Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #42285 από SHERIF
Απαντήθηκε από SHERIF στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

ragavelas έγραψε:

ragavelas έγραψε: Τω λοιπόν

Άναψα το τζάκι μου και εγώ μετά απο ολική επανατοποθέτηση απο εμένα λόγω κάκιστης δουλειάς του μάστορα. Έχουμε και λέμε:

Σπίτι: 135 τμ μεζονέτα
Εξωτερική θερμοκρασία: 15
Εσωτερική πριν: 19,5
Εσωτερική τώρα 1,30 ώρα μετά: 22,5 στον κάτω χώρο αλλά μακριά απο το τζάκι (το τζάκι ειναι στη γωνία και το θερμόμετρο στην απέναντι γωνία όσο πιο μακριά γίνεται)

Η κασέτα είναι La nordica 70 ventilato. Εντός της φούσκας έχω φτιάξει εναλλάκτη με γαλβανιζέ λαμαρίνα. Δεν έβαλα εναλλάκτη έτοιμο γιατί δεν χώραγε. Ο εναλλάκτης δεν είναι ότι καλύτερο δεδομένου ότι είναι αρκετά μεγάλος δλδ ο αέρας μπαίνει σε ένα μεγάλο θάλαμο και βγαίνει απο πάνω δεξιά και αριστερά. Τα ξύλα που έβαλα δεν ήταν και ότι καλύτερα, κάποια που βγήκα πριν λιγες μέρες που είναι μέν ξερά αλλά είαν αποροφήσει υγρασία απο βροχες των προηγούμενων ημερών. Ακόμα και έτσι ατή τη στιγμή φυσάει αέρας απο πάνω με 600άρι μοτέρ στην 5 σκάλα 61 βαθμούς και η κασέτα φυσάει 75 περίπου (εβαλα θερμομετρο φούρνου μπροστά) με το βεντιλατέρ στο φουλ.
Νομίζω ότι έκανα καλή δουλειά :) ! Η κασέτα σίγουρα είναι μικρή για το δεδομένο σπίτι. Πιστεύω ότι με καλά ξύλα (που έχω αρκετά, κυρίως ελιά) και τσίτωμα στην αρχή θα έχω καλά αποτελέσματα και σε ποιο χαμηλές θερμοκρασίες.


Σήμερα δεύτερη δοκιμή με ίδιες συνθήκες με τις χθεσινές. Η διαφορά έγκειται στα ξυλα. Ξερά για προσάναμα, ξερά και τα χοντρά (ελιά περίπου 3 κιλά).
Τα βεντιλατέρ της κασέτας άναψαν μετά απο 31 λεπτά (ρεκόρ για μένα!!! Προφανώς έπαιξε ρόλο η σωστή τοποθέτηση με πετροβάμβακα γύρω γύρω, όχι κολλητά).
Θερμοκρασία αέρα κασέτας: 90-95 στο 5/5
Θερμοκρασία αέρα εναλλάκτη: 67 στο 3/10

Πολύ χαίρομαι!!!

Ε πείτε ένα μπράβο ρε παιδιά!!! :)


Ενα μεγάλο Μπράβο από καρδιάς

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #42287 από SHERIF
Απαντήθηκε από SHERIF στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

DrNick έγραψε:

ragavelas έγραψε: Εμεις οι Nordica-δες θα σας ξεπεράσουμε εσάς τους Invicta-δες!!!

:woohoo: :lol: :P

καλησπέρα και πάλι...Μιας που αναφέρθηκε η Invicta,από ό,τι κατάλαβα πρόκειται για θυγατρική της Laudel...Σωστά?? Βρήκα λοιπόν μία εστία Laudel 900 wide vision(foyer) με 2000euros, κομπλέ με τον θερμοθάλαμο (aerο το αποκαλεί η εταιρία) ο οποίος τοποθετείται πέριξ του foyer και το μετατρέπει σε monobloc.;Exei 18Κw μέση απόδοση(δεν ξέρω αν το μέση απόδοση είναι αυτό που ΄λέμε ονομαστική απόδοση),75% απόδοση,αλλά δεν έχει δευτερογενή καύση,δεν έχει κλαπέτο και το πάχος της κατασκευής στην έξοδο της καμινάδας μάλλον ήταν κάτω των 8mm ή τέλος πάντων κάπου εκεί,Ωστόσο η εταιρία το χαρακτηρίζει ως continuous.Αλήθεια πώς σας φαίνεται αυτή η περίπτωση?
Επίσης άλλη μία ερώτηση,στην κουπαστή του τζακιού υπάρχει ξύλινο πανάκριβο πρεβάζιαπό δρυ,με σκαλίσματα κτλ,το οποίο θα απέχει περί τα 40cm κατακόρυφα από το άνω όριο της εστίας που θα μπει...αλήθεια πιστεύετε οτι ύπάρχει περίπτωση η θερμότητα που θα εκπέμπεται από το τζάμι της εστίας να το καταστρέψει¨??? :blush: :blush: :whistle:


Κατά την γνώμη μου το ξύλο δεν θα πάθει τίποτα η θερμοκρασία σε εκείνο το σημείο είναι χαμηλή (θερμοκρασία χώρου)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #42294 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

tas έγραψε:

MICK έγραψε: Την βοήθεια σας. Άμα θέλω να απαντήσω σε κάποιον, πως μπορώ να μεταφέρω το μήνυμά του, στη δική μου σελίδα (μήνυμα);;; Ώστε όταν κάνω υποβολή του δικού μου μηνύματος να φαίνεται και το δικό του 'Η και περισσοτέρων;;;


Δε θα πατήσεις "ΑΠΑΝΤΗΣΗ", αλλά "ΠΑΡΑΘΕΣΗ"



Σ'ευχαριστώ ΚΑΛΗ ΣΟΥ ΜΕΡΑ

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #42487 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

Asteris έγραψε: Για να δούμε πως σφραγίζει μιά κασέτα, πρέπει να κλείσουμε όλες τις ροές αέρα και μετά να παίξουμε με τον πρωτογενή. Δεν είναι δυνατόν να αφήνουμε άλλες διόδους ανοιχτές, εννοείται ότι το τζάκι θα προσπαθήσει να τραβήξει τον αέρα από κει, όταν του κλείσουμε τον πρωτογενή.


ΠΙΣΤΕΥΩ να μην έχει διαρροές αέρα η εστία. Μπορεί να κάνω κάτι λάθος εγώ στους ρυθμιστές της πρωτογενούς και δευτερογενούς καύσης. Επειδή το τζάκι έχει κλείσει και δεν μπορεί να ανοίξει για επανέλεγχο, αυτή την εποχή, θα το αφήσω ως έχει. Θα δοκιμάσω κάτι που μου είπαν δυο συνφορουμίτες, μήπως το ότι δεν αλλάζει η φλόγα, είναι δικό μου λάθος. Θα επανέλθω μετά την δοκιμή.

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #42490 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

ragavelas έγραψε: Εμεις οι Nordica-δες θα σας ξεπεράσουμε εσάς τους Invicta-δες!!!

:woohoo: :lol: :P




Με μία μικρή :cheer: :cheer: προσπάθεια θα τα καταφέρουμε :blush: :blush: :blush: :blush: Πάνω τους :ohmy: :ohmy: :ohmy: :ohmy: :ohmy: ΑΕΡΑΑΑΑΑ

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #42496 από andrew
Απαντήθηκε από andrew στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

DrNick έγραψε:

Asteris έγραψε:



Αυτό συνδέεται πάνω στο τζάκι. Από πάνω συνεχίζει η καμινάδα. Στην κάτω μικρή υποδοχή συνδέεται το βεντιλατέρ. Στις πάνω μικρές συνδέονται οι περσίδες, ή οι αεραγωγοί για τα δωμάτια. Ο αέρας από το βεντιλατέρ αναγκάζεται να περάσει γύρω-γύρω από την καμινάδα που έχει 250+ βαθμούς και ζεσταίνεται έως και πάνω από 100 βαθμούς. Το σύστημα εκμεταλεύεται την καμινάδα και την θερμοκρασία της, οπότε προσθέτει μονάδες απόδοσης στο τζάκι. Δεν ξέρω πόσες, αν κάποιος μετρούσε θερμοκρασία καυσαερίων πριν και μετά από αυτό, θα μπορούσε να βγάλει μιά εκτίμηση. Στην δική μου περίπτωση δίνει περίπου 150-200m3/hr αέρα με θερμοκρασία 75-80 βαθμών.

Σε μία από τις δύο πάνω εξόδους αέρα, είναι καρφωμένο ένα αισθητήριο θερμοκρασίας, το οποίο ενημερώνει τον κοντρόλλερ, ο οποίος ανεβοκατεβάζει αυτόματα τις στροφές του βεντιλατέρ, το σταματάει τελείως το βράδυ όταν πέσει κάτω από 50 βαθμούς για να μην φέρνει κρύο αέρα στο σπίτι, χτυπάει βομβητής συναγερμού στους 120 βαθμούς και ανοίγει full το βεντιλατέρ στους 140 για να εκτονώσει το τζάκι.

Σε περίπτωση διακοπής ρεύματος,οπότε το βεντιλατέρ δεν λειτουργεί,μπορεί το τζάκι να δουλέψει σαν τζάκι παθητικής ροής και για πόση ώρα?Ή πρέπει να έχει γίνει αντίστοιχη πρόβλεψη κατά την τοποθέτηση?


Εναλλάκτης μπορεί να τοποθετηθεί και σε μονομπλοκ εστία;
Ποια η διαφορά εναλλάκτη φυσικής ροής από έναν με βιντιλατερ;
Από πού μπορεί κάποιος να τον αγοράσει;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 1.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ