Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #42106 από DrNick
Απαντήθηκε από DrNick στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

ragavelas έγραψε: Εμεις οι Nordica-δες θα σας ξεπεράσουμε εσάς τους Invicta-δες!!!

:woohoo: :lol: :P

καλησπέρα και πάλι...Μιας που αναφέρθηκε η Invicta,από ό,τι κατάλαβα πρόκειται για θυγατρική της Laudel...Σωστά?? Βρήκα λοιπόν μία εστία Laudel 900 wide vision(foyer) με 2000euros, κομπλέ με τον θερμοθάλαμο (aerο το αποκαλεί η εταιρία) ο οποίος τοποθετείται πέριξ του foyer και το μετατρέπει σε monobloc.;Exei 18Κw μέση απόδοση(δεν ξέρω αν το μέση απόδοση είναι αυτό που ΄λέμε ονομαστική απόδοση),75% απόδοση,αλλά δεν έχει δευτερογενή καύση,δεν έχει κλαπέτο και το πάχος της κατασκευής στην έξοδο της καμινάδας μάλλον ήταν κάτω των 8mm ή τέλος πάντων κάπου εκεί,Ωστόσο η εταιρία το χαρακτηρίζει ως continuous.Αλήθεια πώς σας φαίνεται αυτή η περίπτωση?
Επίσης άλλη μία ερώτηση,στην κουπαστή του τζακιού υπάρχει ξύλινο πανάκριβο πρεβάζιαπό δρυ,με σκαλίσματα κτλ,το οποίο θα απέχει περί τα 40cm κατακόρυφα από το άνω όριο της εστίας που θα μπει...αλήθεια πιστεύετε οτι ύπάρχει περίπτωση η θερμότητα που θα εκπέμπεται από το τζάμι της εστίας να το καταστρέψει¨??? :blush: :blush: :whistle:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #42109 από tas
Απαντήθηκε από tas στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

MICK έγραψε: Την βοήθεια σας. Άμα θέλω να απαντήσω σε κάποιον, πως μπορώ να μεταφέρω το μήνυμά του, στη δική μου σελίδα (μήνυμα);;; Ώστε όταν κάνω υποβολή του δικού μου μηνύματος να φαίνεται και το δικό του 'Η και περισσοτέρων;;;


Δε θα πατήσεις "ΑΠΑΝΤΗΣΗ", αλλά "ΠΑΡΑΘΕΣΗ"
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by tas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #42124 από legend7ts
Απαντήθηκε από legend7ts στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Invicta και ξερό ψωμί και όχι απλώς invicta αλλα selenic 700 :silly: :blink: :woohoo:
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by legend7ts.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #42128 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

DrNick έγραψε:

ragavelas έγραψε: Εμεις οι Nordica-δες θα σας ξεπεράσουμε εσάς τους Invicta-δες!!!

:woohoo: :lol: :P

καλησπέρα και πάλι...Μιας που αναφέρθηκε η Invicta,από ό,τι κατάλαβα πρόκειται για θυγατρική της Laudel...Σωστά?? Βρήκα λοιπόν μία εστία Laudel 900 wide vision(foyer) με 2000euros, κομπλέ με τον θερμοθάλαμο (aerο το αποκαλεί η εταιρία) ο οποίος τοποθετείται πέριξ του foyer και το μετατρέπει σε monobloc.;Exei 18Κw μέση απόδοση(δεν ξέρω αν το μέση απόδοση είναι αυτό που ΄λέμε ονομαστική απόδοση),75% απόδοση,αλλά δεν έχει δευτερογενή καύση,δεν έχει κλαπέτο και το πάχος της κατασκευής στην έξοδο της καμινάδας μάλλον ήταν κάτω των 8mm ή τέλος πάντων κάπου εκεί,Ωστόσο η εταιρία το χαρακτηρίζει ως continuous.Αλήθεια πώς σας φαίνεται αυτή η περίπτωση?
Επίσης άλλη μία ερώτηση,στην κουπαστή του τζακιού υπάρχει ξύλινο πανάκριβο πρεβάζιαπό δρυ,με σκαλίσματα κτλ,το οποίο θα απέχει περί τα 40cm κατακόρυφα από το άνω όριο της εστίας που θα μπει...αλήθεια πιστεύετε οτι ύπάρχει περίπτωση η θερμότητα που θα εκπέμπεται από το τζάμι της εστίας να το καταστρέψει¨??? :blush: :blush: :whistle:


Γιατρε Invicta, laudel και νομίζω Salgueda ειναι αδελφες (εταιρείες) οπότε αυτό το μοντελο που αναφερεις πιθανο να το εχει και η ινβικτα με παρόμοιο όνομα.

Για το ξύλινο διακοσμητικό/μετώπη που λες έτσι ειναι και σε μενα (αλλα δεν ειναι πανάκριβο) και δεν έχω πρόβλημα από το τζάμι.

www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...2475&Itemid=53#20656
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DrNick

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #42167 από pzarkad
Απαντήθηκε από pzarkad στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Για τους αεραγωγούς της κασέτας χρησιμοποίησα εύκαμπτο αλουμίνιο. Μήπως, επειδή θα ανοίξω το θερμοθάλαμο για έλεγχο, να αντικαταστήσω τους αεραγωγούς με εύκαμπτο inox? Ας σημειωθεί οτι οι ευκαμπτοι αεραγωγοί αλουμινίου περνάνε μέσα από το θερμοθάλαμο.
Τώρα, οι αεραγωγοί της κασέτας βγάζουν περίπου 140ο και η εκτόνωση 110ο και έχουν γίνει κάρβουνο τα ξύλα! Το κλαπέ ανοιχτό και ο αέρας στο συρταράκι κλειστός απο τη στιγμή που πήρε καλά το τζάκι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #42282 από SHERIF
Απαντήθηκε από SHERIF στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

pzarkad έγραψε: Asteris,
Χθες το απόγευμα μέτρησα θερμοκρασίες αεραγωγών και εκτόνωσης. Με λίγα ξύλα το θερμομετρο τερμάτισε στους 120ο μέσα σε λίγα λεπτά. Ο τεχνικός ακόμη ψάχνεται για την απόδοση της κασέτας!
Επόμενες ενέργειες:
1. μεγάλη κουρμπαριστή (παραγγελία) περσίδα 700mm Χ 150mm (ευτυχως βρήκα στην Αθήνα που μου υπέδειξαν μέλη του forum) στην οποία θα κουμπώσουν από πίσω και οι δύο αεραγωγοί από την κασέτα (ωφέλιμος χώρος εκτόνωσης 400mm Χ 150mm)
2. περιμετρικά της κασέτας θα αφήσουμε 2-2,5cm για να εισέρχεται ο επιπλέον αέρας που χρειαζόμαστε.
3. Αρα θα έχουμε:
Εισοδος αέρα Φ120 + (2-2,5cmX 170cm)
Εκτόνωση θερμοθαλάμου Φ120 + (400mm X 150mm)
Πιστεύεις οτι θα είναι εντάξει?
Λόγω ιδιομορφίας της κτιστής φούσκας δεν μπορώ να κάνω κάτι παραπάνω


Βλέπω ότι δεν υπάρχει καφές, ήταν καλός και τον ήπιατε ή αλλάξατε τις φωτογραφίες???

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.712 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ