Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #6205 από arant
Απαντήθηκε από arant στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Καλησπέρα,νέος στο φόρουμ, κατ’αρχήν συγχαρητήρια για την εποικοδομητική συζήτηση. Μπήκα στη λογική μετατροπής του τζακιού μου πριν λίγο καιρό, άκουσα διάφορες γνώμες, κατέληξα σε γενικές γραμμές και έπεσα πάνω στο τόπικ σας. Αφού λοιπόν μελέτησα ‘’με ζήλο’’ τις 29 σελίδες παραθέτω το σχέδιο μου και θα ήμουν ευγνώμων να ακούσω γνώμες. Έχω το τζάκι της φωτό1, με πολύ χώρο από πίσω (κρεμαστό κουβούκλιο έξω από τον τοίχο). Η εστία είναι της φωτό2 όπως τη βλέπετε, 90άρα βαρύ μαντέμι, την έχω 5 χρόνια και τη χρησιμοποιώ (με ανοιχτή πόρτα, και 2 περσίδες 35χ8 ψηλά στα πλαινά της γυψοσανίδας χωρίς αγωγό, με φυσική ροή-περσίδα εισόδου αέρα από έξω) σε 70 τ.μ. που ζεσταίνει πολύ καλά. Έχει και αγωγό που φέρνει εξωτ. αέρα στις τρύπες της ‘’φλόγας’’ μπροστά. Το χρησιμοποιώ συμπληρωματικά στη θέρμανση με καλοριφέρ με ικανοποιητικά αποτελέσματα. Είμαι σε μαιζονέτα (+40τμ επάνω) η σκάλα ζεσταίνεται αλλά η θερμοκρασία δεν πάει στα δωμάτια. Μίλησα με τον κατασκευαστή ο οποίος έχει για προσθήκη τον αεροθάλαμο (αερόθερμο το λέει) της φωτο3, που με τα δεδομένα μου, λέει ότι μπορεί να προστεθεί εύκολα. Το βεντιλατέρ του είναι όπως βλέπετε κάτω και μου λέει ότι στέλνει τον αέρα μέχρι 9 μέτρα. Ότι είναι μάρμαρο δεν θα πειραχτεί. Θα ανοίξει η γυψοσανίδα …κλπ. Αφού απαραίτητα θα ανοίξει το σπιράλ που συνδέει το τζάκι με την καπνοδόχο, σκέφτηκα και την προσθήκη εναλλάκτη . Επίσης για να συνεχίσω να παίρνω και το ζεστό αέρα από το κουβούκλιο θα βάλω μια περσίδα χαμηλά για ανακύκλωση του εσωτερικού αέρα. Καταλήγω λοιπόν στο σχέδιο της φωτό4. Μαζί με λίγη προσωπική εργασία συν.κόστος < 1500€. Τα ζητήματα από δω και πέρα είναι:
1. Στον επάνω όροφο να στείλω τους αγωγούς από τον εναλλάκτη (έξοδοι δ, γ) ή από το αερόθερμο (έξοδοι α, β);
2. Ότι από τα δύο ενισχύσει τη θέρμανση του κάτω ορόφου μπορεί να το κάνει με φυσική ροή; Θέλω μόνο μια μικρή ενίσχυση κάτω γιατί το τζάκι με ανοιχτή την πόρτα ζεσταίνει καλά τον κάτω χώρο και ‘ονειρεύομαι’ να γλυτώσω το δεύτερο βεντιλατέρ.
3. Και οι δυο θάλαμοι μπορούν να παίρνουν στις εισαγωγές (ε, ζ) αέρα από έξω;
4. Είναι λογικό να έχω δυο βεντιλατέρ δίπλα-δίπλα;
5. Μπορούν να παίρνουν στην εισαγωγή αέρα από την ίδια εξωτ. Περσίδα με ένα Ταυ;
6. Φαντάζομαι σαν καλύτερη λύση, ο όροφος να παίρνει τη ζέστη με βεντιλατέρ υψηλής θερμοκρασίας που θα μπει πάνω. Και ο κάτω να έχει και αυτός το δικό του βεντιλατέρ. Αυτά τα βεντιλατέρ αναρρόφησης θερμού αέρα είναι ικανοποιητικά αθόρυβα;
7. Μήπως με τέσσερεις εξόδους ‘’απλά ονειρεύομαι!’’ ότι θα έχω ζεστό αέρα πάνω κάτω;
8. Αν κάτι δεν στέκει από όλα αυτά, τι θα προτείνατε εσείς σαν καλύτερη λύση με δεδομένη υφιστάμενη κατασκευή;
Ούφ!! Τελειώσα προς το παρόν, και …προσβέπω σε απαντήσεις!!







Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #6212 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
φιλε ARANT
Μελετησες αλλα μαλλον εβγαλες λαθος συμπερασματα.
Ενα ελληνικο μαντεμενιο τζακι οτι μετατροπη και να το κανεις δεν θα εχεις αποδοση σωστη και αυτο γιατι οι βασικες αρχες σε ενα ενεργειακο τζακι ειναι να ρυθμιζης την ταχυτητα καυσης των ξυλων.Οποτε με 1500 ευρα που υπολογιζης να δωσεις αντε καμια βολτα στο Μερλιν να τσιμπισησ το Invicta του Αστερη για να μην εχεις θεμα.Αλλιως θα ενταχθεις στην κατηγορια των αποτυχημενων ιδιοκτητων ενεργειακων τζακιων στην οποια ειμαι προεδρος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #6214 από str1979
Απαντήθηκε από str1979 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

erimitis έγραψε: Αλλιως θα ενταχθεις στην κατηγορια των αποτυχημενων ιδιοκτητων ενεργειακων τζακιων στην οποια ειμαι προεδρος


:lol: :lol: :lol: :lol:

Invicta Compact 700
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by str1979.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #6218 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Arant,

Όπως σου είπε και ο Ερημίτης, αφού πιάνουν τα χέρια σου και έχεις 1500€ να δώσεις, πας σφαίρα Leroy, παίρνεις κασέτα Invicta, είτε την 70άρα (14kW στα 1070€), είτε την 80άρα (18kW στα 1400€) και δεν κάνεις τίποτα άλλο. 70 + 40 τμ θα στα κάνει φούρνο κανονικά και θα καις και 3-4 κιλά την ώρα, τα μισά να υποθέσω σε σχέση με όσα καις τώρα. Ή όποια αντίστοιχη κασέτα (ή foyer) έχει πιστοποιημένη ενεργειακή απόδοση. Μην ξεκινάς να πειράζεις την μαϊμού, στην καλύτερη με τις πατέντες να πιάσεις 45-50% απόδοση, όταν με την πιό απλή ενεργειακή ξεκινάς με 70%+.


Εφόσον έχεις γυψοσανίδα, μπορείς να βάλεις και απλή foyer και να την βγάλεις με 1000€, μαζί με τον εναλλάκτη, βεντιλατέρ και κοντρόλερ. Foyer έχει νομίζω ακόμη το Leroy, όλοι πέρνουν την κασέτα, γιατί νομίζουν ότι αυτό είναι το ενεργειακό, η άλλη η απλή την έχουνε για παρακατιανή. Είχα μαλώσει και με έναν τζακά που ήταν εκείνη την ώρα στο Leroy (ήρθε να δει για μιά εστία με 600€ που προτίμησε υποψήφιος πελάτης του, αντί για την δικιά του την μαϊμου) και επέμενε ότι η Selenic 700 δεν είναι ενεργειακή, δεν είχε βεντιλατέρ σαν την δικιά του...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #6238 από georgebest
Απαντήθηκε από georgebest στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Δηλ Asteri λες ότι η κασσέτα της invicta είναι καλύτερη από της nordica ετσι ?? Γιατί και εγώ για nordica προσανατολιζόμουν. Το μόνο πλεονέκτημα της nordica είναι η μικρότερη κατανάλωση ξύλου ?? (λόγω δευτερογενούς). Το τζάμι μαυρίζει πολύ στην invicta ??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #6240 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Η Nordica έχει δευτερογενή και 80% απόδοση. Αλλά είναι μόνο 9kW. Η Invicta είναι 71% αλλά 14kW. Η μία αποδοτικότερη, η άλλη ισχυρότερη. Διάλεξε ανάλογα με τις ανάγκες σου. Εγώ ήθελα δυνατή, για να μην κάψω καθόλου πετρέλαιο. Εσένα αν σου φτάνουν τα 9KW, σαφώς Nordica, μην με πάρετε και για οπαδό της Invicta...
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Asteris.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.533 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ