Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43969 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Κάψε άφοβα. Εμένα 2-3 φορές κάπνισε και αυτές από απορροφητήρα της γυναίκας πριν πυρώσει καλά το τζάκι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43971 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Σωστό είναι. Πετροβάμβακα θα βάλει και θα πει και ένα τραγούδι. Και αν κάνετε τις σωστές διατομές για είσοδο-έξοδο αέρα, ΔΕΝ πρόκειται να μυρίσει. Και να αφήσετε και το κενό τριγύρω από την εστία που ορίζει ο κατασκευαστής, όχι να το πνίξετε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43975 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

sofia75 έγραψε: γεια σας,τελικα βρηκα εναν μαστορα και μου ζηταει 550 ευρω για το γκρεμισμα,την εγκατασταση και τα υλικα,επιμενει να μην βαλουμε πετροβαμβακα στην γυψοσανιδα γιατι λεει οτι θα μυριζει πλαστικο.Επειδη το τζακι ειναι στον πανω οροφο του ζητησα να μου στειλει αερα και στον κατω οροφο ειπε οτι θα τρυπησει κατω απο το τζακι και θα στειλει τον αερα που θα βγαινει απο το βεντιλατερ και στον πανω οροφο θα αφησει την φυσικη ροη ειναι σωστο αυτο?

Η καμιναδα σου γνωρίζεις από τι υλικό είναι?
Γιατί από τα χρήματα που σου ζήτησε εγώ κατάλαβα ότι καμία ευκαμπτη αλουμινίου θα χρησιμοποιήσει.
Ένας μαστορας παλιά μου είχε πει ότι ο άσχετος, ή πολλά ή πολύ λίγα θα σου ζητήσει. Γιαυτό πρόσεξε γιατί για υλικά και δουλειά σου έχει ζητήσει πολύ λίγα. Ρώτα τον σε ποιον έχει περάσει τζάκι και προσπάθησε να ενημερωθεις από τον πελάτη για την δουλειά του.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44008 από sofia75
Απαντήθηκε από sofia75 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
δεν γνωριζω απο τι υλικο ειναι η καμιναδα μου,τι πρεπει να βαλει για να μην υπαρχει προβλημα στην καμιναδα?ειπε οτι θα βαλει και εναλλακτη καμιναδας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44067 από marsdiv
Απαντήθηκε από marsdiv στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
asteris

Δεν έχεις περσίδα εισαγωγής αέρα δωματίου στο κάτω μέρος. Οπότε τον ρόλο αυτόν παίρνει η ανοιχτή εστία, από εκεί τραβάει η φούσκα αέρα όταν ανοίγεις την πόρτα για να εκτονωθεί. Με την μικρή περσίδα δεν είχες θέμα, γιατί δεν μπορούσε να προκαλέσει μεγάλη ροή αέρα, οπότε πάλι τραβούσε αέρα από την εστία, απλά όχι τόσο δυνατά ώστε να σηκώνει στάχτη...

Νομίζω ότι η μόνη λύση τώρα (και έτσι θα δουλέψει επιτέλους σωστά το τζάκι), είναι να ανοίξεις περσίδα 40χ10 κάτω από το τζάκι, στο μάρμαρο...[/quote]


λοιπον θελω να ευχαριστησω ξανα ολα τα παιδια του φορουμ που με βοηθησαν ιδιαιτερα τον αστερη. σημερα ανοιχτηκε τρυπα στην ποδια του τζακιου και εβαλα μια περσιδα 20χ20 περιπου ανοιγοκλεινομενη. οντως σταματησε το προβλημα με την σταχτη το καιω ηδη σημερα 4 ωρες το τζακι και επισης η περσιδα εκτονωσης εχει μεγαλυτερη ροη πλεον. το χαρτι α4 που κολησα πανω απο την περσιδα ερχεται οριζοντιο πλεον απο την ροη που υπαρχει. ολα καλα. 26 βαθμους αυτην την ωρα σαλονι κουζινα χωλ ενιαιους χωρους και 23 στα δωματια με εξωτερικη θερμοκρασια 9 βαθμους . μια χαρα. και παλι ευχαριστω αστερη .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44114 από tas
Απαντήθηκε από tas στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Αρχικά να ζητήσω συγνώμη αν έχω κουράσει, γιατί έχω αναφερθεί αρκετές φορές στο πρόβλημα μου.
Εχω το QUATTRO 810 του Σαμουκατσίδη, με φυσική ροή. Οσα ξύλα κι αν κάψω, δεν ανεβάζει πάνω από τρεις βαθμούς. Κι αυτό, με εξωτερικές περίπου στους 10. Το δούλευα με ανοικτό κλαπέ (λάθος μου...), αλλά τώρα με κλειστό δεν βλέπω υψηλότερες θερμοκρασίες.
Αυτό που μάλλον φταίει είναι ότι δεν έχω περσίδα εισαγωγής αέρα μέσα στο σπίτι. Υπάρχει μόνο η εξωτερική (περίπου 20 χ 10). Από το σπίτι πρέπει να τραβάει αέρα μόνο από το κενό που έχει γύρω-γύρω η εστία. Περίπου μισό πόντο ύψος επί 120 εκατοστά περιμετρικά. Βρήκα το πρόβλημα κι αν ναι, αντιμετωπίζεται μόνο με άνοιγμα περσίδας; Πόση λιγότερη απόδοση μπορεί να έχω έτσι όπως είναι το τζάκι τώρα;






Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by tas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.887 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ