με πυροτσιμέντο... τότε μπορεί να μην αντέξουν κάποια υλικά, γιατί η καμινάδα είναι απομονωμένη από το δωμάτιο και δεν απάγει αυτόν τον αέρα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": PANOS 21

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #57046 από eightball2020
Απαντήθηκε από eightball2020 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

rivol έγραψε: @ eightball2020

και επίσης σκέψου ότι το μοτέρ του εναλλάκτη με κάποιο τρόπο πρέπει να είναι επισκέψιμο, αν κάποια στιγμή στο μέλλον χρειαστεί να αντικατασταθεί.

Κατανοητό.
1.Το μοτέρ πόσο δυνατό πρέπει να ειναι;
2. Τον αέρα θα τον τραβά μέσα από το σπίτι ,σωστά;
3. Αν δεν μπει καθόλου μοτέρ ξέρει κανείς τι θερμοκρασια βγάζουν οι περσιδες του εναλακτη κ τι με μοτέρ;

;
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by eightball2020.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #57056 από makisr
Απαντήθηκε από makisr στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

giol έγραψε: Κατ' αρχάς μην το πολύ μπουμπουνίζεις το τζάκι.
Δεύτερον βάλε να σου καθαρίσουν την καμινάδα επαγγελματίες γιατί αν δεν την έχεις καθαρίσει με τις θερμοκρασίες του ενεργειακού θα σου πάρει φωτιά αργά ή γρήγορα.
Αν μπορείς (οικονομικά) πάρε ανοξείδωτη καμινάδα και πέρνα την μέσα .
Χωρίς θερμοθάλαμο χάνεις αρκετή ενέργεια και αν σκεφτείς ότι η κασσέτα σου ενδέχεται να έιναι και μέτριας απόδοσης (δεν βρήκα πληροφορίες στο site ούτε κάποιοα πιστοποίηση) πρέπει να βρεις τρόπο να βγάλεις από την μύγα ξύγκι. Οπότε στο μέλλον βάλε θερμοθάλαμο και εναλλάκτη.
Μπορείς να βάλεις και πάνω από την αψίδα στην κουζίνα μια περσίδα να ευνοεί την ροή του άερα όπως σου είπα παραπάνω αντί να τραβήξεις 15 μέτρα αεραγωγό (ανταιασιθητικό) μέσα στο σαλόνι. Πάντως από την φωτο το τζάκι από την πόρτα της κουζίνας φαίνεται να απέχει μέχρι 7 μέτρα και δεν θα έπρεπε να έχεις τόσο μεγάλο πρόβλημα να την ζεστάνεις την κουζίνα.
Να σου ζήσει το μωρό και να του πάρείς υγραντήρα αν δεις ότι ξεραίνεται πολύ ο αέρας στο σπίτι.


Άρα έχουμε
1. καθάρισμα έγινε το καλοκαίρι από το πεθερό μου, άρα αύριο κιόλας παίρνω να το κάνει κάποιος ειδικός ξανά.
2. Ξήλωμα της μπροστά γυψοσανίδας, μόνωση με πετροβάμβακα γύρω γύρω.
3. εναλλάκτης-σφράγισμα με μαγγανέζα/σιλικόνη θερμοκρασίας και ανοξείδωτος φ20 για 4μ και φ16 για τα υπόλοιπα 3μ επάνω (οι έξοδοι στις περσίδες με εύκαμπτο)
4. μία περσίδα στο κέντρο τέρμα ψηλά, και μία έξοδο στα 5-6 μ από δεξιά με σωλήνα ανοξείδωτο επίσης.
5. Ευχαριστώ για τις ευχές σου!
Ξέχασα τίποτα;

-όπως είπα ανάμεσα στην πόρτα και το δοκάρι υπάρχει απόσταση 27 πόντων. αξίζει να βάλω περσίδα εκεί;-

(να δω ποιος θα τα κάνει αυτά!)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.594 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ