Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44140 από marsdiv
Απαντήθηκε από marsdiv στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
φιλε tas και εγω απο τον σαμουκατσιδη εχω. το πασχα με την βοηθεια των παιδιων εδω ανοιξα την φουσκα και εβαλα εναλακτη και μονωσα με πετρομβαμβακα την φουσκα. δεν ξερω η δικια σου εχει πετρομβαμβακα ? εμενα πριν 5 χρονια που μου το εκανε δεν εβαζε. σημερα ανοιξα και περσιδα απο μεσα οπως εγραψα πιο πανω. πεταει το τζακι. και καλεσ θερμοκρασιεσ μου δινει και ολα καλα . φλωρινα ειμαι και εγω 7 βαθμους εχει εξω 19, ειχε το σπιτι στις 5 ωρα που το αναψα και τωρα εχω 26 στο μισο σπιτι και στο υπολοιπο στα μακρινα δωματια 23 και. τωρα οσο αφορα το δικο σου το κυριοτερο για την φυσικη ροη ειναι να ναι μονωμενη η φουσκα και η εσωτερικη περσιαδα..... ( απορω γιατι δεν μας εκανε ).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44143 από tas
Απαντήθηκε από tas στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Πετροβάμβακα είχε βάλει. Στην πρόσοψη, κάτω χαμηλά, είχε αφήσει το ytong και πάνω εκεί έβαλα την πέτρα που φαίνεται στη φωτογραφία. Περσίδα δεν μου είχε πει να ανοίξω...
Ποιές πρέπει να είναι οι διαστάσεις της;
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by tas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44157 από pduke
Απαντήθηκε από pduke στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Φίλε Tas αν δεν κάνω κάπου λάθος...
άνοιξε την εισαγωγή εσωτερικού, βάλε την περσίδα και... κάτσε απέναντι με χαρτομάντηλα και κλάψε μαύρο δάκρυ...
φίλος το έκανε (γιατί και αυτουνού δεν του είχαν ανοίξει) σήμερα και κοιτάμε το τζάκι σαν χαζοί ακόμα!
ξαναλέω αν δεν κάνω κάπου λαθος στην περίπτωσή σου θα δεις απόδοση αυξημένη κατά 60%+!!!

Ναι έβαλα το τζάκι μου στο προφίλ μου και έτσι ξέρεις για τι πράγμα μιλάω!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44184 από tas
Απαντήθηκε από tas στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Ευχαριστώ για τη βοήθεια. Μέχρι να βρω χρόνο να το κάνω, αν αφήνω μισό πόντο ανοικτή την πόρτα για να τραβάει αέρα από το σπίτι, είναι λάθος;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44209 από ΗΠΕΙΡΩΤΗΣ
Απαντήθηκε από ΗΠΕΙΡΩΤΗΣ στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Φιλε tas και εγω εχω το πρισμα pf-880 του Σαμουκατσιδη με εισροη αερα μονο απεξω,τον ειχα ρωτηση γιατι μονο απο εξω και μου ειχε πει για λογους υγειας να τραβαει αερα μονο απο εξω.Ενας αλλος τζακας μου ειχε πει οτι μπορω να το κανω να τραβαει αερα και απο μεσα και απο εξω αλλα εγω δεν το πειραξα γιατι ακουσα τον κατασκευαστη

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44211 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

ragavelas έγραψε:

MICK έγραψε: ragavela για πες μου,όταν πηγαίνεις το λεβιέ του αέρα της κύριας καύσης στο τέρμα κλειστό έχεις αισθητή πτώση της φλόγας;;; Εγω εχω nordica 70 crystal. Τοποθετήθηκε πριν 4 μήνες, σ'ενα ενιαίο χώρο περ. 60τμ. Το έχω ανάψει 5 η 6 φορές μέχρι τώρα για να ξεμυρίσει. Δεν ξέρω ακόμα από αποδόση, γιατί όταν άναβε είχα τις μπαλκονόπορτες και τα παράθυρα ανοικτά (ο καιρός το επέτρεπε). Με τα μοτέρ τις μάνα του στο 1 (1 εως 5) από τις περσίδες που έγιναν στην φούσκα, η θερμοκρασία που έβγαινε ήταν 100+ βαθμούς. Βάζοντας όμως τον αέρα της κύριας καύσης στο τέρμα κλειστό δεν υπάρχει καμία αλλαγή στην φλόγα. Δηλαδή αν ο λεβιές του αέρα είναι στο ανοικτό 'η στο κλειστό είναι το ίδιο πράγμα. Το τζάκι έχει τοποθετηθεί πλήρως. Δέν μπορεί τώρα να ξηλωθεί ξανά. Έχω ελέγξει το κορδόνι που μονώνει την πόρτα, αλλά δεν υπάρχει διαρροή αέρα από εκεί. Ακόμα κλείνω και την εξωτερική περσίδα, που έγινε για την κύρια καύση αλλά τίποτε. Έχεις τέτοιο πρόβλημα εσύ;;;;; Απ'οτι διαβάζω εδώ, πρέπει να υπάρχει αισθητή πτώση της φλόγας. Ο Αστέρης, είχε αναφέρει σε προηγούμενες σελίδες, ότι με τον αέρα κλειστό, πρέπει να καίει σαν κερί. Με αυτή την κατάσταση βέβαια, δεν γνωρίζω ούτε τη πλήρη καύση. Μπορεί και αυτή η καύση που κάνει τώρα να μην είναι η πλήρης. barbanikos Καλές ζέστες :cheer:


Me ton prvtoγενή αέρα η διαφορά που βλέπω είναι πολύ μικρή και έγκειται κυρίως στην ταχύτητα της φλόγας΄. Δεν μπορώ να πω ότι μειώνεται ο όγκος της. Απλά ενώ με τον αέρα της καύσης τέρμα ανοικτό η φλόγα κινείται πολύ νευρικά και γρήγορα με τέρμα κλειστό είναι πιο "χαλαρή" πιο ηρεμη. Με τον δευτερογενή γίνεται αυτό που λες σαν κερί, αν δεν έχεις και πολύ ξερά σβήνει κιόλας.


Το άναψα χθες το απόγευμα στις 6μμ. Είχα το πρωτογενή αέρα ανοικτό μέχρι που τα ξύλα άρπαξαν καλά φωτιά. Στην συνέχεια την έκλεισα έχοντας την δευτερογενή ανοικτή. Είχες δίκαιο. Οπως είπες, κλείνοντας την πρωτογενή δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά στην φλόγα. Στις 9.30μμ έβαλα το τελευταίο ξύλο, περ. 1,5κιλά. Έκλεισα και την δευτερογενή. Μέχρι τις 1πμ (ξημερώματα σήμερα) είχε φλόγα χαμηλή. Αν έβαζα κάποιο άλλο ξύλο θα έπερνε φωτιά. Στίς 6πμ, δέν υπήρχε τίποτε από φωτιά. Στο διάστημα που είχε φωτιά, έκανα παιχνίδι με τους λεβιέδες, προσπαθόντας να τους μάθω. Θα το ανάψω και σήμερα, έχοντας όμως μεγαλύτερη κατανάλωση (αυτό που λέει ο κατασκευαστής) γιατί χθες έκανα κάτι δουλειές και δεν την τροφοδοτούσα αρκετά. Η κατανάλωση από 6μμ μέχρι 9.30μμ ηταν περ.5κιλά.

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.518 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ