Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42636 από manio99
Απαντήθηκε από manio99 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
καλησπερα
παιδια ειμαι νεο μελοσ διαβαζω το forum /θελω να ρωτησω σε ενα προβληαμ που εχω σε τχζακι εδιλκαμιν σχετικα με καμιναδα /να το παραθεσω εδω?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42638 από legend7ts
Απαντήθηκε από legend7ts στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε:

legend7ts έγραψε:

legend7ts έγραψε: Asteris θα δοκιμάσω σήμερα τη πατέντα με τις ροδελες (μισο χιλιοστο)στις δυο ακριες στο πάνω τζαμι, έβαλα μπακιρο ροδελες δε θα έχω πρόβλημα έτσι;

Τζιφος πάλι μαυρισε το τζαμι , να ρισκαρω να βάλω μεγαλύτερη ;


Άμα και με μισό χιλιοστό ροδέλα καπνίζει το τζάμι, έχεις χάλια ξύλα...

Τι να πω ρε γαμωτο και τα πήρα και το Μάιο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42650 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

manio99 έγραψε: καλησπερα
παιδια ειμαι νεο μελοσ διαβαζω το forum /θελω να ρωτησω σε ενα προβληαμ που εχω σε τχζακι εδιλκαμιν σχετικα με καμιναδα /να το παραθεσω εδω?


Άνοιξε θέμα εδώ

www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...t&catid=58&Itemid=53

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42659 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

erimitis έγραψε: Γιωργο εδω διπλα ειναι η γυναικα μου.Τα παιδια εφυγαν σαν καπνιζμενες ρεγγες και πηγαν στην γιαγια τους.Ξεχεσα για μια ακομα φορα την αγαπητη Τεχνοκαμιν.
Χτες το βραδυ 12 η ωρα ανοιχτα παραθυρα.
Σημερα απο 15:00 εως 18:00 ανοιχτα παραθυρα και πορτες.Αμα περναγε και με εβλεπε κανενας θα ελεγε καλα τι κανει ο μαλακας?ΠΟυ να ξερεις ρε ερμε τζακοκαμενος.
Και ακομα η μυρουδια δεν εχει φυγει.
Οπως λεει ο γειτονας στο βιλαμπαχο ακομα τριβουν.
Α ρε κουφαλα να βαλω τον πελλετεκ και μετα θα σου κουνιεμαι οποτε κατεβαίνεις να πάρεις ξύλα


Να εισαι καλα μ'εκανες και γελασα βραδιατικα. Πρόσεχε μη παει και τον πάρει τον πελετεκ αυτός πρώτος και σου κουνιεται... :P :P

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42752 από tas
Απαντήθηκε από tas στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: Καίγοντας 18 κιλά ξύλα, δηλαδή ενέργεια 60-65KW, από τα οποία τα 45 περίπου (απόδοση 75%) έπρεπε να καταλήξουν στον χώρο μέσα σε 5 ώρες, δηλαδή 9kW την ώρα, σε εξωτερική θερμοκρασία 9-10 βαθμών, ένα νορμάλ μονωμένο σπίτι των 100τμ, θα έπρεπε να πάει κοντά στους 30 βαθμούς. Αν όχι όλο το σπίτι, το σαλόνι σίγουρα.

Αν εσένα πηγαίνει 23, δύο τινά μπορούν να συμβαίνουν. Ή έχεις απώλειες 7-8ΚW την ώρα στους 10 βαθμούς εξωτερική, οπότε είσαι γύφτος, μένεις σε τσαντίρι και δεν το ξέρεις, ή το τζάκι δεν έδωσε 45kW στον χώρο, αλλά περίπου τα μισά, οπότε κάτι πολύ στραβό συμβαίνει με την εγκατάστασή σου.

Δεν θέλω να τα φορτώσω ακόμα στην εστία, ειδικά αν την τοποθέτηση δεν την έκανε συμβεβλημένος τεχνικός του Σαμουκατσίδη. Αν την έκανε, φώναξέ τον να το ξαναδεί, γιατί δεν είναι καταναλώσεις και απόδοση αυτή για πιστοποιημένο τζάκι. Την προηγούμενη εβδομάδα που έκανε αντίστοιχες θερμοκρασίες εδώ που είμαι και ανάψαμε τζάκι, το σαλόνι χτύπησε 26-27 βαθμούς, πριν κάψουμε 10 κιλά ξύλο, στις 3 ώρες από το άναμμα.



Αστέρη, γράψε λάθος (μου).
Δυο μέρες "έσπαγα" το κεφάλι μου για το τι έφταιγε εκείνο το βράδυ. Μέχρι που ήρθε η θεϊκή ατάκα από τη σύζυγο: "μάλλον θα φταίει που είχα ανάκλιση στην μπαλκονόπορτα της κουζίνας (στα οκτώ μέτρα σε ευθεία από το τζάκι) για το δίωρο που μαγείρευα!" :silly:
Αναψα σήμερα, πριν μιαμιση ώρα, στις 22.30 περίπου και από τους 19,5 έχει ανέβει στους 22,5 με περίπου επτά κιλά ξύλα. Το κλαπέ το έχω αφήσει απειροελάχιστα ανοικτό, το κλείνω τώρα τελείως για να δω αν λειτουργήσει ακόμη καλύτερα. Νομίζω είμαι σε καλό δρόμο...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42759 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

GeoTa έγραψε:

erimitis έγραψε: Γιωργο εδω διπλα ειναι η γυναικα μου.Τα παιδια εφυγαν σαν καπνιζμενες ρεγγες και πηγαν στην γιαγια τους.Ξεχεσα για μια ακομα φορα την αγαπητη Τεχνοκαμιν.
Χτες το βραδυ 12 η ωρα ανοιχτα παραθυρα.
Σημερα απο 15:00 εως 18:00 ανοιχτα παραθυρα και πορτες.Αμα περναγε και με εβλεπε κανενας θα ελεγε καλα τι κανει ο μαλακας?ΠΟυ να ξερεις ρε ερμε τζακοκαμενος.
Και ακομα η μυρουδια δεν εχει φυγει.
Οπως λεει ο γειτονας στο βιλαμπαχο ακομα τριβουν.
Α ρε κουφαλα να βαλω τον πελλετεκ και μετα θα σου κουνιεμαι οποτε κατεβαίνεις να πάρεις ξύλα


Να εισαι καλα μ'εκανες και γελασα βραδιατικα. Πρόσεχε μη παει και τον πάρει τον πελετεκ αυτός πρώτος και σου κουνιεται... :P :P


Εγώ θα βάλω τον Pelletech τελευταίος. Να δω πόσες φορές θα κατεβαίνει μέσα στην νύχτα να γεμίζει τον κάδο, γιατί ξέχασε να το κάνει μες την μέρα... :P

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.526 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ