Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #44215 από marsdiv
Απαντήθηκε από marsdiv στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

tas έγραψε: Ευχαριστώ για τη βοήθεια. Μέχρι να βρω χρόνο να το κάνω, αν αφήνω μισό πόντο ανοικτή την πόρτα για να τραβάει αέρα από το σπίτι, είναι λάθος;


φιλε tas να σε ξαναρωτησω κατι. το τζακι σου εχει και βεντιλατερ ενσωματομενο ? αν δεν εχει ειναι δηλαδη φυσικης ροης . αρα χωρις αερα μεσα απο το δωματιο δεν δουλευει καλα. δεν ειμαι γνωστης αλλα εδω και 8 μηνες στο φοροθμ μαθαμε πολλα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #44216 από vasilisgr
Απαντήθηκε από vasilisgr στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλημερα παιδια,εχω διαβασει ολο το forum και το ΘΕΜΑ: Τύποι ενεργειακών εστιών, πού ταιριάζει η καθεμία αλλα ακομη εχω καποιες αποριες σχετικα με το δικο μου τζακι.
Λοιπον τζακι foyer laudel,με μεταλλικο θερμοθαλαμο που κατασκευασε ο μαστορας.Επειδη δεν ειναι τοποθετημενο σε εξωτερικο τοιχο φερνει εξωτερικο αερα με μοτερ.Υπαρχει μια περσιδα μπροστα περιπου 70Χ15 και μια εκτονωσης.
τωρα οι αποριες...
Εχω διαβασει για περσιδα εισαγωγης χαμηλα,χρειαζεται σε μενα?
το μοτερ ειναι στο κεντρο περιπου της εστιας,ειναι καλα εκει?ποσο δυνατο πρεπει να ειναι και τι ρυθμιστκα?
το ρωταω αυτο γιατι ειναι συνδεδεμενο με τον κλασικο θερμοστατη fc810 που απο οτι εχω καταλαβει ειναι για αλλη δουλεια.(να στελνει αερα σε αλλους χωρους-δεν παιζει εδω)
και κατι τελευταιο η εστια παιρνει αερα καυσης απο μπροστα με το ρυθμιστη που εχει σωστον?
η εστια με το μαρμαρο ειναι κολλητα,δεν εχει αερα,ο αερα απο εξω απο το μοτερ που παει?μηπως πρεπει το μαρμαρο με την εστια να εχουν λιγο αερα?
ευχαριστω,οποιος μπορει ας βοηθησει.....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #44234 από tas
Απαντήθηκε από tas στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

marsdiv έγραψε:

tas έγραψε: Ευχαριστώ για τη βοήθεια. Μέχρι να βρω χρόνο να το κάνω, αν αφήνω μισό πόντο ανοικτή την πόρτα για να τραβάει αέρα από το σπίτι, είναι λάθος;


φιλε tas να σε ξαναρωτησω κατι. το τζακι σου εχει και βεντιλατερ ενσωματομενο ? αν δεν εχει ειναι δηλαδη φυσικης ροης . αρα χωρις αερα μεσα απο το δωματιο δεν δουλευει καλα. δεν ειμαι γνωστης αλλα εδω και 8 μηνες στο φοροθμ μαθαμε πολλα.



Με φυσική ροή...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #44271 από DrNick
Απαντήθηκε από DrNick στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

MICK έγραψε:

ragavelas έγραψε:

MICK έγραψε: ragavela για πες μου,όταν πηγαίνεις το λεβιέ του αέρα της κύριας καύσης στο τέρμα κλειστό έχεις αισθητή πτώση της φλόγας;;; Εγω εχω nordica 70 crystal. Τοποθετήθηκε πριν 4 μήνες, σ'ενα ενιαίο χώρο περ. 60τμ. Το έχω ανάψει 5 η 6 φορές μέχρι τώρα για να ξεμυρίσει. Δεν ξέρω ακόμα από αποδόση, γιατί όταν άναβε είχα τις μπαλκονόπορτες και τα παράθυρα ανοικτά (ο καιρός το επέτρεπε). Με τα μοτέρ τις μάνα του στο 1 (1 εως 5) από τις περσίδες που έγιναν στην φούσκα, η θερμοκρασία που έβγαινε ήταν 100+ βαθμούς. Βάζοντας όμως τον αέρα της κύριας καύσης στο τέρμα κλειστό δεν υπάρχει καμία αλλαγή στην φλόγα. Δηλαδή αν ο λεβιές του αέρα είναι στο ανοικτό 'η στο κλειστό είναι το ίδιο πράγμα. Το τζάκι έχει τοποθετηθεί πλήρως. Δέν μπορεί τώρα να ξηλωθεί ξανά. Έχω ελέγξει το κορδόνι που μονώνει την πόρτα, αλλά δεν υπάρχει διαρροή αέρα από εκεί. Ακόμα κλείνω και την εξωτερική περσίδα, που έγινε για την κύρια καύση αλλά τίποτε. Έχεις τέτοιο πρόβλημα εσύ;;;;; Απ'οτι διαβάζω εδώ, πρέπει να υπάρχει αισθητή πτώση της φλόγας. Ο Αστέρης, είχε αναφέρει σε προηγούμενες σελίδες, ότι με τον αέρα κλειστό, πρέπει να καίει σαν κερί. Με αυτή την κατάσταση βέβαια, δεν γνωρίζω ούτε τη πλήρη καύση. Μπορεί και αυτή η καύση που κάνει τώρα να μην είναι η πλήρης. barbanikos Καλές ζέστες :cheer:


Me ton prvtoγενή αέρα η διαφορά που βλέπω είναι πολύ μικρή και έγκειται κυρίως στην ταχύτητα της φλόγας΄. Δεν μπορώ να πω ότι μειώνεται ο όγκος της. Απλά ενώ με τον αέρα της καύσης τέρμα ανοικτό η φλόγα κινείται πολύ νευρικά και γρήγορα με τέρμα κλειστό είναι πιο "χαλαρή" πιο ηρεμη. Με τον δευτερογενή γίνεται αυτό που λες σαν κερί, αν δεν έχεις και πολύ ξερά σβήνει κιόλας.


Το άναψα χθες το απόγευμα στις 6μμ. Είχα το πρωτογενή αέρα ανοικτό μέχρι που τα ξύλα άρπαξαν καλά φωτιά. Στην συνέχεια την έκλεισα έχοντας την δευτερογενή ανοικτή. Είχες δίκαιο. Οπως είπες, κλείνοντας την πρωτογενή δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά στην φλόγα. Στις 9.30μμ έβαλα το τελευταίο ξύλο, περ. 1,5κιλά. Έκλεισα και την δευτερογενή. Μέχρι τις 1πμ (ξημερώματα σήμερα) είχε φλόγα χαμηλή. Αν έβαζα κάποιο άλλο ξύλο θα έπερνε φωτιά. Στίς 6πμ, δέν υπήρχε τίποτε από φωτιά. Στο διάστημα που είχε φωτιά, έκανα παιχνίδι με τους λεβιέδες, προσπαθόντας να τους μάθω. Θα το ανάψω και σήμερα, έχοντας όμως μεγαλύτερη κατανάλωση (αυτό που λέει ο κατασκευαστής) γιατί χθες έκανα κάτι δουλειές και δεν την τροφοδοτούσα αρκετά. Η κατανάλωση από 6μμ μέχρι 9.30μμ ηταν περ.5κιλά.

Οταν λες πρωτογενή και δευτερογενή αέρα τι εννοείς;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #44323 από pduke
Απαντήθηκε από pduke στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: Η Φυσική ροή απαιτεί είσοδο-έξοδο στον ίδιο χώρο, αλλιώς δεν έχει ροή...


Ναι έβαλα το τζάκι μου στο προφίλ μου και έτσι ξέρεις για τι πράγμα μιλάω!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #44326 από vasilisgr
Απαντήθηκε από vasilisgr στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλημερα παιδια,εχω διαβασει ολο το forum και το ΘΕΜΑ: Τύποι ενεργειακών εστιών, πού ταιριάζει η καθεμία αλλα ακομη εχω καποιες αποριες σχετικα με το δικο μου τζακι.
Λοιπον τζακι foyer laudel,με μεταλλικο θερμοθαλαμο που κατασκευασε ο μαστορας.Επειδη δεν ειναι τοποθετημενο σε εξωτερικο τοιχο φερνει εξωτερικο αερα με μοτερ.Υπαρχει μια περσιδα μπροστα περιπου 70Χ15 και μια εκτονωσης.
τωρα οι αποριες...
Εχω διαβασει για περσιδα εισαγωγης χαμηλα,χρειαζεται σε μενα?
το μοτερ ειναι στο κεντρο περιπου της εστιας,ειναι καλα εκει?ποσο δυνατο πρεπει να ειναι και τι ρυθμιστκα?
το ρωταω αυτο γιατι ειναι συνδεδεμενο με τον κλασικο θερμοστατη fc810 που απο οτι εχω καταλαβει ειναι για αλλη δουλεια.(να στελνει αερα σε αλλους χωρους-δεν παιζει εδω)
και κατι τελευταιο η εστια παιρνει αερα καυσης απο μπροστα με το ρυθμιστη που εχει σωστον?
η εστια με το μαρμαρο ειναι κολλητα,δεν εχει αερα,ο αερα απο εξω απο το μοτερ που παει?μηπως πρεπει το μαρμαρο με την εστια να εχουν λιγο αερα?
ευχαριστω,οποιος μπορει ας βοηθησει.....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.624 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ