Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #44452 από thalassolykos
Απαντήθηκε από thalassolykos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Ήταν παλαιού τύπου "ενεργειακό" με μαντεμένια πλάτη! Έπερνε αέρα απ' έξω τον κυκλοφορούσε πίσω από την πλάτη και τον έβγαζε από πλαϊνούς αεραγωγούς ψιλοζεσταμένο!

Άνοιξα λοιπόν μια τρύπα Φ120 στο μαντέμι (φτύνοντας αίμα) και έχω εξωτερικό αέρα!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #44528 από nasos02
Απαντήθηκε από nasos02 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Λοιπόν παιδια !!!
Μετά από πολύ μελέτη στο φορουμ και τις συμβουλες του Αστέρη αποφάσισα να αλάξω το μαντεμένιο μου τζάκι με ένα foyer.
Ενα ίσως αξεπέραστο πρόβλημα είναι ότι η γυναίκα μου θέλει πρισματικό τζάκι για τη γωνία μας όπως είναι και το υπάρχων.
Επίσης το τζάκι το θέλω με φυσική ροή και όχι με βεντιλατέρ.
Οπότε κατέληξα σε 2 foyer :
1.www.lanordica-extraflame.com/en/fireplac...-70-prismatico_p9081
2.www.invicta-sa.com/portail/en/produits/c...ismatique-relev.html
θα παρακαλούσα την παρέα να μου πεί πιο από τα 2 να προτιμήσω και αν έχει υπόψιν του κάποιος να μου προτείνει κάποιο άλλο μοντέλο.
ευχαριστώ εκ των προτέρων !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #44536 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Νάσο δεν ειμαι ειδικός αλλά το Nordica ειναι 9KW και το Invicta 15KW. Δηλαδή υπάρχει διαφορά στην ισχυ των δυο τζακιων.

Για να πάρεις μια πιο ολοκληρωμενη απαντηση, καλό ειναι να αναφέρεις τι χωρο θελεις να ζεστανεις, αν ειναι μονωμενος ο χώρος ή όχι, περιοχή κτλ.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nasos02

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #44540 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

nasos02 έγραψε: Λοιπόν παιδια !!!
Μετά από πολύ μελέτη στο φορουμ και τις συμβουλες του Αστέρη αποφάσισα να αλάξω το μαντεμένιο μου τζάκι με ένα foyer.
Ενα ίσως αξεπέραστο πρόβλημα είναι ότι η γυναίκα μου θέλει πρισματικό τζάκι για τη γωνία μας όπως είναι και το υπάρχων.
Επίσης το τζάκι το θέλω με φυσική ροή και όχι με βεντιλατέρ.
Οπότε κατέληξα σε 2 foyer :
1.www.lanordica-extraflame.com/en/fireplac...-70-prismatico_p9081
2.www.invicta-sa.com/portail/en/produits/c...ismatique-relev.html
θα παρακαλούσα την παρέα να μου πεί πιο από τα 2 να προτιμήσω και αν έχει υπόψιν του κάποιος να μου προτείνει κάποιο άλλο μοντέλο.
ευχαριστώ εκ των προτέρων !!!

To nordica είναι 9kw, το invicta είναι 15kw. Υπάρχει μεγάλη διαφορά μεταξύ τους. Σχεδόν διπλάσια. Τα 9kw θα σε καλύψουν για περ. 80τμ.

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #44546 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Αν έχεις μέχρι 70-80τμ, πάρε το Nordica, είναι 10% πιό αποδοτικό από το 850. Αν έχεις παραπάνω μέτρα, ή είσαι σε πολύ κρύα περιοχή, προτίμησε την ισχύ (το Invicta).

Δες και το www.invicta-sa.com/portail/en/produits/c...700-prismatique.html που είναι και δυνατό, και αποδοτικότερο από το 850 και φαντάζομαι αρκετά φτηνότερο.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nasos02

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #44547 από nasos02
Απαντήθηκε από nasos02 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

MICK έγραψε:

nasos02 έγραψε: Λοιπόν παιδια !!!
Μετά από πολύ μελέτη στο φορουμ και τις συμβουλες του Αστέρη αποφάσισα να αλάξω το μαντεμένιο μου τζάκι με ένα foyer.
Ενα ίσως αξεπέραστο πρόβλημα είναι ότι η γυναίκα μου θέλει πρισματικό τζάκι για τη γωνία μας όπως είναι και το υπάρχων.
Επίσης το τζάκι το θέλω με φυσική ροή και όχι με βεντιλατέρ.
Οπότε κατέληξα σε 2 foyer :
1.www.lanordica-extraflame.com/en/fireplac...-70-prismatico_p9081
2.www.invicta-sa.com/portail/en/produits/c...ismatique-relev.html
θα παρακαλούσα την παρέα να μου πεί πιο από τα 2 να προτιμήσω και αν έχει υπόψιν του κάποιος να μου προτείνει κάποιο άλλο μοντέλο.
ευχαριστώ εκ των προτέρων !!!

To nordica είναι 9kw, το invicta είναι 15kw. Υπάρχει μεγάλη διαφορά μεταξύ τους. Σχεδόν διπλάσια. Τα 9kw θα σε καλύψουν για περ. 80τμ.


Ευχαριστώ ΜΙCK.
Το σπίτι είναι 90τ.μ. περίπου 4ετίας με καλή μόνωση.
Νομίζω επειδή το σπίτι είναι σε σχήμα Π και ο ενιαίος 50 τ.μ. τα 9kw πιστεύω να με καλύψουν.
ούτως ή άλλως στα υπνοδωμάτια ότι πάει, δεν έχω απαίτηση να ανεβάσω θερμοκρασία πάνω από 20 βαθμούς σ΄αυτά.
Τι λέτε ? έχω δίκιο ?
Πάντως περιμένω και άλλες προτάσεις για άλλα τζάκια !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.584 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ