Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #44556 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

nasos02 έγραψε:

MICK έγραψε:

nasos02 έγραψε: Λοιπόν παιδια !!!
Μετά από πολύ μελέτη στο φορουμ και τις συμβουλες του Αστέρη αποφάσισα να αλάξω το μαντεμένιο μου τζάκι με ένα foyer.
Ενα ίσως αξεπέραστο πρόβλημα είναι ότι η γυναίκα μου θέλει πρισματικό τζάκι για τη γωνία μας όπως είναι και το υπάρχων.
Επίσης το τζάκι το θέλω με φυσική ροή και όχι με βεντιλατέρ.
Οπότε κατέληξα σε 2 foyer :
1.www.lanordica-extraflame.com/en/fireplac...-70-prismatico_p9081
2.www.invicta-sa.com/portail/en/produits/c...ismatique-relev.html
θα παρακαλούσα την παρέα να μου πεί πιο από τα 2 να προτιμήσω και αν έχει υπόψιν του κάποιος να μου προτείνει κάποιο άλλο μοντέλο.
ευχαριστώ εκ των προτέρων !!!

To nordica είναι 9kw, το invicta είναι 15kw. Υπάρχει μεγάλη διαφορά μεταξύ τους. Σχεδόν διπλάσια. Τα 9kw θα σε καλύψουν για περ. 80τμ.


Ευχαριστώ ΜΙCK.
Το σπίτι είναι 90τ.μ. περίπου 4ετίας με καλή μόνωση.
Νομίζω επειδή το σπίτι είναι σε σχήμα Π και ο ενιαίος 50 τ.μ. τα 9kw πιστεύω να με καλύψουν.
ούτως ή άλλως στα υπνοδωμάτια ότι πάει, δεν έχω απαίτηση να ανεβάσω θερμοκρασία πάνω από 20 βαθμούς σ΄αυτά.
Τι λέτε ? έχω δίκιο ?
Πάντως περιμένω και άλλες προτάσεις για άλλα τζάκια !!!

Το nordica θα σε καλύψει για τα 50τμ ενιαίο χώρο. Αλλά αν κάποια στιγμή σκεφτείς να δείς το τζάκι σαν μόνιμη λύση θέρμανσης, δεν νομίζω ότι θα σε καλύψει πλήρως.

ΜΙΧΑΛΗΣ
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nasos02

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #44557 από nasos02
Απαντήθηκε από nasos02 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: Αν έχεις μέχρι 70-80τμ, πάρε το Nordica, είναι 10% πιό αποδοτικό από το 850. Αν έχεις παραπάνω μέτρα, ή είσαι σε πολύ κρύα περιοχή, προτίμησε την ισχύ (το Invicta).

Δες και το www.invicta-sa.com/portail/en/produits/c...700-prismatique.html που είναι και δυνατό, και αποδοτικότερο από το 850 και φαντάζομαι αρκετά φτηνότερο.


Ευχαριστώ Αστέρη για τις συμβουλές σου.
Είμαι οριακά πάνω από τα 80 τ.μ. στην Κατερίνη.
Εάν ήταν λίγο πιο δυνατό το nordica δε θα το σκεφτόμουν καθόλου επειδή με αρέσει πιο πολύ εμφανησιακά.
Οπότε καταλαβαίνεις γιατί είμαι προβληματισμένος και ανοιχτός και σε άλλα τζάκι !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #44569 από nasos02
Απαντήθηκε από nasos02 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Παιδιά ξέχασα να σας πω πως αυτό που μου έκανε πολύ μεγάλη εντύπωση στο Nordica είναι ότι δίνουν το παρακάτω αξεσουάρ και έτσι το τζάκι γίνεται ένα μίνι μονομπλόκο θα μπορούσαμε να το πούμε.
Αλλά και πάλι δε νομίζω να μπορεί να με καλύψει για μόνιμη πηγή θέρμανσης.

honosweb.it/en/-miscellaneous-accessorie...al-fireplace-60.html

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #44572 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Αυτό κλείνει μόνο από τα πλάγια και πάνω, με σκοπό να βάλεις αεραγωγούς πάνω από το τζάκι με φυσική ροή, αντί για θάλαμο με γυψοσανίδα, αλλά δεν το κάνει μονομπλόκο, γιατί δεν μπορείς να βάλεις βεντιλατέρ (δεν είναι κλειστός ο θάλαμος από κάτω). Το έχει και η Invicta www.invicta-sa.com/portail/en/produits/c...1-les-carenages.html και αρκετές άλλες.
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Asteris.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #44578 από nasos02
Απαντήθηκε από nasos02 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: Αυτό κλείνει μόνο από τα πλάγια και πάνω, με σκοπό να βάλεις αεραγωγούς πάνω από το τζάκι με φυσική ροή, αντί για θάλαμο με γυψοσανίδα, αλλά δεν το κάνει μονομπλόκο, γιατί δεν μπορείς να βάλεις βεντιλατέρ (δεν είναι κλειστός ο θάλαμος από κάτω). Το έχει και η Invicta www.invicta-sa.com/portail/en/produits/c...1-les-carenages.html και αρκετές άλλες.


Μάλιστα !!!Πάρα πολυ ενδιαφέρον αυτό.
Αυτό που μου δείχνεις είναι για το 700 το πρισματικό ?
μπορώ άραγε να το παραγγείλω από το leroy ?
Γιατί από Γαλλικά το μόνο που σκαμπάζω είναι το :
ζε νε σε πα !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #44586 από nasos02
Απαντήθηκε από nasos02 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

nasos02 έγραψε:

Asteris έγραψε: Αυτό κλείνει μόνο από τα πλάγια και πάνω, με σκοπό να βάλεις αεραγωγούς πάνω από το τζάκι με φυσική ροή, αντί για θάλαμο με γυψοσανίδα, αλλά δεν το κάνει μονομπλόκο, γιατί δεν μπορείς να βάλεις βεντιλατέρ (δεν είναι κλειστός ο θάλαμος από κάτω). Το έχει και η Invicta www.invicta-sa.com/portail/en/produits/c...1-les-carenages.html και αρκετές άλλες.


Μάλιστα !!!Πάρα πολυ ενδιαφέρον αυτό.
Αυτό που μου δείχνεις είναι για το 700 το πρισματικό ?
μπορώ άραγε να το παραγγείλω από το leroy ?
Γιατί από Γαλλικά το μόνο που σκαμπάζω είναι το :
ζε νε σε πα !!!



οκ κάτι βρήκα σε αντιστοιχίες δεν ξέρω όμως ακόμη από μπορώ να τα προμηθευτώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.706 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ