Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #54853 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

YiannisCris έγραψε: Ευχαριστώ για την απάντηση,
Μάλλον κάτι είχα καταλάβει λάθος. Κασέτα νόμιζα ότι είναι οποιοδήποτε τζάκι μπαίνει σε υπάρχον!
Ένας τζακάς μου είπε ότι μπαίνει και nordeis (πόσο ισχύει αυτό δεν το ξέρω). Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι πως η Nordeis αναφέρει αποδώσεις κάτω από 10 KW και οι άλλες πάνω από 13 ΚW.
Μιλάμε για το ίδιο χαρακτηριστικό?

Υπόλοιπες ερωτήσεις θα έχω μάλλον μετά την μελέτη και των άλλων εταιριών που προτείνατε.

και πάλι ευχαριστώ και με συγχωρείτε για τυχόν άστοχες ερωτήσεις.

Κασέτα 'η ένθετο τζάκι 'η insert, είναι το ενεργειακό τζάκι που τοποθετήται σε ένα παραδοσιακό τζάκι, κάνοντας τα λιγότερα μερεμέτια. Όλες οι κασέτες δεν έχουν την ίδια απόδοση σε Kw. πχ οι κασέτες της nordica έχουν απόδοση 9Kw, της jolly mec, αυτή που προανέφερες, έχει 24Kw. Κασέτες άλλω εταιριών έχουν άλλη απόδοση. Ναι μιλάμε για το ίδιο χαρακτηριστικό.

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #54860 από vasilisgr
Απαντήθηκε από vasilisgr στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

house έγραψε:

Stavrax έγραψε: @house
Για την εγκατάσταση του vasilisgr μιλάς?
Σε ποια σελίδα έχει φώτο?


εγω αυτα βρηκα



Δεν ξερω ρε παιδια , εχω αρχισει τα τσιπουρα απ τις 11 και δεν θυμαμε ολους τι φτοιαχνουν ! 10 ατομα θυμαμε , τον γιολ που μεφαγε το jolly , τον αστερι , εσενα τον hobbista , τον προεδρο που αποκαθηλώθηκε , και 5-6 αλλους




αυτο ειναι το τζακι παιδια ναι,αλλα ο μεταλλικος θερμοθαλαμος ειναι ολος ντυμενος με ytong και μπροστα που εδω φενεται γυμνη λαμαρινα και μετα διπλη πυραντοχη γυψοσανιδα

δεν εχω εκει προβλημα,ετσι πιστευω τουλαχιστον,το θεμα ειναι με το βεντιλατερ και την εισαγωγη εξωτερικου αερα.εκει δεν ξερω ποια λυση να επιλεξω....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #54865 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
@vasilisgr
Την θερμοκρασία που ανεβάζει ο θερμοθάλαμος την έχεις μετρήσει?


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #54870 από vasilisgr
Απαντήθηκε από vasilisgr στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Stavrax έγραψε: @vasilisgr
Την θερμοκρασία που ανεβάζει ο θερμοθάλαμος την έχεις μετρήσει?



οχι ακριβως αλλα ειναι σιγουρα πολυ πανω απο 180 γιατι οταν ειχα τον αισθητηρα του θερμοστατη μεσα στο θερμοθαλαμο επιανε αμεσως 180 (δεν δειχνει παραπανω βγαζει HI) και βαρουσαν συναγερμοι κλπ

θα το μετρησω ομως οταν μπορεσω και θα σας πω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #54949 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

vasilisgr έγραψε:

Stavrax έγραψε: @vasilisgr
Την θερμοκρασία που ανεβάζει ο θερμοθάλαμος την έχεις μετρήσει?



οχι ακριβως αλλα ειναι σιγουρα πολυ πανω απο 180 γιατι οταν ειχα τον αισθητηρα του θερμοστατη μεσα στο θερμοθαλαμο επιανε αμεσως 180 (δεν δειχνει παραπανω βγαζει HI) και βαρουσαν συναγερμοι κλπ

θα το μετρησω ομως οταν μπορεσω και θα σας πω

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται, ήδη οι 180°C είναι υπερβολικοί. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι:΅
1. Άνοιγμα περσίδας κάτω 20x20 (Στο Υτονγκ είναι πολύ εύκολο με τρυπάνι και μια λάμα σιδηροπρίονου η δουλειά γίνεται τάκα τάκα :)
2. Η πάνω περσίδα να μεγαλώσει σε 75x20
3. Αποσύνδεσε το μοτερ από την κάυση, αν δεν σου καπνίζει κατά το γέμισμα σημαίνει ότι μια χαρά αναπληρώνει τον αέρα και μόνο του. Αν καπνίζει πιο πιθανό βλέπω κάποιο πρόβλημα με την καμινάδα παρά από την αναπλήρωση.
4. Το 800άρι μελλοντικά μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για μεταφορά ζεστού αέρα στα άλλα δωμάτια με αεραγωγούς. ;)


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vasilisgr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #54991 από vasilisgr
Απαντήθηκε από vasilisgr στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
η αληθεια ειναι οτι με την καμιναδα φενεται να υπαρχει καποιο θεμα και για αυτο μεσα στη βδομαδα θα την μεγαλωσω 1.5 μετρο.

Αν αντι για 20Χ20 μπροστα ανοιξω στα δυο πλαινα του τζακιου 2 τρυπες 20Χ10 ειναι το ιδιο?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.533 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ