Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #44362 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

DrNick έγραψε:

MICK έγραψε:

ragavelas έγραψε:

MICK έγραψε: ragavela για πες μου,όταν πηγαίνεις το λεβιέ του αέρα της κύριας καύσης στο τέρμα κλειστό έχεις αισθητή πτώση της φλόγας;;; Εγω εχω nordica 70 crystal. Τοποθετήθηκε πριν 4 μήνες, σ'ενα ενιαίο χώρο περ. 60τμ. Το έχω ανάψει 5 η 6 φορές μέχρι τώρα για να ξεμυρίσει. Δεν ξέρω ακόμα από αποδόση, γιατί όταν άναβε είχα τις μπαλκονόπορτες και τα παράθυρα ανοικτά (ο καιρός το επέτρεπε). Με τα μοτέρ τις μάνα του στο 1 (1 εως 5) από τις περσίδες που έγιναν στην φούσκα, η θερμοκρασία που έβγαινε ήταν 100+ βαθμούς. Βάζοντας όμως τον αέρα της κύριας καύσης στο τέρμα κλειστό δεν υπάρχει καμία αλλαγή στην φλόγα. Δηλαδή αν ο λεβιές του αέρα είναι στο ανοικτό 'η στο κλειστό είναι το ίδιο πράγμα. Το τζάκι έχει τοποθετηθεί πλήρως. Δέν μπορεί τώρα να ξηλωθεί ξανά. Έχω ελέγξει το κορδόνι που μονώνει την πόρτα, αλλά δεν υπάρχει διαρροή αέρα από εκεί. Ακόμα κλείνω και την εξωτερική περσίδα, που έγινε για την κύρια καύση αλλά τίποτε. Έχεις τέτοιο πρόβλημα εσύ;;;;; Απ'οτι διαβάζω εδώ, πρέπει να υπάρχει αισθητή πτώση της φλόγας. Ο Αστέρης, είχε αναφέρει σε προηγούμενες σελίδες, ότι με τον αέρα κλειστό, πρέπει να καίει σαν κερί. Με αυτή την κατάσταση βέβαια, δεν γνωρίζω ούτε τη πλήρη καύση. Μπορεί και αυτή η καύση που κάνει τώρα να μην είναι η πλήρης. barbanikos Καλές ζέστες :cheer:


Me ton prvtoγενή αέρα η διαφορά που βλέπω είναι πολύ μικρή και έγκειται κυρίως στην ταχύτητα της φλόγας΄. Δεν μπορώ να πω ότι μειώνεται ο όγκος της. Απλά ενώ με τον αέρα της καύσης τέρμα ανοικτό η φλόγα κινείται πολύ νευρικά και γρήγορα με τέρμα κλειστό είναι πιο "χαλαρή" πιο ηρεμη. Με τον δευτερογενή γίνεται αυτό που λες σαν κερί, αν δεν έχεις και πολύ ξερά σβήνει κιόλας.


Το άναψα χθες το απόγευμα στις 6μμ. Είχα το πρωτογενή αέρα ανοικτό μέχρι που τα ξύλα άρπαξαν καλά φωτιά. Στην συνέχεια την έκλεισα έχοντας την δευτερογενή ανοικτή. Είχες δίκαιο. Οπως είπες, κλείνοντας την πρωτογενή δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά στην φλόγα. Στις 9.30μμ έβαλα το τελευταίο ξύλο, περ. 1,5κιλά. Έκλεισα και την δευτερογενή. Μέχρι τις 1πμ (ξημερώματα σήμερα) είχε φλόγα χαμηλή. Αν έβαζα κάποιο άλλο ξύλο θα έπερνε φωτιά. Στίς 6πμ, δέν υπήρχε τίποτε από φωτιά. Στο διάστημα που είχε φωτιά, έκανα παιχνίδι με τους λεβιέδες, προσπαθόντας να τους μάθω. Θα το ανάψω και σήμερα, έχοντας όμως μεγαλύτερη κατανάλωση (αυτό που λέει ο κατασκευαστής) γιατί χθες έκανα κάτι δουλειές και δεν την τροφοδοτούσα αρκετά. Η κατανάλωση από 6μμ μέχρι 9.30μμ ηταν περ.5κιλά.

Οταν λες πρωτογενή και δευτερογενή αέρα τι εννοείς;

Πρωτογενής είναι ο αέρας που πηγαίνει στην εστία για να αρπάξουν τα ξύλα φωτιά. Πρέπει να είναι κλειστός όταν αρπάξουν φωτιά, γιατί υπάρχει πιθανότητα υπερθέρμανσης της εστίας. Ο δευτερογενής αέρας είναι ο αέρας που μπαίνει μέσα στο χώρο της καύσης, για να γίνει η καύση των καυσαερίων. Αυτό πρέπει να ισχύει για όλα τα τζάκια. Το δικό μου τζάκι είναι nordica 70 crystal.

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #44409 από thalassolykos
Απαντήθηκε από thalassolykos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
καλησπέρα σε όλους,

σήμερα έβαλα το ενεργειακό τζάκι LA NORDICA Inserto 70L, παραγγελία από Ιταλία !!
Το έβαλε ο Υδραυλικός μου με την επιστασία την δική μου και με τις οδηγίες του Asteris και του φόρουμ!
Χρησιμοποίησα inox μπουριά Φ160 μέσα από την υπάρχουσα καμινάδα (με δυο σπασίματα 45 μοιρών).
Έχω βγάλει φωτογραφίες από την εγκατάσταση τις οποίες θα ανεβάσω προσεχώς!
Όταν φτάσαμε στην σύνδεση κασέτας μπουριού ο υδραυλικός μου εμφάνισε κόκκινη σιλικόνη και τον σταμάτησα (βγάζοντας αφρούς από το στόμα!!)
Αύριο θα πάρω μαύρη πυρίμαχη σιλικόνη και θα ολοκληρωθεί η εγκατάσταση!

Μια μικρή ερώτηση: Το μπουρί κολλάει τέλεια στην υποδοχή της κασέτας! Τόσο τέλεια που πιστεύω ότι αν μπεί μόνο σφιχτήρας φτάνει! Δεν γνωρίζω αν στην συνέχεια υπάρξει θέμα με τις συστολές διαστολές! Να βάλω μαύρη σιλικόνη ΝΑΙ ή ΟΧΙ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση αλλά και συνολικά για την ανεκτίμητη βοήθεια!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #44412 από str1979
Απαντήθηκε από str1979 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
και μονο με τον σφιχτηρα δεν θα εχεις προβλημα

Invicta Compact 700
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by str1979.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": thalassolykos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #44421 από jimopoulos
Απαντήθηκε από jimopoulos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

thalassolykos έγραψε: καλησπέρα σε όλους,

σήμερα έβαλα το ενεργειακό τζάκι LA NORDICA Inserto 70L, παραγγελία από Ιταλία !!
Το έβαλε ο Υδραυλικός μου με την επιστασία την δική μου και με τις οδηγίες του Asteris και του φόρουμ!
Χρησιμοποίησα inox μπουριά Φ160 μέσα από την υπάρχουσα καμινάδα (με δυο σπασίματα 45 μοιρών).
Έχω βγάλει φωτογραφίες από την εγκατάσταση τις οποίες θα ανεβάσω προσεχώς!
Όταν φτάσαμε στην σύνδεση κασέτας μπουριού ο υδραυλικός μου εμφάνισε κόκκινη σιλικόνη και τον σταμάτησα (βγάζοντας αφρούς από το στόμα!!)
Αύριο θα πάρω μαύρη πυρίμαχη σιλικόνη και θα ολοκληρωθεί η εγκατάσταση!

Μια μικρή ερώτηση: Το μπουρί κολλάει τέλεια στην υποδοχή της κασέτας! Τόσο τέλεια που πιστεύω ότι αν μπεί μόνο σφιχτήρας φτάνει! Δεν γνωρίζω αν στην συνέχεια υπάρξει θέμα με τις συστολές διαστολές! Να βάλω μαύρη σιλικόνη ΝΑΙ ή ΟΧΙ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση αλλά και συνολικά για την ανεκτίμητη βοήθεια!!

μπορεις να αναφερεις τιμη-μεταφορικα και απο ποιο μαγαζι την προμηθευτικες για μελλοντικους ενδιαφερομενους αν θες..
ποσο διαφορα στην τιμη βρηκες?
αναμενω με πολυ ενδιαφερον.....

la nordica 600 tondo

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #44441 από thalassolykos
Απαντήθηκε από thalassolykos στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Το LA NORDICA Inserto 70L (προσοχή στο L) είναι μια πιο απλή έκδοση του 70 με δυο ρυθμιστές (αντί των 3) και χωρίς εμφανείς υποδοχείς στην επάνω πλευρά για εξαγωγές θερμού αέρα. (Υπάρχουν στην επάνω πλευρά εγκοπές όπου αν θέλει κάποιος τοποθετεί 2 αγωγούς, όμως σ' αυτή την περίπτωση παίρνεις απ' ευθείας το 70 και όχι το 70L)

Η τιμή του στο honosweb.it ήταν 800 Ευρώ + 100 μεταφορικά
ΣΥΝΟΛΟ 900 Ευρώ!
Η τιμή του στο arredatutto.it ήταν 777 Ευρώ + 100 μεταφορικά

Αγόρασα από το honosweb.it λόγω σύντομου χρόνου παράδοσης (1 εβδομάδα ενώ η arredattuto.it είχε χρόνο παράδοσης 4 εβδομάδες) Επειδή πήρα 2 προιόντα μαζί με ένα φίλο (το άλλο ήταν μια ξυλόσομπα LA NORDICA Rossella Plus Liberty) η μεταφορά ήρθε 100 ευρώ το κομμάτι (200 Σύνολο). Για ένα προϊόν είναι περίπου 136 Ευρώ.
Η Rossella Plus Liberty κόστισε 800 Ευρώ επίσης + 100 μεταφορικά επίσης!
(Οι τιμές στον κατάλογο της ιστοσελίδας της honosweb.it διαφέρουν από αυτές που παραθέτω για 2 λόγους! 1ον: Είναι άνευ ΦΠΑ 2ον: Έγινε λάθος (μικρό) στο στην αρχική εκτίμηση τιμής από το κατάστημα και το μοιραστήκαμε με τον φίλο!)
Η παράδοση με μεταφορική γίνεται οδικώς από Ιταλία και ντόπια μεταφορική στην Ελλάδα! Υπάρχει δε εγγύηση μεταφοράς!! Ανοίγεις δηλαδή και παραλαμβάνεις το προϊόν παρουσία του οδηγού και δίνεις το τελικό οκ αν είναι εντάξει!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #44443 από PANOS 21
Απαντήθηκε από PANOS 21 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλησπερα,αερα καυσης πηρε απο εξω η μεσα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.622 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ